Ukrajna a világ tíz legnagyobb hadiipari gyártója közé kerülhet

Az ország védelmi ipara kulcsszerepet játszhat a háború utáni gazdasági helyreállításban – jelentette ki Dmitro Kuleba korábbi külügyminiszter a Business Insider beszámolója szerint.

„Jelenleg Ukrajna gazdaságának teljes átalakítását látjuk… Egy teljesen új gazdasági modell alakul ki” – mondta Kuleba. Hozzátette, az ukrán magánszektor is „széles körben” hasznosíthatná a hadiipar fejlett technológiáit, például a mesterséges intelligenciával működő drónokat és az autonóm járműveket, amelyeket jelenleg a frontvonalon alkalmaznak. Szerinte ezek a technológiák alkalmasak lehetnek „a gazdaság elemzésére, a termékek és szolgáltatások áramlásának optimalizálására, hogy azok hatékonyabbak és ügyfélközpontúbbak legyenek”.

William Courtney, a RAND Corporation vezető kutatója, az Egyesült Államok korábbi nagykövete szerint Ukrajna versenyképes hadiipari gyártóvá válhat, különösen az ár-érték arány tekintetében.

Kiemelte, hogy az ország jelentős fejlődést ért el a szoftverfejlesztés, a mesterséges intelligencia, a robotika és a katonai járműgyártás terén, és ezekben az ágazatokban Európa egyik vezető szereplőjévé válhat.

Véleménye szerint egy évtizeddel a háború befejezése és egy stabil tűzszünet vagy békeszerződés után Ukrajna a világ tíz legnagyobb hadiipari termelője közé kerülhet.

Dmitro Krukovec, a Kijevi Közgazdasági Iskola makrogazdasági elemzője szintén optimista az ország jövőjével kapcsolatban, és úgy véli, hogy Ukrajna a háború után is jelentős gazdasági szereplő marad.

Ugyanakkor Katerina Bondar, a Stratégiai és Nemzetközi Tanulmányok Központjának (CSIS) munkatársa arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna számára nehézséget okozhat a külföldi befektetések bevonzása. Ennek fő okai szerinte a gyenge igazságszolgáltatási rendszer és az elégtelen szellemi tulajdonvédelmi jogszabályok.

„A tőke főként külföldről érkezhet, ám egyelőre nem látunk jelentős befektetéseket. Ennek oka az állammal, a jogi szabályozással és a bírósági rendszerrel szembeni bizalmatlanság” – fejtette ki Bondar.

Charles Lichfield, az Atlanti Tanács geogazdasági központjának igazgatóhelyettese arra figyelmeztetett, hogy Ukrajna védelmi iparának elsődlegesen a belföldi igényeket kell kielégítenie, ami korlátozhatja az exportlehetőségeket.

„Az ukrán kormánynak az ország saját szükségleteire kell összpontosítania, így valószínű, hogy az előállított hadiipari termékek jelentős része belföldön marad” – hangsúlyozta Lichfield.

Forrás:
KISZó

Widget not in any sidebars
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó