Minden ötödik ukrán gyermek túlsúlyos – derült ki az Egészségügyi Világszervezet (WHO) európai kezdeményezésének (COSI) keretében végzett első ukrajnai felmérésből, amely a kisiskolás korú gyermekek körében vizsgálta a túlsúly és az elhízás elterjedtségét, írja az Osvita.
A kutatás szerint a 6–8 éves gyermekek 22,96%-ának van túlsúlya, közülük 9,13% elhízott, és 2,63% súlyos elhízástól szenved. A fiúk hajlamosabbak a súlyproblémákra: körükben a túlsúly aránya eléri a 25,24%-ot, míg a lányok esetében ez az arány 20,72%.
A túlsúly kialakulásának fő kockázati tényezői az egészségtelen táplálkozás és a mozgáshiány.
A kutatás során kiderült, hogy az ukrán gyermekek csupán fele tartja be az ukrán egészségügyi minisztérium ajánlásait, miszerint naponta kellene gyümölcsöt és zöldséget fogyasztani.
Friss gyümölcsöt naponta csak a gyermekek 55,3%-a eszik, míg zöldséget csupán 41,4%.
Ezzel szemben a szülőkkel végzett felmérés szerint a gyermekek túl sok cukrot fogyasztanak: a gyermekek 20,3%-a naponta iszik cukros üdítőt, míg 17,8%-uk rendszeresen eszik édes nassolnivalókat, például kekszet, tortát vagy desszertet.
A kutatás azt is kimutatta, hogy a gyermekek fizikai aktivitása nem elegendő: a gyermekek egyharmada egyáltalán nem mozog, vagy kevesebb mint heti egy órát tölt intenzív testmozgással.
Ezzel párhuzamosan az iskolások 54,4%-a hétköznapokon több mint két órát tölt elektronikus eszközök használatával, hétvégén pedig ez az arány 83,4%-ra emelkedik.
Összességében a túlsúly és az elhízás előfordulási aránya Ukrajnában összevethető a felmérésben részt vevő országok átlagaival: átlagosan a gyermekek 25%-a túlsúlyos, beleértve az elhízottakat is.
Az egészségügyi minisztérium szerint a probléma megoldásához átfogó megközelítésre van szükség, amely magában foglalja az iskolai egészséges táplálkozás elérhetőségének javítását, a gyermekek fizikai aktivitásának növelését, a képernyőidő korlátozását, valamint a szülők és gyermekek körében végzett felvilágosító munkát.
A felmérés adatai szerint szinte minden iskola (93%) rendelkezik étkezdével, és biztosítja a fizikai aktivitás feltételeit:
- 96,2%-ban van szabadtéri játszótér;
- 94,1%-ban fedett edzőterem vagy tornaterem;
- 97,7%-ban a tanulók életkorának megfelelő sporteszközök állnak rendelkezésre.
A kutatást az 1–2. osztályos tanulók, szüleik és az oktatási intézmények képviselői körében végezték Ukrajna valamennyi régiójában, kivéve az ideiglenesen megszállt területeket és az aktív harci övezeteket. A felmérés 2023 novemberétől 2024 februárjáig tartott.