Ukrajna a gáztermelésének 40 százalékát veszítette el az orosz rakétacsapások következtében – mondta a Reutersnek egy, az ukrán gáziparban dolgozó forrás. Elmondása szerint Kijev 2025 februárjában és márciusában akár 800 millió köbméter gázt is importálhat Európából a kieső mennyiség pótlására.
A jelenlegi fűtési szezonban még elkerülhető lett volna az import, de a termelést ért támadások miatt kénytelenek vagyunk gázbehozatallal kompenzálni a hazai kitermelés csökkenését
– közölte a hivatal forrása.
A támadások előtt Ukrajna naponta mintegy 52 millió köbméter gázt termelt. Télen a gázfogyasztás napi 110-140 millió köbmétert ért el, a hiányt pedig a tárolókban felhalmozott készletek fedezték – írja a Jevropejszka Pravda.
Az ukrán gázszállító rendszer üzemeltetője szerint
Ukrajna február elején kezdte növelni az importot, amely azóta közel tízszeresére emelkedett, elérve a napi 20 millió köbmétert.
A Reuters forrása és az ukrán energiaügyi tisztviselők nem közölték a jelenlegi gáztermelési adatokat. A hivatal forrása szerint az ukrajnai tárolókban alacsony a gáztartalék, de a tervezett import és a hazai kitermelés fenntartása révén a hatóságok a fűtési szezon végéig biztosítani tudják az ellátást, anélkül, hogy korlátozásokat kellene bevezetni az ipar vagy a háztartások számára.
A fűtési szezon jellemzően október végén kezdődik és áprilisban ér véget.
A 2025-2026-os fűtési szezonra Ukrajnának körülbelül 13 milliárd köbméter gázt kell felhalmoznia
– mondta a kiadvány forrása.
A Reuters információi szerint már tavasszal meg kell kezdeni a földgáz betárolását, azonban továbbra sem egyértelmű, hogy március után mennyi gázt tud majd Ukrajna importálni. Ez nagyban függ a hazai termelés szintjétől, amelyet közvetlenül befolyásol az orosz támadások intenzitása – tette hozzá a forrás.
A Reuters szerint Oroszország az elmúlt hetekben fokozta a gázmezők elleni támadásokat. Az ügynökség kiemeli, hogy
Ukrajna legnagyobb gázkitermelő létesítményei a frontvonal közelében, Harkov régióban és a szomszédos Poltavában találhatók, így különösen kitettek az orosz támadásoknak.
Az ukrán állami gázipari vállalat, a Naftogaz, valamint a nagy magánenergia-vállalat, a DTEK is arról számolt be, hogy létesítményeiket legalább két alkalommal megrongálták a januári és februári orosz támadások során.