Bence Vivien hat hónapot töltött Washingtonban a Magyar Emberi Jogok Alapítvány – Hungarian Human Rights Foundation (HHRF) ösztöndíjasaként. Korábban, 2019-ben a Nemzetpolitikai Államtitkárság Petőfi Sándor Programjának keretében tevékenykedett Kijevben. Mindig fontosnak tartotta a kapcsolatépítést és a nyelvtanulást, amelyek előnyt jelentettek számára az ösztöndíj elnyerésében. Szakmai érdeklődése – különösen a kisebbségi jogok és a nemzetközi politika területén – szintén meghatározó szerepet játszott szakmai fejlődésében. Most megosztja tapasztalatait az ösztöndíjprogramról és a kisebbségi jogvédelem kihívásairól.
Simon Rita
– Milyen élmény volt számodra a HHRF ösztöndíj?
– A program jelentős mértékben formálta a szemléletemet mind személyes, mind szakmai téren. A budapesti felkészítési időszakot követően hat hónapot töltöttem az Egyesült Államok fővárosában, Washington D.C.-ben, ahol aktívan részt vettem az érdekérvényesítés és a diplomácia területén. Számos konferencián vettem részt, kapcsolatokat építettem amerikai döntéshozókkal, valamint több amerikai államba ellátogatva találkoztam a magyar diaszpóra közösségeivel.
– Milyen fontos eseményeken vettél részt az Egyesült Államokban?
– Kiemelkedő szakmai lehetőséget jelentett a 2024-es NATO-csúcstalálkozó kísérő eseményein, a Világbank és az IMF éves találkozóján Washingtonban, valamint az ENSZ Jövő Akciónapjain New Yorkban való részvétel.
Ezek a nemzetközi fórumok alkalmat teremtettek szakértőkkel való eszmecserére és a kisebbségi jogok megvitatására. Emellett meghatározó tapasztalatot jelentett a rangos agytrösztök, például a Wilson Center, a Hudson Institute, a CSIS és az Atlantic Council rendezvényein való részvétel. Ezek az események hozzájárultak a globális politikai dinamikák mélyebb megértéséhez, valamint lehetőséget biztosítottak az ukrajnai magyar kisebbség helyzetéről szóló beszámolók készítésére.
– Hogyan támogatta az ösztöndíj a kisebbségi jogokért végzett munkádat?
– Munkám jelentős részét a kárpátaljai magyar közösség helyzetének bemutatása és megismertetése tette ki. Több amerikai államban tartottam előadásokat olyan kulcsfontosságú témákról, mint a nyelvi jogok, a tulajdon-visszaszolgáltatás és az oktatási egyenlőség. Emellett olyan szakmai eseményeket is szerveztem, mint az „Ukrajna EU-csatlakozási tárgyalásai: Haladás és kihívások a kisebbségi jogok terén” című webinárium, amelynek keretében szakértőkkel elemeztük az ukrajnai magyar kisebbség jogi és kulturális helyzetét.
– Milyen volt bejárni az Egyesült Államokat és találkozni a magyar közösségekkel?
– Az ösztöndíjprogram részeként lehetőségem nyílt bejárni az Egyesült Államok keleti partvidékét, amely fontos tapasztalatot jelentett számomra.
Nyolc államba látogattam el, köztük Floridába, New Yorkba és Massachusettsbe, ahol a helyi magyar közösségek tagjaival találkoztam.
Előadásaim során bemutattam a kárpátaljai magyar kisebbség helyzetét, valamint megvitattuk az őket érintő kihívásokat.
– Milyen szakmai tapasztalatokat szereztél az ösztöndíj alatt?
– A legértékesebb tapasztalat az volt, hogy közvetlen kapcsolatba kerülhettem amerikai törvényhozókkal és diplomatákkal, és tájékoztathattam őket a kárpátaljai magyar kisebbség helyzetéről. Ez mélyebb megértést adott arról, hogyan formálható a külpolitika, és milyen eszközök állnak rendelkezésre az érdekérvényesítésben. Ezenkívül részt vettem egy három hónapos üzleti kommunikációs programon a Georgetown Egyetemen, amely segített fejleszteni a szakmai kommunikációs készségeimet.
– Milyen szerepet játszott a Hungarian American Coalition az ösztöndíjban?
– A Hungarian American Coalition (HAC) nélkül ez az ösztöndíj nem lett volna ugyanaz. A Koalició az amerikai magyar közösség legnagyobb ernyőszervezete, amely több mint 38 000 tagot képvisel az Egyesült Államokban. Nagy megtiszteltetés volt, hogy együtt dolgozhattam velük, és részt vehettem a Koalíció éves gáláján, valamint a Mikulás-vacsorán, amely fontos szerepet játszik a közösségépítésben.
– Hogyan alakítja ez az ösztöndíj a jövőbeli karrieredet?
– Ez a program teljesen megváltoztatta a szemléletemet. Számos új szakmai kapcsolatot építettem, és olyan tapasztalatokat szereztem, amelyek segítenek a kisebbségi jogokért és diplomáciáért folytatott munkámban.
Az ösztöndíj rávilágított arra, hogy milyen lehetőségek rejlenek a nemzetközi kapcsolatokban, és hogyan lehet hatékonyan képviselni a kisebbségi közösségeket a globális porondon.
– Mit tanácsol a jövőbeli ösztöndíjasoknak?
– Keressék a lehetőségeket, és ha egy adódik, éljenek vele. Ezek az élmények képesek teljesen megváltoztatni az ember életét!
Mivel foglalkozik a HHRF?
A Hungarian Human Rights Foundation (HHRF) több mint 48 éve küzd a világ különböző részein élő magyar kisebbségek jogainak védelméért. A szervezet célja, hogy elősegítse a magyar közösségek kulturális és politikai jogainak megőrzését, különösen Kelet-Közép-Európában. A HHRF Fellowship Program egyedülálló lehetőséget kínál a résztvevők számára, hogy gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek az érdekérvényesítés, a diplomácia és a nemzetközi kapcsolatok terén. A programon keresztül a résztvevők betekintést nyerhetnek az emberi jogok és kisebbségvédelem nemzetközi mechanizmusaiba, miközben aktívan hozzájárulnak a magyar kisebbségi közösségek jogvédelméhez és láthatóságához.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.