A washingtoni csúcstalálkozón a szövetségesek megerősítették Ukrajna NATO-tagságához vezető út visszafordíthatatlanságát, de sosem mondták, hogy a csatlakozást a békemegállapodás részének kell tekinteni. Az Egyesült Államok véleménye szerint Ukrajnának jelenleg nem kell NATO-tagállammá válnia a békemegállapodás keretében – de ez a jövőben még változhat – idézi az Ukrinform a NATO főtitkárát.
– Két szempont van. Az első: a NATO megerősítette Ukrajna tagsági perspektíváját az Észak-atlanti Szövetségben. Ennek világos megerősítése történt meg Washingtonban, a legutóbbi csúcstalálkozón, ahol kijelentettük, mint Szövetség, hogy Ukrajna NATO-ba vezető útja visszafordíthatatlan – mondta Mark Rutte Lengyelországban. – Én magam is mindig hangsúlyoztam: sosem állítottuk, hogy Ukrajna NATO-tagságának a békemegállapodás részét kell képeznie. Az amerikaiak azt mondták, hogy az ő nézőpontjuk szerint Ukrajna nem kaphat tagságot a NATO-ban a békemegállapodás részeként. De ez természetesen eltér attól, ami a jövőben még megtörténhet.
Hangsúlyozta továbbá, hogy a NATO és Ukrajna közötti gyakorlati együttműködés továbbra is rendkívül intenzív. A szövetségesek új kötelezettségvállalásokat tettek Ukrajna támogatására a washingtoni csúcson, létrehozták a NATO különleges parancsnokságát Wiesbadenben, amely a katonai segélyszállítások koordinálásáért felelős, s ezek nagy része Lengyelország logisztikai központjain keresztül jut el Ukrajnába.
Néhány héttel ezelőtt Lengyelországban megnyílt a közös elemző, kiképző és oktatási központ, amely Ukrajna és a NATO közös kezdeményezése.
A cél, hogy feldolgozzák és figyelembe vegyék az Ukrajnában zajló szörnyű háború tanulságait, és hogy a jövőben meg lehessen előzni egy hasonló konfliktus kirobbanását.
A NATO főtitkára emlékeztetett arra is, hogy a washingtoni csúcson a szövetségesek vállalták: 2024-ben 40 milliárd euró értékben nyújtanak katonai támogatást Ukrajnának.
A gyakorlatban ezt az összeget jelentősen túlteljesítették – 50 milliárd eurónyi támogatást biztosítottak. Ennek több mint 60 százaléka Kanadából, illetve az európai NATO-szövetségesektől érkezett.
„Mindez a tagságon kívül történik, ami hosszabb távú kérdés. Jelenleg legalábbis nem része a békemegállapodásnak – de meglátjuk, mi történik a jövőben. Ismétlem: Washingtonban nagyon egyértelmű kötelezettségvállalások születtek. Ami pedig az általános együttműködést illeti – az valóban rendkívül intenzív. Hetek óta heti egy vagy két alkalommal beszélünk Zelenszkij elnökkel. Tehát valóban nagyon szoros az együttműködés a NATO és Ukrajna között” – hangsúlyozta az Észak-atlanti Szövetség főtitkára.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.