Kárpátalján nőtt a nehéz életkörülmények között élő családok és a bántalmazott gyerekek száma

Kárpátalján tavaly csökkent a fiatalkori bűnözés mértéke és a bűncselekményekben érintettek száma. Ugyanakkor nőtt a nehéz életkörülmények között élő családoké és a bántalmazásnak kitett gyermekeké.

Ezeknek a mutatóknak az összefüggése a szociális szolgálatok közös munkájának, valamint a helyi közösségek gyermekjogok betartása és megsértése megelőzése terén végzett munkájának eredménye – közölte Jurij Huzinec, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás helyettes vezetője a gyermekek ügyeivel foglalkozó koordinációs tanács ülésén.

Andrij Kurta, a Kárpátaljai Megyei Rendőrség Prevenciós Osztálya fiatalkorúak bűnmegelőzési osztályának vezetője szerint

tavaly összességében 6,8%-kal csökkent a fiatalkorúak bűnözése, a fiatalkorú bűnelkövetők száma pedig 14,8%-kal csökkent.

Elmondása szerint kevesebb volt a csalás, a rablás, a szándékos testi sértés, a kábítószer-kereskedelem, valamint kevesebb volt a visszaeső és az alkoholos befolyásoltság alatt elkövetett bűncselekmény. Jelenleg 74 fiatalkorút tart nyilván az országos rendőrség a régióban.

Szvitlana Jakimelina, a megyei közigazgatás Gyermekekkel Foglalkozó Szolgálatának vezetője a cselekvőképtelen családokban élő gyermekekkel végzett munkáról, a kiskorúakkal szembeni erőszak és visszaélések megelőzését célzó intézkedésekről beszélt. Megjegyezte, hogy

az év során 12%-kal nőtt a nehéz életkörülmények között élő családokban nevelkedő kiskorúak száma (813-ról 911-re), és 74,8%-kal a kegyetlen bánásmódot elszenvedő kiskorúaké (74-ről 132-re). A 2024-es év folyamán 193 ebbe a kategóriába tartozó gyermeket regisztráltak.

A Megyei Szociális Védelmi Főosztály és a Regionális Szociális Szolgáltatások Központ képviselői szerint tavaly 32 áldozatsegítő szolgálat működött a régióban: mobil csoportok, menedékhelyek, nappali központok krízisszobákkal, tanácsadó szolgálatok stb. Ezenkívül további 5 település kapott állami támogatást ilyen központok hálózatának létrehozására és fejlesztésére.

A szaktanács ülésén külön figyelmet fordítottak a roma gyermekek jogainak tiszteletben tartására. Szó volt az oktatási, szociális és egészségügyi szolgáltatásokhoz való megfelelő hozzáférés biztosításáról, a roma közösséghez tartozó kiskorúak nyilvántartásának folyamatáról stb.

Mit tehet a családon belüli erőszak szenvedő alanya?

 

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó