Második alkalommal szervezte meg a Hagyományok Háza Hálózat Beregszászban a Kárpátaljai Népzene Oktató Módszertani Képzést kárpátaljai zenepedagógusoknak. A foglalkozásokon, melyek öt szekcióban (harmonika, cimbalom, citera, furulya, vonós) zajlottak, összesen harmincan vettek részt. A pedagógusokkal hat magyarországi szakember foglalkozott.
Hegedűs Csilla
– A mostani alkalom annyiban különbözött az előzőtől, hogy ezúttal a nap első szakában hospitálás is zajlott. Vidékünk számos településéről érkeztek tehetséges fiatalok: Nagydobronyból a Tulipán Tanoda citerás növendékei, a Salánki Lapdarózsa citera és énekegyüttes, a BorzsaVári Tehetséggondozó műhely furulyásai, a Viski Folkműhely vonósai, a Beregszászi Rezeda Folkműhely vonósai, harmonikásai és cimbalmosai, a Beregszászi Tulipán Tanoda vonósai, valamint a Beregszászi Kodály Zoltán Művészeti Iskola vonósai. A gyerekekkel elsőként a tanáraik foglalkoztak, a Magyarországról érkezett szakemberek pedig figyelemmel kísérték az órafolyamatot. Ezt követően az anyaországi tanárok is foglalkoztak a tehetséges növendékekkel, és jó tanácsokkal látták el pedagógusainkat – magyarázta Váradi Enikő, a Hagyományok Háza Hálózat kárpátaljai kirendeltségének koordinátora. Hozzátette, ezt a felnőttképzési foglalkozások követték.
– Itthon a népzenei oktatást mindenkinek, aki ezzel szeretett volna foglalkozni, autodidakta módon kellett elsajátítania, ugyanis Kárpátalján csak klasszikus zeneoktatás zajlott. Aki ebben egy kicsit is jártas, tudja, hogy a klasszikus zeneoktatás teljesen más, mint a népi, más módszertani alapokra épül. Ezért nagyon jó dolog, hogy a magyarországi pedagógusok segítenek a mi zenetanárainknak a helyes népzeneoktatásban – fejtette ki Váradi Enikő.