Megnyílt a Nagypalád–Nagyhódos határátkelő Ukrajna és Magyarország között. Az avatószalag átvágásán Magyar Levente külügyminiszter-helyettes vett részt. Ukrán részről jelen volt Olekszij Kuleba kormányfő-helyettes és Viktor Mikita, az elnöki iroda helyettes vezetője.
Simon Rita
A gyalogosok, kerékpárosok, személygépkocsik, illetve autóbuszok előtt mindennap reggel 7-től este 6-ig (közép-európai idő) áll nyitva az ellenőrzőpont.
Elhangzott, több mint tíz éve dolgoznak ezen a projekten. A magyar oldalon már nyolc éve elkészült a burkolat, a konténereket is kihelyezték, készen álltak a határ megnyitására, de az akkori ukrán kormányzattal nem sikerült végigvinni a projektet. Egy évvel ezelőtt azonban ismét felgyorsultak az események, és a közös erőfeszítésnek most látják az eredményét.
Magyar Levente történelminek nevezte a határátkelő megnyitását.
– Történelmi elégtétel elsősorban azoknak a közösségeknek, akiket ez a határ az utóbbi száz évben szétválasztott egymástól. Magyarország és Kárpátalja számára is elégtétel, hogy immár a közös határszakasz ez a része is átjárható, itt is épülhetnek a gazdasági kapcsolatok – fogalmazott az államtitkár.
– Nagyon fontos lépés Magyarország és Ukrajna kapcsolatában is, ami kifejezi azt a szándékunkat és elkötelezettségünket, hogy hosszú távra építkezzünk, és megalapozzuk a közös jövőbeni sikereket. Különös értéket ad ennek a fejlesztésnek, hogy évtizedek alatt nem sikerült ezt az átkelőt megnyitni, ahogy más ellenőrzőpontokat sem, és ezt a sikert egy olyan időszakban értük el közösen, amikor a politikai kapcsolataink olyan állapotban vannak, amilyenben. Olyan időszakban értük el ezt a sikert, amikor a kétoldalú kapcsolatrendszer történetének a legnehezebb napjait éli. Ennek ellenére a helyi közösségek és a két kormány azt mondta, most kell befektetni a jövőbe, most kell kapcsolatot építeni, erőforrást szánni arra, hogy amit nem csináltunk meg korábban, azt most bepótoljuk. Kívánom, hogy ez a mai nap, ez a közös eredményünk jelölje ki a jövőbeni kapcsolatok irányát. Hogy majd ha béke lesz, akkor ott tudjuk folytatni a munkát, ahol abbahagytuk. Addig is tervezzük a közös fejlesztéseket: két új autópálya-összeköttetés, új Tisza-híd, hatalmas léptékű határátkelőfejlesztések.
Viktor Mikita, Kárpátalja korábbi kormányzója megerősítette, a határátkelő megnyitása fontos esemény Ukrajna és Magyarország, illetve a magyar és az ukrán oldalon élő közösségek számára egyaránt. Az Elnöki Iroda helyettes vezetője emlékeztetett a beregsurányi határátkelőn lezajlott fejlesztésekre, illetve szót ejtett a jövőbeni projektekről, ami miatt az elkövetkezőkben még sokat fognak találkozni a magyar partnerrel.
Olekszij Kuleba miniszterelnök-helyettes jelképesnek és fontos lépésnek nevezte az átkelő megnyitását, amely mindenképp pozitív az ukrán–magyar kapcsolatok szintjén. E fejlesztés az Európai Unióhoz való közeledés tekintetében is fontos előrelépés. Ez a projekt az egyik állomása annak a stratégiai határátkelő-fejlesztési programnak,, amelyet 2030-ig kívánnak megvalósítani Ukrajnában. Eddig 4 millió hrivnyát költöttek az ukrán oldalon lévő fejlesztésekre, a projektre ugyanakkor összesen 80 millió hrivnya van előirányozva. Május végéig a határátkelő kiépítését teljes mértékben befejezik.
Az új átkelő maximális napi kapacitása 200 személyjármű és 600 utazó, merthogy a gyalogos átkelés is biztosítva lesz.
Előzőleg Magyar Levente Korláthelmecen nyitott meg új magyar óvodát.
Magyar állami támogatással épült óvoda Korláthelmecen │ KISZó-tudósítás
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.