Riadót fújnak az orvosok: Agresszívan támad a tbc

Ukrajnában februárban 1319 új tuberkulózissal fertőzöttet észleltek

Tíz százalékkal nőtt a gyermekek körében a tbc-fertőzések száma 2023-ban Európában, ami azonnali közegészségügyi intézkedéseket tesz szükségessé – figyelmeztet az Egészségügyi Világszervezet (WHO) a tuberkulózis elleni küzdelem idei világnapján. 7500 15 év alatti gyermek kapta el a tuberkulózist, ami az előző évhez képest 9,6 százalékos növekedést jelent. 2400 esetben 5 év alatti gyermekek körében diagnosztizálták.

A jelentés szerint 2023-ban több mint 172 ezer ember fertőződött meg tuberkulózissal az európai régióban.

Gyógyszerrezisztens tbc kialakulása esetén, amely egy korábbi tbc-kezelés abbahagyásának is lehet a következménye, a gyógyszeres kezelés eredményessége 60 százalék alatt van. Ezért is lehet veszélyes az a helyzet, amely Ukrajnában alakult ki: az ország – a harmadik éve zajló háború alatt – a világ leghatásosabb antibiotikumainak ellenálló baktériumok tenyészhelyévé vált, állítja a szervezet. Az egészségügyi tisztségviselők arra figyelmeztetnek, hogy globális összefogás hiányában a tbc világszerte újjáéledhet.

Magyar Tímea

Érdekes felemásság, hogy míg országos szinten növekvő tendenciát mutat a fertőző betegség terjedése, Kárpátalján az illetékesek arról számolnak be, hogy

a gümőkór előfordulása a régióban tavaly 6%-kal csökkent.

Az orvosok 100 ezer lakosra vetítve 69,5 esetet regisztráltak. Eközben tavaly 12%-kal nőtt a HIV-tesztek száma régiónkban. Közel 46 600 embert – kárpátaljaiakat és belső menekülteket – teszteltek különböző módszerekkel.

A gümőkór és a szerzett emberi immunhiányos vírus elleni küzdelemmel kapcsolatos intézkedések tavalyi végrehajtásának eredményeit és a 2025-re vonatkozó munkatervet a gümőkór és a HIV terjedése elleni fellépést a megyei koordináló tanács ülésén vitatták meg, melyet Olekszandr Muszicsenko, a régió helyettes vezetője vezetett. Ezek a betegségek gyakrabban fordulnak elő régiónk sűrűn lakott alföldi területein és ritkábban a hegyvidéken.

– Hagyományosan a gyermekek, a serdülők és az idősek vannak fokozottan kitéve a fertőzés kockázatának, míg a szerzett emberi immunhiány vírusa elsősorban a kockázatos (drogosok, örömlányok stb.) magatartású embereket érinti. A kór meglehetősen magas előfordulási arányának fő okai változatlanok – betegségek késői felismerése, a rendszeres vizsgálatok hiánya, valamint a lakosság elégtelen tájékozottsága az állam által biztosított ingyenes diagnózis és kezelés lehetőségeiről – fejtette ki Ljubov Mandzics, a megyei egészségügyi főosztály vezetője.

– Továbbra is kiemelt feladat nemcsak az, hogy megtaláljuk a betegellátás javításának módjait az elsődleges szinten, hogy megerősítsük a járásokban a betegség rendszeres ellenőrzésének és szűrésének megszervezésére irányuló munkát, hanem az is, hogy növeljük a lakosság általános tájékozottságát a fertőzés módjairól és a rendelkezésre álló kezelési lehetőségekről – fejtette ki Olekszandr Muzicsenko.

Aggodalomra ad okot, hogy az Orvosok Határok Nélkül nemzetközi humanitárius orvosi szervezet is felszólította a kormányokat, a humanitárius szervezeteket és az adományozókat, hogy fokozzák a tuberkulózis elleni küzdelmet, különösen Ukrajna háború sújtotta régióiban, ahol az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés rendkívül korlátozott.

Az Orvosok Határok Nélkül a háború kitörése óta felderíti a tuberkulózisos eseteket Herszon régióban, elsősorban mobil digitális röntgenvizsgálat segítségével, ami összhangban van a WHO ajánlásaival és az ukrán egészségügyi jogszabályokkal. Tavaly több mint 5300 embert röntgeneztek meg Herszon megye megszállás alól visszafoglalt járásaiban, valamint Mikolajivban és más frontrégiókban. Vlad Butszkij, az Orvosok Határok Nélkül ukrajnai egészségügyi projektvezetője szerint a háború egyik súlyos következménye a tömegközlekedés megszakadása a vidéki területeken. Emiatt olyan betegeik is vannak, akiknek a szervezet saját járműveivel segít eljutni a kórházakba.

– Látjuk, hogy a harcok hogyan bonyolítják az egészségügyi rendszer működését, hogyan nehezítik meg a betegek számára a kezelés befejezését, és hogyan növelik a betegség terjedésének kockázatát. Ezért tartjuk szükségesnek a tbc elleni küzdelem fokozását, különösen Ukrajna háború sújtotta régióiban, ahol az egészségügyi ellátáshoz való hozzáférés rendkívül korlátozott. A tuberkulózis nem csupán orvosi probléma, hanem a közegészségügy általános állapotának tükre. Együtt kell dolgoznunk annak érdekében, hogy egyetlen beteg se maradjon segítség nélkül – hangsúlyozta Butszkij, aki arra figyelmeztet, a szervezet szerint a háború és az instabilitás óriási kihívásokat jelent – az egészségügyi létesítmények elleni támadások, a lakosság kitelepítése és a gyógyszerellátási lánc megszakadása megnehezíti a belső menekültek, az idősek, a krónikus betegségekben szenvedők és a frontvonal közelében élők számára a folyamatos orvosi ellátáshoz való hozzáférést. Így aztán

a rendszeres vizsgálatok, az időben történő diagnózis és kezelés hiánya a tuberkulózis további terjedését segíti.

Eközben Viktor Ljasko egészségügyi miniszter az Ukrinform blogbejegyzésében arról ír, hogy a tuberkulózisban szenvedő emberek mintegy 70%-a az első naptól kezdve ambulánsan kezelhető. Ezt a megközelítést az Egészségügyi Világszervezet ajánlja, és Ukrajna már bizonyítékot kapott a hatékonyságára. Mások számára biztonságos, és elősegíti a kényelmes környezetben történő gyógyulást.

A miniszter szerint a tbc-kezelés ambuláns megközelítése az egyes betegek egyéni szükségleteire összpontosít. A terápiát a fiziológusok írják fel, akik kiválasztják az optimális gyógyszeres kezelést. A lakóhely szerinti családorvos azonban támogathatja a tbc-s személy kezelését. Ő segít a kezelési séma betartásában, figyelemmel kíséri a beteg egészségi állapotát stb – írta Ljasko, aki megjegyezte, hogy ennek ellenére a Nemzeti Közegészségügyi Szolgálat adatai szerint a betegeknek csak mintegy 20%-át kezelik az alapellátási rendszerben. Pedig ennek a gyakorlatnak a kiterjesztése még elérhetőbbé és hatékonyabbá tenné a kezelési folyamatot. Az egészségügyi minisztérium vezetője szerint
az állam nemcsak a tbc elleni védekezés javítása, hanem a betegség teljes legyőzése érdekében is változtatásokat hajt végre.

Így 2024-ben hatályba lépett „A tuberkulózis leküzdéséről Ukrajnában” szóló törvény, amely gyökeresen megváltoztatja a probléma megközelítését: az elhárítástól a betegség teljes felszámolásáig. A törvény először rögzíti a tbc elleni küzdelem multidiszciplináris és ágazatközi mechanizmusát, amely lehetővé teszi, hogy ne csak az egészségügyi rendszer, hanem a különböző minisztériumok, ügynökségek, parlamenti képviselők, az üzleti élet és a nyilvánosság is részt vegyen a folyamatban.

A kormány tavaly jóváhagyta a HIV/AIDS, a tuberkulózis és a vírusos hepatitis elleni küzdelemre vonatkozó, 2030-ig tartó időszakra szóló stratégiát. E szabályozás célja az orvosi ellátás javítása és a minőségi, korszerű, személyközpontú megelőzési, diagnosztikai, kezelési és gondozási módszerekhez való hozzáférés javítása a tbc-s betegek számára.

Az Egészségügyi Minisztérium szerint a tuberkulózis kezelésére szolgáló modern gyógyszerek Ukrajna minden régiójában elérhetők. Az innovatív gyógyszereknek köszönhetően a kezelés időtartama 4-6 hónapra csökkent az érzékeny tuberkulózis esetében, és 6-9 hónapra a gyógyszerrezisztens tuberkulózis esetében. A megelőző kezelést a WHO legújabb ajánlásainak megfelelően végzik. A kezelés 1 vagy 3 hónap alatt befejezhető, és a védelem több mint 10 évig tart.

Miközben a szaktárca vezetője szerint a frontterületeken is működnek olyan tbc-központok, amelyek, biztosítják a járó- és fekvőbeteg-ellátást mindazok számára, akiknek erre szükségük van, mint látjuk, az Orvosok Határok Nélkül szervezetnek erről más a tapasztalata…

Aktivizálódtak a járványos betegségek: támad a hepatitis, a tbc, az influenza

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó