Sütő Kálmán és Kecskés Béla szavalóverseny Beregsomban ● Kárpáti Igaz Szó

„Sértett ég, mosolyogj hát fel, és remélj, beregi vidék: hisz szállnak fecske-dalaink, s értik a magyar szót itt még.”

Kecskés Béla: Szülőföldünk

Tizenöt éve, hogy Beregsomban a magyar költészet napján Sütő Kálmán és Kecskés Béla, a falu szülöttei tiszteletére szavalóversenyt szerveznek. A Mezőkaszonyi kistérséghez tartozó településen ezúttal is megrendezték a megmérettetést, melyre a kistérségben működő tanintézményekből 49 diák érkezett, hogy korcsoportonként elszavalja Sütő Kálmán, vagy Kecskés Béla, illetve az általa választott, valamelyik kárpátaljai költő versét. A rendezvény közös összefogással került megszervezésre, ebben részt vett a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ), a KárhátHáz Civil Szervezet, a Kárpátaljai Magyar Művelődési Intézet (KMMI).

Hegedűs Csilla

– Novemberben lesz Sütő Kálmán születésének 115. évfordulója, akkor is szeretnénk az ő munkásságára megemlékezni, de most, a költészet napján is, hiszen az irodalomhoz úgy Sütő Kálmán, mint Kecskés Béla szorosan kötődtek – jegyezte meg Zubánics László. – Úgy hiszem, a mostani nehéz időszakban szükségük van a gyerekeknek olyan lehetőségekre, melyeken a tehetségüket meg tudják mutatni. A Mezőkaszonyi kistérség, és azon belül Beregsom azért is fontos, mert olyan helyszín, ahol az irodalomra odafigyelnek, és a helyi könyvtár aktivitását sem lehet figyelmen kívül hagyni, Popovics Nikoletta könyvtárvezetőnek is köszönhető, hogy ez a rendezvény évek óta töretlenül működik, és e mellé nekünk mellé kell állnunk anyagi és erkölcsi támogatással egyaránt – hangsúlyozta a KMMI elnöke.

Barta Ferenc, a KMKSZ Beregsomi alapszervezetének elnöke hasonlóan vélekedett, mint mondta, több szervezet összefogásával jött létre a szavalóverseny, és mára ez már szép hagyománnyá vált a településen.

– Beregsomban mindig is odafigyeltek a humán gondolkodásra, a helyiek szeretnek olvasni, szeretik a verseket. Én ahhoz a generációhoz tartozom, aki személyesen ismerhette mindkét költőt, sokat beszélgettem velük, felnéztem rájuk. De azok is elismeréssel szólnak róluk, akik már nem ismerhették őket személyesen, de fontos számukra a megemlékezés. Ez a szavalóverseny is nekik állít emléket és tiszteletet – fogalmazott Barta Ferenc.

A verseny lebonyolítását most is a helyi könyvtár, s annak vezetője, Popovics Nikoletta szervezte, aki köszöntőjében kiemelte, mi nemcsak értjük, de műveljük is a magyar szót.

– Minden nap igyekszünk annak érdekében tenni valamit, hogy a magyar szó, a magyar kultúra el ne vesszen, hanem éljen generációról-generációra az, amit őseink örökül hagytak ránk. A mai rendezvényünk is mára már hagyománnyá nőtte ki magát, 15-ik alkalommal gyűltünk össze falunk jeles képviselői, Sütő Kálmán és Kecskés Béla emléke előtt. Mi, somiak büszkék vagyunk rá, hogy falunk szülöttei a kárpátaljai magyar irodalom jeles képviselői voltak – hangsúlyozta Popovics Nikoletta.

Jakab Attila helyi református lelkész Isten gazdag áldását kérte a jelenlévőkre, a rendezvényre. Ezt követően Balogh György, a beregszászi konzulátus konzulja osztotta meg gondolatait a jelenlévőkkel. A diplomata visszaemlékezve diákéveire, elárulta, akkoriban ő is sokszor szavalt, és soha nem az volt a lényeg, hogy hányadik helyen végez, hanem a részvétel, az adott vers, a költő szeretete.

– Egyáltalán nem az a fontos, hogy hányadik helyen végeztek, hanem az élmény, amikor elmondjátok a kötelező és a választott verset, ugyanis a versmondás csodákkal jár, s ezt a csodát meg kell élni – intézte szavait a diákokhoz a konzul.

Lengyel László, a Mezőkaszonyi kistérség oktatási és kulturális osztályának vezetője kihangsúlyozta, a szavalóversennyel a kárpátaljai irodalmat kívánják népszerűsíteni. Hozzátette, örvendetes, hogy a nehéz időszak ellenére is sok gyermek gyűlt össze, akik meg szeretnék magukat mérettetni, ezt pedig azt bizonyítja, hogy ezek a gyerekek tanáraik példáját követve szeretnek verset olvasni és tanulni.

A KárpátHáz Civil Szervezet évek óta támogatja az ilyen és ehhez hasonló alkalmakat. Tóth Győző kifejtette, mindegy, hogy milyen rendezvényen vesznek részt, a lényeg az, hogy a gyerekek jelentik a jövőt, akik fellépnek, akár tánccal, akár versmondással.

– Minden, ami a magyar kultúrához tartozik, érték, és ezt az értéket viszik tovább a gyermekek, ezek az értékek tartanak össze mindannyiunkat, öt, tíz, de akár száz év múlva is. Az is különösen jó dolog, hogy a helyi néptánccsoport a tavalyi bejelentés után kiválóan működik, és a Mezőkaszonyi kistérség más településein is ott vannak a KárpátHáz programjai. Megígérhetem, hogy lehetőségeinkhez mérten a jövőben is folytatni kívánjuk a korábbi tevékenységünket és felkarolni az alulról jövő kezdeményezéseket – hangsúlyozta a KárpátHáz igazgatója.

Mielőtt kezdetét vette volna a megmérettetés, a Beregsomi Margaréta Néptánccsoport lépett fel, a kislányok a KárpátHáz összetartozás táncát járták el. A vendégek megkoszorúzták Sütő Kálmán és Kecskés Béla emléktábláját.

Forrás:
KISZó/Fotók:Hegedűs Csilla
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó