Rekordszintre drágult a napraforgóolaj│KISZó-háttér

Mi áll az „aranyár” mögött?

A napraforgóolaj ára az elmúlt hónapokban soha nem látott magasságokba emelkedett Ukrajnában. 2025 márciusában egy liter átlagosan 77,5 hrivnyába került, ami közel 40 százalékos éves áremelkedést jelent – miközben a legolcsóbb 31, a legdrágább pedig 92 hrivnyáért volt elérhető a boltok polcain. Az olaj, amely évekkel ezelőtt szinte „filléres” konyhai alapanyagnak számított, mára az inflációs nyomás egyik legérzékelhetőbb példájává vált a fogyasztók számára – Kárpátalján is.

Bujdosó Ivett

Miért drágul az olaj, miközben Ukrajna a világ legnagyobb exportőre?

Ukrajna a világ első számú napraforgóolaj-exportőre, a megtermelt mennyiség 95 százaléka külföldre kerül, és csak mintegy 5 százalék marad belföldi fogyasztásra. Ezért amikor a világpiacon növekszik a kereslet – vagy csökken a kínálat –, az azonnal érezteti hatását az ukrajnai árakon is. A gyártók, akik a világpiacon euróban és dollárban értékesítenek, nyilvánvalóan az exportot részesítik előnyben, ha a belföldi árak alacsonyabbak – ez pedig a kínálat szűkösségét és árnövekedést eredményez.

Szvitlana Litvin, az Ukrán Agrárgazdasági Klub (UKAB) vezető elemzője szerint az állam nem avatkozik bele a fogyasztói árak szabályozásába, csupán azt felügyeli, hogy a belföldi igények kielégítésére elegendő mennyiség maradjon az országban. A piacot a világpiaci folyamatok vezérlik – és ezek most különösen hektikusak.

A drágulás okai: szárazság, háború, és globális feszültségek

A napraforgómag-termés jelentősen csökkent nemcsak Ukrajnában, hanem más fontos termelő országokban is – részben az aszályos időjárás, részben a háborús konfliktusok következtében. A 2024-es gyengébb termés már ősz óta megemelte az árakat, de 2025 első negyedévében ezek a hatások tovább erősödtek.

Bohdan Duhnickij, az Agrárgazdasági Kutatóintézet szakértője szerint a FAO (ENSZ Élelmezésügyi és Mezőgazdasági Szervezete) növényi olajár-indexe februárban elérte a 156 pontot, ami 29 százalékkal magasabb, mint egy évvel korábban. A globális kínálatcsökkenés mellett az is hatással van az árakra, hogy a különböző olajok – napraforgó, pálma, szója és repce – részben helyettesítik egymást, így ha egyik drágul, az a többire is nyomást gyakorol.

Exportcsökkenés és a feldolgozás nehézségei
Miközben az olaj belföldön drágul, az export is csökkenő tendenciát mutat. A 2024/2025-ös gazdasági évben Ukrajna napraforgóolaj-exportja 24 százalékkal 2,4 millió tonnára esett vissza – ez a legalacsonyabb szint az elmúlt nyolc év alatt. Különösen gyenge volt 2025 februárja, amikor mindössze 325 ezer tonna olajat értékesítettek, ami a legrosszabb havi adat az elmúlt évtizedben. A legnagyobb vevő továbbra is az Európai Unió (az export 54 százalékával), de India is ötszörösére növelte vásárlásait, elérve a 417 ezer tonnát.

A paradoxon az, hogy míg a világpiacon az ukrán olaj ára csökken (jelenleg 1110-1115 dollár/tonna, mínusz 5-10 dollár heti szinten), addig a napraforgómag belföldi felvásárlási ára tovább nő – 26 500-27 500 hrivnya/tonna között mozog, olajhozama pedig 50 százalék körüli. Ez szűkíti a gyártók haszonkulcsát, így sokan visszafogják a feldolgozást.

A geopolitika is közrejátszik

A Donald Trump által vezetett amerikai vámháborús politika is fokozza a bizonytalanságot. Az amerikai gazdasági recesszió veszélye, a világszintű kereskedelmi kapcsolatok megbomlása, valamint az energiaárak csökkenése szintén befolyásolja a növényi olaj-piacot.

A pálmaolaj ára például 1044 dollár/tonnára emelkedett, míg a szójaolaj 956 dollárra csökkent (mínusz 6,5 százalék egy hónap alatt). Mindez a termelők várakozásait is befolyásolja – egyesek a következő szezon kedvezőbb feltételeiben bíznak, ezért visszatartják a készleteket.

Mi várható nyáron és ősszel?

A szakértők szerint a következő hónapokban nem várható jelentős árcsökkenés sem a világ-, sem a belföldi piacon. Legkorábban a 2025-ös őszi napraforgóbetakarítás után jöhet enyhülés. Ha a termés mennyisége kielégítő lesz, és a világpiacon nem történnek újabb feszültségek, az árak stabilizálódhatnak. Addig azonban a fogyasztóknak nem marad más lehetősége, mint kivárni – vagy alternatív megoldásokat keresni.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó