A száj- és körömfájás után most a kéknyelv nevű betegség is terjedni kezdett Ausztriában, veszélyeztetve a helyi állattenyésztést.
Két tucat kisebb Szlovákiával és főleg Magyarországgal szomszédos határátkelőt már lezártak, a járványügyi intézkedéseket pedig fokozták.
Az Ausztriával szomszédos országokban már több ezer állatot leöltek – és részben tömegsírokba temettek az osztrák határ közelében.
A legújabb fenyegetés nyugatról érkezik, ahonnan az úgynevezett csípőszúnyogok (gnitzen) hozták be a kéknyelv-betegséget az országba.
2023-ban a vírus egy speciális szerotípusa, a BTV-3 először Hollandiában, Belgiumban és Németországban jelent meg. Azóta tovább terjedt Európában, most pedig már Ausztriába is. Beszámolók szerint összesen már 244 gazdaság érintett – írja a Heute nevű osztrák hírportál.
A betegség elsősorban a juhokat sújtja, az esetek egynegyede pedig halálos kimenetelű.
A vírustól a szarvasmarhák erős fájdalmaktól szenvednek, míg a tehenek kevesebb tejet adnak – ami már most is érezhető a tejtermékek európai árának emelkedésében.
Az oltás feltételezhetően védelmet nyújthat az állatoknak, azonban a 3-as szerotípus (BTV-3) ellen jelenleg nincs az EU-ban engedélyezett inaktivált vakcina. Három olyan inaktivált oltóanyag létezik, amely sürgősségi engedéllyel használható más EU-országokban juhokra és szarvasmarhákra, és bizonyos feltételek mellett ez Ausztriában is.
Az osztrák egészségügyi és élelmiszerbiztonsági ügynökség azonban nyugalomra int, ugyanis véleményük szerint az emberek számára a betegség nem jelent fertőzésveszélyt.
KISZó-kérdés: A válaszadók többsége nem tart az új járvány megjelenésétől
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.