Az ukrán parlament első olvasatban elfogadta a 13107-d számú törvényjavaslatot a szakképzésről, amely jelentős változásokat hozhat a nemzeti kisebbségek, köztük a kárpátaljai magyar közösség számára. A jogszabály hivatalosan is lehetővé tenné a magyar nyelvű oktatást az ukrajnai szakképzési intézményekben – számolt be erről az Ukrajnai Magyar Demokrata Szövetség közösségi oldalán.
A cél rendezni a nemzeti kisebbségek nyelvhasználati jogait a szakképzés területén. A törvényjavaslat továbbra is az ukrán nyelvet tekinti az oktatás alapjául, de bizonyos feltételek mellett lehetőséget biztosít az EU hivatalos nyelveinek – így a magyarnak is – kiegészítő használatára a szakképzési intézményekben.
A főbb rendelkezések a következők:
- az EU hivatalos nyelveit – így a magyart – párhuzamosan lehet alkalmazni az ukrán mellett azokban a tanulócsoportokban, ahol ilyen nemzetiségi háttérrel rendelkező diákok tanulnak.
- ha egy adott szakképző csoportban legalább nyolc tanuló igényli, az oktatás részben történhet az adott kisebbség nyelvén, az államnyelv mellett
- amennyiben a képzést jogi személyek finanszírozzák, a képzés teljes egészében történhet a kisebbség nyelvén, az ukrán nyelv kötelező külön tantárgyként való oktatása mellett.
- a magánszakképző intézmények szabadon választhatnak EU-tagállamhoz tartozó hivatalos nyelvet az oktatás nyelveként, az ukrán nyelv tanításának fenntartása mellett.
Ez jelentős lépés a kárpátaljai magyar közösség számára, amelynek hosszú távú célja a nyelvi és kulturális identitás megőrzése. A javaslat nemcsak az anyanyelvi oktatás megvalósítását teszi lehetővé, hanem hozzájárulhat a kisebbségek társadalmi és szakmai integrációjához is, olvasható a közleményben.
A javaslat jelenleg az első olvasatnál tart, vagyis további parlamenti viták és módosítások várhatók.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.