Húsvéthétfőn 88 éves korában elhunyt Ferenc pápa, jelentette a Vatikán egy videóüzenetben, húsvét hétfőn.
2025. április 21-én, húsvéthétfőn, életének 89. évében meghalt Ferenc pápa. A katolikus egyházfő régóta küzdött súlyos betegséggel.
„Ma reggel 7.35-kor Ferenc pápa visszatért az Atya házába. Egész életét az Úr és egyháza szolgálatának szentelte”
– mondta Kevin Farrell bíboros.
Ferenc pápa gyakran viharos vezetése megosztottságot és feszültséget hozott, miközben a konzervatív intézmény megújítására törekedett. Pápasága alatt kiemelt figyelmet fordított a szegénység elleni küzdelemre, a menekültek védelmére, a környezetvédelemre és az egyház megújítására. Egyszerű életvitelével és reformtörekvéseivel számos hagyományos egyházi szokást megkérdőjelezett.
Egészségi állapota az utóbbi években romlott, különösen légzőszervi problémái miatt, amelyek fiatalkori tüdőműtétjére vezethetők vissza. 2025 elején kórházba került hörghuruttal, és állapota súlyosbodott.
A későbbi Ferenc pápa Jorge Mario Bergoglio néven született 1936. december 17-én Argentínában, Buenos Airesben. Jorge olasz bevándorlók gyermeke volt, sokak szerint ez később meghatározta álláspontját a 21. század egyik legfontosabb globális kérdésével, a migrációval kapcsolatban.
1958-ban belépett a szemináriumba és megkezdte a jezsuitáknál noviciátusát. Az utóbbi hetekben sokat lehetett arról olvasni, hogy a Szentatyának egy fiatalkori betegségből következően gyenge a tüdeje. Az említett betegséget ebben az időszakban kapta el Bergoglio, egy történet szerint életét a bátor szerzetesnővér, Cornelia Carnaglio mentette meg, aki merészen tanácsot adott kezelőorvosának, hogy milyen dózisú antibiotikummal gyógyítsa ki a tüdőgyulladásból.
Begogliot 1969-ben szentelték pappá. 1973-ban kinevezték az argentin jezsuita provincia élére. 1992-ben püspökké szentelték, majd 1998. február 28-án kinevezték Buenos Aires érsekévé, Argentína prímásává. A 2001. február 21-én II. János Pál bíborossá kreálta. XVI. Benedek pápa lemondása után 2013. március 13-án a konklávéra összegyűlt bíborosok megválasztották Bergoglio bíborost Péter 265. utódának, aki pápaként a Ferenc nevet vette fel.
xxx
A pápa halálát hivatalosan a bíboros kamarás (camerlengo) jelenti be, és amíg a pápai hivatal betöltetlen, ő kezeli a pápa vagyonát. Külön ceremónia, amikor lehúzza a halászgyűrűt az elhunyt pápa ujjáról, amit megsemmisítenek. A lakosztályt lezárják, és értesítik a Bíborosi Kollégiumot a pápa haláláról. Mindezzel együtt megkezdődik a pápaválasztási konklávé előkészülete.
Kilenc napos gyászidőszak kezdődik a pápa halála után
Ferenc pápa holttestét kiállítják a vatikáni Szent Péter-bazilikában, ahol tiszteletüket tehetik a hívők és a világvezetők. Állapota miatt Ferenc pápa előkészítette a gyász- és temetési tervét, amely egy egyszerű szertartást irányoz elő, nyitott koporsóval.
A sede vacante („üres székkel” – amíg meg nem választják az új katolikus egyházfőt) idején az egyházat a Bíborosi Kollégium vezeti.
A temetésre nincs előre meghatározott pontos időpont, a szertartásra a halál utáni 4-6. napon kerül sor a Szent Péter téren. Ferenc pápát a Santa Maria Maggiore-bazilikban helyezik végső nyugalomra, ez a pápa kérése volt.
Az új pápa megválasztása
A temetése utáni 2-3 hétben ül össze a Bíborosi Kollégium konklávéja a Sixtus-kápolnában, hogy titkos szavazással megválassza az új pápát. A konklávén nem a teljes, mintegy 250 fős kollégium, hanem csak a 80 év alatti bíborosok szavazhatnak.
A résztvevők az általuk támogatott jelölt nevét egy szavazólapra írják, amit a bazilika oltárán lévő kehelybe helyeznek. Ha valamelyik jelölt kétharmados többséget kap, ő lesz az új pápa. Ha egyik jelölt mögött sincs ekkora támogatás, akkor újabb szavazás következik – egy nap több, akár négy forduló is tartható.
Ferenc pápa: fegyverek helyett karácsonyi énekek csendüljenek fel Ukrajnában
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.