A várakozásokkal ellentétben aligha hoz áttörést a békemisszióban a mára tervezett londoni egyeztetés az USA és a vezető európai államok között. Az eredetileg tervezettnél alacsonyabb szintű nemzetközi egyeztetést tartanak szerdán Londonban Ukrajna és több nyugati szövetséges ország képviselői a tűzszünet lehetőségéről.
Marco Rubio amerikai külügyminiszter, valamint a francia és a német külügyminiszter sem utazott el Londonba. Sajtótalálgatások szerint Ukrajna hajthatatlan pozíciója miatt. Rubio helyett Londonban Donald Trump amerikai elnök ukrajnai különmegbízottja, Keith Kellogg vezeti az amerikai küldöttséget.
A szerdai londoni tárgyaláson az eredeti tervekkel ellentétben Steve Witkoff amerikai elnöki különmegbízott sem lesz jelen, őt a Kreml bejelentése szerint a héten ismét Moszkvába várják, ahol várhatóan fogadja Vlagyimir Putyin orosz elnök.
David Lammy az amerikai külügyminiszterrel tartott telefonos egyeztetése utáni nyilatkozatában mindazonáltal úgy fogalmazott, hogy a londoni találkozó Ukrajna, Nagy-Britannia és az euro-atlanti biztonság szempontjából egyaránt kritikus jelentőségű.
A brit külügyminiszter szerint az ukrajnai béke elérését célzó tárgyalások ütemesen folynak.
John Healey brit védelmi miniszter a londoni alsóház képviselőinek tartott előző esti beszámolójában kijelentette, hogy a brit katonai hírszerzés „nem észlelte a tűzszünet betartásának jeleit” az ukrajnai tűzvonalban a húsvéti időszakban, annak ellenére sem, hogy Putyin elnök előzőleg 30 órás tűzszünetet ígért a húsvéti hétvégére.
Healey megerősítette, hogy Nagy-Britannia az idén minden eddiginél nagyobb, 4,5 milliárd font értékű katonai segélyt nyújt Ukrajnának, és az ennek részeként minap bejelentett 200 millió fontos csomag szállítása a következő egy hónapban megkezdődik.
A vezető politikusok távolmaradását kommentálva a The New York Times hozzáteszi: a tárgyalások ugyan folytatódnak az amerikai, európai és ukrán tárgyalófelek között Londonban, de nehézségek akadtak.
Rubio, aki még részt vett a múlt heti párizsi találkozón, már korábban figyelmeztetett: Trump kezd türelmetlenné válni a békefolyamattal kapcsolatban, és hamarosan másfelé felé fordulhat. Az amerikai adminisztráció ekkor olyan keretrendszert vázolt fel, amely magában foglalta Ukrajna számára Krím orosz annektálásának elismerését és az ország NATO-tagságának kizárását. Zelenszkij viszont határozottan elutasította Krím orosz fennhatóságának jogi elismerését.
„Ukrajna nem fogja jogilag elismerni Krím megszállását. Erről nincs mit beszélni. Ez ellentétes az alkotmányunkkal” – érvelt az ukrán államfő.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.