„A zene egy jó dolog” – Paládi Máté zongorista a Virtuózok színpadán │KISZó-portré

Paládi Máté tehetsége és érett gondolkodásmódja ritka párosítás. A tiszapéterfalvai zongorista április 25-től a Duna Televízió Virtuózok című komolyzenei tehetségkutatójának 10. jubileumi évadjában mutatkozik be. A fiatal művész már most tudja: a zene nem cél, hanem eszköz – arra, hogy adjon. Pályájának alakulásáról, dilemmáiról, a zene szépségéről és a jövőbe vetett hitéről beszélgettünk vele.

Simon Rita

Máténál a zongorázás szeretete az óvodában indult, ahol „beleszeretett” egy pianínóba. Habár édesapja tangóharmonikázott, a szülei is támogatták a billentyűs hangszer megszólaltatásának elsajátításában. Tanulmányait a Tiszapéterfalvai Művészeti Iskolában kezdte Engi Erika Bonis Bona-díjas zongoratanárnővel. Később az Ungvári Zádor Dezső Zeneművészeti Szakközépiskolában tanult Szakács Marianna kezei alatt. Alig töltötte be a 18. életévét, felvették a budapesti Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem klasszikus zongora szakára, ahol jelenleg Eckhardt Gábor és Réti Balázs tanítványaként folytatja tanulmányait.

„Nem volt mindig egyértelmű számomra, hogy zenész akarok lenni. Sok minden érdekelt – történelem, irodalom, természet. A döntés lassan, fokozatosan érett meg bennem. Aztán egyszer csak azt éreztem: a zene az, ami igazán hozzám tartozik” – meséli a 19 éves Máté.

A Virtuózok versenybe való jelentkezés is a tanáraival közös döntés alapján született. Az utolsó pillanatokban adta le a jelentkezését, így a felkészülésre nem sok idő maradt. A verseny első fordulójára Liszt Ferenc átiratában Schubert Rémkirály című dalát választotta.

– Ez egy sokatmondó és mutatós darab – szeretem, ha egy darab kihívást jelent – jegyzi meg az ifjú zongoraművész.

– Egy versenyen vagy fellépésen tudnod kell, mit csinálsz. Ott már nincs helye a bizonytalanságnak. De ha elég alapos vagy, akkor jön el az a szabadság, amit a zene nyújt. Minél tudatosabb vagy, annál szabadabb tudsz lenni a színpadon.

A gyakorlás számára nemcsak mennyiségi kérdés. „Lehet gyakorolni napi 6-8 órát is, de ha nem koncentrálsz, nem jutsz előre. Az a fontos, hogyan gyakorlunk, nem csak az, hogy mennyit.”

Bár még csak kezdeti lépések, Máté már próbálkozik zeneszerzéssel is. De elárulta, a tanítás sem áll távol tőle.

– Szerintem egy igazi zongoraművész akkor teljes, ha képes átadni a tudását. Az előadás és a tanítás együtt jár, ez is szolgálat – vélekedik Máté. – Jelenleg a legfontosabb számomra az, hogy minél többet tanuljak. A tudás az, amiből később majd lehet építkezni. Az önfejlesztés számomra nagyon fontos. Azt akarom, hogy azok, akik beülnek majd egy koncertemre, le legyenek nyűgözve, kapjanak valamit az előadásomtól. Igyekszem mestere lenni annak, amit csinálok. Az utóbbi időben egyre jobban érdekel a zeneszerzés is, bár már amikor megkaptam az első zongorámat, akkor is „komponáltam” kis dallamokat. Most szeretnék jobban elmélyülni ebben is. Talán egyszer majd ezekből is születik valami igazán szép.

És hogy mi motiválja a mindennapokban?

– A zene egy jó dolog – válaszol erre a kérdésre Máté egyszerűen, de meggyőződéssel. – Ezért szeretnék olyan mesterré válni, aki képes adni másoknak valamit – akár egy koncerten, akár tanítás közben. Ez az, ami igazán számít.

Legemlékezetesebb fellépései közé tartozik a Zeneakadémia nagytermében való debütálása, valamint az idei, március 15-ei állami ünnepségen való játéka a Pesti Vigadóban.

Azt, hogy a Virtuózok verseny számára hogyan végződött, egyelőre nem árulhatjuk el, viszont a megmérettetés során szerzett tapasztalatokat így foglalta össze: „A verseny egy teljesen új élmény volt. A forgatások, az emberek, akikkel találkoztam, mind-mind hozzátettek valamit a lényemhez. Hogy pontosan mit hoz majd a jövő, még nem tudom, de ez a műsor biztosan fontos mérföldkő lett az utamon.”

Ez is érdekelheti:

 

Forrás:
KISZó/Fotó:Virtuózok
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó