Nagyjainkra emlékeztünk ● Kárpáti Igaz Szó

Születésének századik évfordulója apropóján nemrég emlékeztek meg Hertelendy Margitról – Széchenyi Zsigmond feleségéről – a hatvani Grassalkovich-kastélyban, mely a Széchenyi Zsigmond Kárpát-Medencei Magyar Vadászati Múzeumnak is otthont ad. A jeles eseményre Mangi néni lányától, dr. Hopkins Birck Esztertől érkezett a meghívó.

Stók Lajos
A vadászíró unokahúgával, Fekete Magdával

A rendezvényre a múzeum nagytermében került sor, valamivel több mint félszáz meghívott jelenlétében. Mangi néni egyetlen lánya, aki már hosszú évek óta az Amerikai Egyesült Államokban él, külön ennek a megemlékezésnek a megszervezéséért utazott Magyarországra. A megemlékezésen Birck Eszter a Széchenyi Zsigmond kiállító teremben tartott sajtótájékoztatót. Ezt követően a nagyteremben, a meghívott vendégek számára tartott előadást édesanyja életéről, munkásságáról, és a Zsiga bácsival – ahogy ő mondta – való megismerkedésükről, esküvőjükről.

Második felszólalóként Gyorgyevics Tamás író, Szécshenyi Zsigmond munkásságát kutató szakember lépett a mikrofonhoz. Gyorgyevics közel harminc éven keresztül volt kapcsolatban Mangi nénivel, sokszor megfordult az özvegy otthonában. Megemlékezésében kiemelte, hogy milyen fontos és értékes információkat kapott a hölgytől a kutatásaihoz. Méltatta Mangi néni jóságát és kedvességét. Rámutatott arra, hogy méltósággal fogadta az öregséggel járó nehézségeket, életének utolsó percéig tele volt életkedvvel. Az előadásokat követően a Szécshenyi Zsigmond kiállítóteremben, felavatták Hertelendi Margit emléktábláját.

Két nap múlva Fekete István íróra emlékeztünk, születésének 125. évfordulója alkalmából. Az eseményre a Széchenyi Zsigmond Kárpát-medencei Magyar Vadászati Múzeumban került sor. Itt egy panelbeszélgetés résztvevője lehettem, melyen Fekete Magdolna a Fekete István Irodalmi Hagyaték gondnoka, Bertha Lívia filmrendező, Borbás Andrea az MNMKK Petőfi Irodalmi Múzeum Kézirattárának munkatársa és Lakatos Anna, a múzeum igazgatóhelyettese.

Már a legelején, mikor a résztvevők még csak gyülekeztek, gondolkodtam rajta, hogy illik-e megszólítanom egy olyan neves vadászíró unokahúgát, mint Fekete István. Végül úgy döntöttem, hogy megpróbálom. A harmadik kötetem egyik példányával léptem oda Fekete Magdához, és elmondtam, hogy gyermekkoromban nagy hódolója voltam Fekete Istvánnak, és megkértem, fogadja el egy szerény kárpátaljai vadász könyvét. Ő mosolyogva vette át az ajándékot. Karon fogott, és megkérte az egyik fotóst, hogy készítsen rólunk néhány felvételt.

A panelbeszélgetés során, amit Fekete Magda vezetett, igen sok érdekes dolog hangzott el, többek között ifjabb Fekete Istvánról is.

Számos fontos és tanulságos információ hangzott el ezen a rendezvényen, ám számomra mégis az volt a lényeg, hogy egyszerű viski vadászként ott lehettem, és ilyen neves és ismert emberekkel találkozhattam.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó