A Stockholmi Nemzetközi Békekutató Intézet (SIPRI) frissítette adatbázisát, és így hozzáférhetők a hadi kiadásokra költött összegek 2024-ben. Az összeállításából kiderült, hogy az előző évben Oroszország ismét jelentősen növelte katonai kiadásait, ezzel tovább növelve a szakadékot Ukrajnával szemben – írja az Unian ukrán hírügynökség.
A jelentés szerint a katonai kiadások Európában 17 százalékkal 693 milliárd dollárra nőttek, és 2024-ben a globális növekedés fő hajtóerejévé váltak. Megjegyzik, hogy az ukrajnai háború harmadik évébe lépve a katonai kiadások tovább emelkedtek az egész kontinensen, így az európai katonai kiadások a hidegháború végén mért szint fölé emelkedtek. Málta kivételével tavaly valamennyi európai ország növelte katonai kiadásait.
Ukrajna teljes katonai kiadása 2,9 százalékkal, 64,7 milliárd dollárra nőtt, ami az oroszországi kiadások 43 százalékának felel meg. 2024-ben Ukrajnának volt a legnagyobb katonai terhe az összes ország közül, a GDP 34 százalékát tette ki.
Oroszország katonai kiadásai 2024-ben a becslések szerint elérik a 149 milliárd dollárt, ami 38 százalékos növekedés 2023-hoz képest, és a 2015-ös összeg duplája. Ez az orosz GDP 7,1 százalékát és az összes orosz állami kiadás 19 százalékát tette ki.
„Oroszország ismét jelentősen növelte katonai kiadásait, növelve ezzel a kiadási szakadékot Ukrajnával szemben. Kijev jelenleg minden adóbevételét katonai szükségleteire fordítja. A ilyen korlátozott költségvetési mozgástérben Ukrajna számára nehéz lesz tovább növelni katonai kiadásait”
– mondta Diego Lopes da Silva, a SIPRI vezető munkatársa.
A jelentésben kiemelik, hogy Közép- és Nyugat-Európa több országa is példátlan módon megnövelte katonai kiadásait a 2024-es évben. Németország hadiipari költései 28 százalékkal, 88,5 milliárd dollárra nőttek, amivel első helyre lépett elő Közép- és Nyugat-Európában, és a hadiipari kiadások tekintetében a negyedik ország a világon. Lengyelország katonai kiadásai 31 százalékkal 38,0 milliárd dollárra nőttek 2024, ami a lengyel GDP 4,2 százalékát teszi ki.
Lorenzo Scarazzato, a SIPRI kutatója elmondta:
„Az újraegyesítés óta először a Németország lett Nyugat-Európa legnagyobb katonai költekezője, amelyet a 2022-ben bejelentett 100 milliárd eurós különleges védelmi alap tett lehetővé. A Németországban és számos más európai országban a közelmúltban hozott politikai intézkedések azt jelzik, hogy Európa a magas és növekvő katonai kiadások időszakába lépett, amely valószínűleg a belátható jövőben is folytatódni fog”.
Kapcsolódó tartalom:
Növekvő államadósság, visszaeső GDP, emelkedő katonai kiadások │KISZó-háttér
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.