„Amíg egy nép énekel, messzire hallatszik, hogy létezik.” (Sütő András)
A GENIUS Jótékonysági Alapítvány tizenegyedik alkalommal szervezte meg a Szól a Fülemüle! – Kárpátaljai népzenei és néptánc tehetségkutató versenyt. A program szakmai partnere a Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltsége, a rendezvény védnöke a Pál család. A program célja, hogy a gyermekek minél szélesebb körben megismerjék a magyar népzene és néptánc csodálatos világát, valamint egy életre elkötelezzék magukat a magyarság értékei mellett. Az elmúlt évek alatt számos műhely, tanoda, hagyományőrző szakkör jött létre Kárpátalján, és ez azt bizonyítja, hogy vidékünkön nem hagyják veszni a hagyományainkat. Az eltelt 11 esztendő alatt összesen 575 produkció, 3204 versenyző mutatkozott be a tehetségkutatóban.
Hegedűs Csilla
– Több mint tíz éve az a célunk, hogy a fiatalok minél korábban elkötelezzék magukat hagyományaink, népszokásaink, népzenénk és néptáncunk, népi értékeink mellett – hangsúlyozta köszöntőjében Váradi Natália, a GENIUS Jótékonysági Alapítvány igazgatója. Emlékeztetőül elmondta, 2015-ben, az első seregszemlén 350 gyermek részvételével 29 produkciót értékelt a zsűri. Most, 11 év elteltével a produkciók száma 131-re növekedett, és 612 versenyző állt színpadra.
– Nagy örömmel vettük ezt az óriási érdeklődést, és kellemes meglepetésként is ért minket, ezért úgy döntöttünk, kettéválasztjuk a versenyt, hogy mindenki bemutatkozhasson és értékelést kaphasson a zsűritől, ugyanis ez fontos megerősítés és támogatás a részükről. Most a népzenészek mutatták meg, mit tudnak, egy hét múlva pedig a néptáncosok lépnek színpadra – tette hozzá Váradi Natália.
Balogh György, a beregszászi konzulátus konzulja kiemelte, tudományosan bizonyított, hogy az éneklés erősíti az immunrendszert, csökkenti a stresszt, a szorongást és emeli az endorfinszintet.
– Az emberi közösségek már az ókorban észrevették, hogy énekelni jó, de még jobb együtt énekelni, és így születtek a népek, közösségek énekei, a népdalok. Meggyőződésem, hogy a nemzetek, így a magyar nemzet, magyar kultúra is csak addig marad fenn, amíg őrzi saját dalait, táncait, saját nyelvét – fogalmazott a diplomata.
Orosz Ildikó Illyés Gyula gondolatával kezdte ünnepi köszöntőjét, miszerint csak az a nép tudja tisztelni a másikat, amely a saját kultúráját ismeri – fogalmazott a Rákóczi-főiskola elnöke.
A Hagyományok Háza Hálózat Kárpátaljai Kirendeltsége évek óta azon dolgozik, hogy a megmérettetések, rendezvények minél minőségibbek legyenek. Pál Katalin, a Hálózat Kárpátaljai Kirendeltségének vezetője kifejtette:
– Megtiszteltetés számunkra, hogy ingázókként 25 éve segíthetjük nemzetünket, a kárpátaljaiakat. A mai nap nem a versengés, hanem a zene, a mi saját népzenénk ünnepe.
A rekordszámú jelentkező miatt a tehetségkutató idén két kategóriában és időpontban valósul meg. A néptánc kategória tehetségkutatóra május 3-án kerül sor a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Átriumában.
A „Szól a Fülemüle!” – XI. kárpátaljai népzenei és néptánc tehetségkutató népzenei kategóriájának helyezettjei:
Hangszeres szólisták:
1. korcsoport (7-10 éves) – citera, furulya:
Arany minősítés
I. helyezés – Badó Kinga
II. helyezés – Balogh Máté
III. helyezés – Ráti Panka
1. korcsoport (7-10 éves) ‒ hegedű, cimbalom, tambura, harmonika:
Arany minősítés
I. helyezés – Bakó Brigitta
II. helyezés – Szup Krisztián
2. korcsoport (11-14 éves) – citera, furulya:
Arany minősítés
I. helyezés – Domokos Jázmin
II. helyezés – Szanyi F. Vivien
III. helyezés – Snicer Patrícia
2. korcsoport (11-14 éves) – hegedű, cimbalom, tambura, harmonika:
Arany minősítés
I. helyezés – Jőrös Ádám
I. helyezés – Fudella Csenge
I. helyezés – Makó Jázmin
II. helyezés – Nagy Emese
II. helyezés – Szmereka Iván
II. helyezés – Orosz Júlia
III. helyezés – Botos Diána
III. helyezés – Jancsik Félix
3. korcsoport (15-17 éves)
Arany minősítés
I. helyezés – Ferima János
Hangszeregyüttesek eredményei:
1. korcsoport (7-11 éves) – citera, furulya:
Arany minősítés
I. helyezés – Rezeda citeraegyüttes
II. helyezés – Dobronyi Rózsák
III. helyezés – Rezedás legények citeraegyüttes
1.korcsoport (7-11 éves) – hegedű, cimbalom, tambura, harmonika:
Arany minősítés
I. helyezés – Beregszászi harmónikások
2. korcsoport (12-17 éves)
Arany minősítés
I. helyezés – Zengő citerások
A zsűri pedagógus különdíjakat adott át több felkészítő tanárnak.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.