A beregszászi központi könyvtárban mutatták be Kurmai-Ráti Szilvia Így kell Bódogulni című regényét. Varga Éva könyvtárvezető kifejtette, egyik legfontosabb missziójukként tartják, hogy a helyi szerzők könyvei megtalálhatóak legyenek a könyvtárakban, azok kölcsönözhetőek legyenek, és népszerűvé váljanak.
Hegedűs Csilla
– Azt hiszem, a népszerűsítéshez kiváló alkalmak az irodalmi rendezvények, a könyvbemutatók, és nagyon fontosnak tartom, hogy a beregszászi és a környékbeli költők és írók műveit itt mutathatjuk be. Nagy örömünkre szolgál, hogy a mostani könyvbemutatóra is sokan eljöttek, diákok, pedagógusok, sokakat ismeretlenül is megérintett Szilvia könyve, és biztos vagyok abban, hogy a kisregény egy gyakran kölcsönzött kiadványa lesz az intézményünknek – hangsúlyozta Varga Éva.
– Nagycsaládos létünkből fakadóan született az ifjúsági naplóregény, amit egy tizenéves szemével írtam meg a legidősebb gyermekem szemszögéből, a sok vicces, néha szomorkás történetet, ami velük történt meg, és igyekeztem olyan formában tálalni, hogy egy tizenévesnek ez olvasható és érdekes legyen – mesélt a könyvről Kurmai-Ráti Szilvia. – A történések legfőbb helyszíne Beregszász, de más kárpátaljai kirándulási helyszínek is megjelennek, így például a Huszti vár, a Vadvölgy, illetve magyarországi helyszínek. Ezek félig igaz, kicsit kiszínezett történetek. A fő célom az volt vele, hogy aki olvassa, és szintén ide született, a sorok között találja meg saját magát, a környezetét, a saját megtapasztalásait, hogy milyen magyarként élni Kárpátalján – tette hozzá a szerző, aki bevallotta, sokat jelent számára, hogy a könyvét Beregszászban adták ki. Mint mondta, az eltelt időszakban is sok-sok történés volt, ami megihlette, ezért tervezi a folytatást. Már csak azért is, mert a férjével együtt azt tapasztalták, hogy gyermekeik büszkék arra, hogy megjelent a könyv, melyben ők is szerepelnek.
Shrek Tímea író, költő, a Kovács Vilmos Irodalmi Társaság alelnöke szerkesztőként elsőként olvasta a könyvet.
– Már korábban hallottam arról, hogy Szilvia készül egy kiadvánnyal, és nagy izgalommal vártam a közös munkát. Érdekes volt egy 14 éves tinédzser szemszögéből olvasni a történeteket, az eseményeket, hiszen abban a korban vannak ezek a fiatalok, amikor nagy változások előtt állnak. Szülőként én is sokat tudtam tanulni belőle, hiszen a naplóregényben egy nagycsalád mindennapjaiba nyerhetünk bepillantást. Nagyon szerettem ezt a könyvet, ajánlom a fiataloknak, de az idősebbeknek is, hiszen egy pedagógiai vonzata is van. A fiatalok a főszereplők hibáiból tanulhatnak, a felnőttek pedig jobban átérezhetik a fiatalok helyzetét, a lelkivilágát – fogalmazott Shrek Tímea.
A könyv Beregszász városának jóvoltából jelent meg. Babják Edit, a Beregszászi Városi Tanács Oktatási és Művelődési Osztályának vezetője kihangsúlyozta, a városi oktatási és művelődési osztály már régen szerette volna megvalósítani azt a tervét, hogy helyi tehetséges költők és írók könyveit kiadja.
– A Napóra program keretében tavaly meghirdetett pályázatnak Kurmai-Ráti Szilvia lett a győztese, és az ő könyve idén már a második, amely napvilágot látott. A városi tanács finanszírozásával 100 példányt sikerült megjelentetnünk, s azt reméljük, hogy ez egy sikeres folyamatnak a kezdete. Ugyanis terveink szerint jövőre is megjelenik a pályázati kiírás, és további helyi szerzők műveit tudjuk majd publikálni. Nagyon fontosnak tartjuk, hogy ilyen nehéz időkben is sikerül kulturális eseményeket tartani, a mai könyvbemutató is jó példája ennek – jegyezte meg Babják Edit, majd hozzátette, húsz példányt a szerzőnek adtak, a többi a kistérség könyvtáraiba kerül.
Kapcsolódó tartalom:
Hiánypótló Petőfi-kiadványok könyvbemutatója Ungváron│KISZó-beszámoló