Ukrajnában zajlik az általános katonai mozgósítás, ugyanakkor bizonyos kategóriák továbbra is mentesülhetnek a katonai szolgálat alól. A felmentések jogszabályi hátterét, a kategóriák pontos felsorolását a mozgósítási törvény cikkelyei taglalják, amelyek július 1-től változatlanul hatályban maradnak. A kormány jóváhagyta a törvényjavaslatot, amely halasztást garantál a 18-24 éves szerződéses katonák számára a szolgálati idejük lejárta után, de a dokumentumot a Legfelső Tanács még nem fogadta el. Egyre több álhír terjed a mozgósítással kapcsolatban. Az állami szervek és a toborzóközpontok cáfolják ezeket.
Szabó Sándor
Mentesség, halasztás
A mozgósítási törvény értelmében Ukrajnában minden 18 és 60 év közötti férfi hadköteles, ugyanakkor a mozgósítás alsó korhatára 25 év, amelyet korábban 27 évről csökkentettek le. A 25–60 évesek bizonyos kategóriai mentességet vagy halasztást kapnak a katonai szolgálat alól. Július 1-jétől továbbra is érvényben maradnak a 2024 májusában életbe lépett mozgósítási törvény által meghatározott kritériumok, amelyek alapján a hadköteles korú férfiakat mentesítik a mobilizáció alól. Emlékeztetőül: halasztást kapnak a kormányzati és területi közigazgatásban dolgozók, a kritikusnak nyilvánított vállalatok, intézmények és szervezetek alkalmazottai, amelyek elengedhetetlenek az állam és a gazdaság háború alatti működésének biztosítása érdekében. Szintén mentesülnek vagy ideiglenesen felmentést kapnak a fogyatékossággal élő személyek, illetve azok, akik a katonaorvosi bizottság döntése értelmében egészségi állapotuk miatt ideiglenesen alkalmatlanok a katonai szolgálatra. Nem mozgósíthatók a nagycsaládos férfiak, akik három vagy több 18 év alatti gyermeket nevelnek. Mentesség jár az egyedülálló szülőknek is, akik egy vagy több 18 év alatti gyermeket nevelnek. A fogyatékossággal élő gyermekek, illetve első vagy második rokkantsági kategóriába tartozó nagykorú gyermekek szülei, vagy gondviselői szintén mentesülnek a mozgósítás alól. Ugyanez vonatkozik az Egészségügyi Minisztérium által meghatározott, súlyos betegségben szenvedő gyermekeket nevelőkre és gondviselőikre. Az árva és szülői gondozástól megfosztott gyermeket nevelő gondviselők vagy örökbefogadó szülők szintén mentesülnek. Felmentést kaphatnak azok is, akik folyamatos jelenlétet igénylő súlyos betegségben szenvedő közeli (férj, feleség, szülő) családtagról gondoskodnak. Kiskorú gyermeket nevelő házastársak esetén mentesül a mozgósítás alól az a személy, akinek férje vagy felesége katonai szolgálatot teljesít. Ezenkívül a parlamenti képviselők, a rendőrök, az Ukrán Biztonsági Szolgálat, a Nemzeti Gárda, az Ukrán Fegyveres Erők civil, az állambiztonságban szerepet vállaló vállalatok dolgozói.
Ezekkel a jogokkal csak a mozgósítást megelőzően élhetnek az állampolgárok, azokra, akik a hadseregben szolgálnak, más, az Ukrán Fegyveres Erők által megszabott kritériumok alapján szerelhetnek le a hadseregből.
Változás a 18 és 24 év közötti hadköteles korú férfiak toborzásánál
A Miniszteri Kabinet hétfői ülésén jóváhagyták azt a törvénytervezetet, amely halasztást biztosítana a 18 és 24 év közötti szerződéses önkéntesek számára. A dokumentumot még a parlamentnek is jóvá kell hagynia. A Védelmi Minisztérium tájékoztatása szerint a törvényjavaslat a szerződés lejártát követően 12 hónap halasztást és rehabilitációs lehetőséget biztosít az érintett fiatal katonáknak.
Mint arról korábban már írtunk, a programba jelentkező fiatalokat egymillió hrivnyás illetménnyel, támogatott jelzáloghitellel, ingyenes egyetemi oktatással ösztönzik a bevonulásra, valamint azzal, hogy a szolgálat befejezése után jogot kapnak a külföldre utazáshoz. Soha nem titkolták, hogy a hadseregbe belépő fiatalokat a frontvonalra vezénylik. Ugyanakkor sokakat leginkább az riasztotta el a jelentkezéstől, hogy a törvények nem szabályozták a leszerelésüket, így egy év után azonnal mozgósíthatóvá válhattak. Ezen változtat a most beterjesztett jogszabálytervezet.
Az elmúlt napokban olyan hírek terjedtek el a közösségi médiában, hogy szeptember 1-jétől megkezdik a nők, köztük a 18 év feletti lányok tömeges mozgósítását. A Nemzetbiztonsági és Védelmi Tanács (RNBO) Dezinformáció Elleni Központja cáfolta és orosz forrásból származó dezinformációnak minősítette ezeket a híreszteléseket. A jelentés szerint az ismeretlen forrásból származó információk egymillió ukrán nő mozgósításával riogattak. Ukrajnában azonban nincsenek ilyen szándékokról szóló határozatok, törvénytervezetek vagy nyilvános nyilatkozatok. A Legfelső Tanácsban sem vettek nyilvántartásba egyetlen olyan dokumentumot sem, amely ilyen változtatásokat tartalmazna.
A Dezinformáció Elleni Központ magyarázata szerint ezek az állítások egy információs hadművelet részét képezik, amelynek célja a hátország destabilizálására, pánikkeltésre és a hatóságokba vetett bizalom aláásására irányult.
Ezenkívül orosz Telegram-csatornákon elterjedt egy hamis videó, amelyen Olga Sztefanisina miniszterelnök-helyettes azt javasolja, hogy tiltsák meg a 18 és 27 év közötti nők külföldre utazását, és a Legfelső Tanács állítólag már támogatta ezt a kezdeményezést. A közlemény szerint valójában ez egy deepfake és manipuláció. „Az ilyen információs támadások célja a pánikkeltés az ukránok körében és a hátországban uralkodó helyzet destabilizálása” – közölte az RNBO.
A hatályos törvények értelmében az egészségügyi vagy gyógyszerész végzettséggel rendelkező nőknek 2023. október 1-től katonai nyilvántartásba kell állniuk, ám általános mozgósításról nincs szó. A nők számára a szolgálat a fegyveres erőkben kizárólag önkéntes alapon lehetséges.
Cáfolták a kettős állampolgárok célzott mozgósítását
Az odesszai területi toborzási és szociális támogatási központ (TCK) cáfolta azokat az üzenetküldő alkalmazásokon terjedő információkat, amelyek egy, a központ parancsnoka által kiadott állítólagos rendeletre hivatkoznak. A dokumentum előírja az ukrán és moldovai útlevéllel rendelkező személyek célzott mozgósítását. Az odesszai TCK közleményében a „dokumentumot” „alacsony minőségű hamisítványnak” nevezi, az abban szereplő információkat pedig dezinformációnak, amelynek célja ugyancsak a régió destabilizálása. Közölték, hogy nincs ilyen rendelkezésük.
A kettős állampolgárok mozgósítása már korábban is témát szolgáltatott az ukrán sajtóban. Rosztiszlav Kravec ügyvéd korábban tisztázta, hogy Ukrajnában nem mentesülnek a mozgósítás alól a kettős állampolgárok. A hatályos ukrán törvények és az Alkotmány sem ismeri el egyelőre a kettős állampolgárság intézményét. A más ország állampolgárságának megszerzése nem jelenti az ukrán állampolgárság elvesztését. Ugyanakkor a más ország állampolgárságával is rendelkező személyre továbbra is az ukrán törvények vonatkoznak, így a mozgósítási törvény hatálya alá esnek. Vagyis a más ország személyi igazolványának, útlevelének megléte senkit nem mentesít a mozgósítás alól.
Kapcsolódó cikkünk:
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.