Negyven gyermek vett részt a XV. Beregvidéki népzenei és néptánc táborban │KISZó-beszámoló

A GENIUS Jótékonysági Alapítvány immár 15. alkalommal rendezte meg a Beregvidéki népzenei és néptánc tábort. Június 30. és július 4. között ez az idei első nyári tábora volt az alapítványnak, amelyet még kilenc követ. A tehetséggondozó program záró gálaműsorára a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézetének dísztermében került sor, ahol a gyerekek bemutathatták, mit sajátítottak el az egy hét alatt. Összesen negyven iskolás vett részt a táborban, Kárpátalja 12 településéről, 14 oktatási intézményből. Velük 12 oktató foglalkozott a Csipkés zenekar közreműködésével.

Hegedűs Csilla

A szervezők az első perctől mindent megtesznek annak érdekében, hogy a fiatalokhoz minél hamarabb eljusson a lehetőség a tanulásra, minél korábban megismerjék a népzene és néptánc csodálatos világát, hogy egy életre elkötelezzék magukat annak értékei és értékrendje mellett.

Néhány éve a Rákóczi-főiskola Felsőfokú Szakképzési Intézetének bázisán rendezik meg a tábort. Soós Katalin igazgató házigazdaként köszöntötte a táborozókat, a megjelent vendégeket és szülőket. Kifejtette, mindig nagy örömmel biztosítanak helyet az ilyen alkalmaknak, hiszen ilyenkor az épület gyermekzsivajtól hangos, ami számukra is boldogság.

Az ünnepi alkalmon többek mellett részt vett Gyebnár István, a beregszászi konzulátus ideiglenes ügyvivője, aki elmondta, véleménye szerint

a népzene nemzetmegtartó erővel bír, és a tábor arra kínál lehetőséget, hogy a fiatalok megismerjék a népzene és néptánc csodálatos világát.

– Úgy vélem, hogy a népzenének és néptáncnak közösségépítő ereje is van. A cél az, hogy a gyermekek minél szélesebb körben ismerjék meg a magyar népzene és néptánc, a népi kultúra lenyűgöző világát – fogalmazott a diplomata, majd hozzátette, a magyar kormány fontos célja, hogy segítse a magyar nemzeti azonosságtudat megerősítését, a magyarság kulturális értékeinek őrzését, támogassa a magyarság szülőföldön való boldogulását.

Csernicskó István, a Rákóczi-főiskola rektora elmondta, amikor ő volt ilyen korú, mint az itt összegyűlt fiatalok, nem volt lehetőség tehetséggondozó táborokban részt venni, ezért arra kérte őket, éljenek a lehetőségekkel, tanuljanak, ismerkedjenek, barátkozzanak, mert ezek is nagyon fontos értékek.

– Nagyon sikeres, élményekben gazdag, programokban sokszínű táborkezdés van mögöttünk. A gyerekek minden bizonnyal feltöltődtek és nagyon sokat tanultak az elmúlt napokban, hiszen a népzenei, népi játék és néptáncoktatás mellett hagyományőrző és kézműves foglalkozásokat is tartottak számukra – emelte ki Váradi Natália, a GENIUS JA igazgatója. – Igyekszünk a minimum harmincórás foglalkozási keretet betartani, de ennél mindig több sikerül. Ez azért van, mert a pedagógusaink ugyanúgy várják ezt a tábort, mint a gyerekek, hiszen amellett, hogy foglalkoznak velük, ők is kikapcsolódnak, és boldogan nyugtázzák, ha a tanítványok figyelnek és mindent elsajátítanak – tette hozzá Váradi Natália.

– Ennek a tábornak a gyökere a Pál család által megálmodott népzenei és néptánctábor, amely 1995-ben kezdődött Tiszapéterfalván. Évtizedeken keresztül a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség volt a társszervezője a tábornak, és arra gondoltunk, ki kell terjesztenünk ezt más vidékekre is. Több évnek kellett eltelni ahhoz, amíg felnőtt az a generáció, amely egykor táborlakó volt, s immár ők tanítják a magyar népi kultúrát. Most már rájuk bízzuk a beregvidéki és az ungi népzenei táborok vezetését. A szervezést immár 15 éve a GENIUS vette át, akik évről-évre várják a tehetséges gyerekeket – jegyezte meg Orosz Ildikó, a Rákóczi-főiskola elnöke.

Tizenhárom évig Kepics Andzselika volt a tábor szakmai vezetője, aztán Halász Nikoletta. Mindketten köszönőlevelet vehettek át Orosz Ildikótól és Csernicskó Istvántól. Az idei tábor szakmai vezetője Szilágyiné Tóth Gabriella népi játék és néptáncoktató volt, aki a kezdetektől részt vállalt az oktatásban. Gabriella elmondta, vidám, eseménydús napok állnak mögöttük. Hamar összekovácsolódott a csapat, a tánc, zene és énektanulás mellett rengeteget játszottak, kézműveskedtek.

– Jó volt látni, ahogy a gyerekek napról-napra megnyílnak, fejlődnek. Most azt szeretnénk bemutatni, mit tanultunk egy hét alatt, a fiúk és lányok fantasztikus műsorral készültek – hangsúlyozta a táborvezető. A gyerekek valóban színvonalas produkciókkal lepték meg a közönséget: táncoltak, énekeltek, hangszereket szólaltattak meg, népi játékokat adtak elő.

A GENIUS következő táborára július 21-26 között kerül sor Beregszászban. A klasszikus zenei tábort első ízben tartják meg, melyen ismert szakemberek foglalkoznak majd a tehetséges zenész gyerekekkel.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó