Volodimir Zelenszkij az orosz-ukrán háború kezdete óta a legnagyobb kabinetátalakításra készül – mondták az ukrán elnöki terveket ismerő források a Financial Times-nak. A lemondásokat és a kinevezéseket a következő héten, július 14. és 20. között tervezik bejelenteni. Zelenszkij most még azt a miniszterelnököt, Denisz Smihalt is lecseréli, aki a kormány eddigi átalakításait rendre átvészelte az utóbbi években. Smihal ráadásul a washingtoni nagyköveti tisztséget kaphatja meg kárpótlásként – ami azt is jelenti, hogy lecserélik az ottani vezető diplomatát, aki régóta szálka a Donald Trump vezette kormányzat szemében.
A Financial Times (FT) úgy értesült, hogy
a mostani kormányátalakítással elveszítheti posztját Denisz Smihal miniszterelnök, aki már több kabinetátalakítást is túlélt.
Az ő helyére a lap forrásai szerint Julija Szviridenko miniszterelnök-helyettes érkezhet, aki a gazdaságfejlesztési és kereskedelmi minisztériumot is vezeti 2021 óta. Mint a lap írta, Szviridenko közel áll az ukrán elnöki hivatal vezetőjéhez, Andrij Jermakhoz (aki sokak szerint messze a legbefolyásosabb ember Zelenszkij környezetében), és emellett jó kapcsolatokat épített ki Donald Trump amerikai elnök adminisztrációjával a Kijev és Washington közötti ritkaföldfém-megállapodás aláírásával, amiben fontos szerepet játszott.
Két légy egy csapásra: a washingtoni nagykövetséggel kompenzálhatják a távozó miniszterelnököt, aminek szintén örülhetnek Donald Trump körében.
A Financial Times ugyanakkor arról is írt, hogy a távozás után Denisz Smihal Ukrajna washingtoni nagyköveteként folytathatja, annak az Okszana Markarovának a helyén, aki már régóta szálka az amerikai kormányzat szemében. A pénzügyi lap információi szerint
Volodimir Zelenszkij már a július 4-én, Donald Trumppal folytatott telefonbeszélgetésén (ahol sajtóértesülések szerint sok témát érintettek) is beszélt arról, hogy leváltják Markarovát.
Ugyanez az információ jutott el a Bloomberg hírügynökséghez is, kedden késő este pedig az ukrán külügyminiszter, Andrij Szibiha is megerősítette, hogy tényleg távozik a washingtoni nagykövet (bár azt még nem mondta el, hogy ki lesz az utódja). Közlése szerint ráadásul nemcsak a washingtoni nagykövet poszton, hanem „nagyjából 20” pozíciónál lehet változás a közeljövőben.
Okszana Markarovát a Demokrata Párthoz való közelsége miatt régóta bírálják az amerikai elnök támogatói.
A mostanit megelőzően az ukrán kabinetben az utolsó nagy horderejű lemondásra tavaly szeptemberben került sor, amikor Zelenszkij menesztette Dmitro Kuleba külügyminisztert. Kuleba helyére akkor Andrij Szibiha került, aki szintén Jermak közvetlen munkatársa volt korábban.
Olekszandr Merezsko, az ukrán kormánypárt parlamenti képviselője azzal magyarázta a kormányátalakítást, hogy annak azért van értelme, mert a hadiállapot alatt lehetetlen választásokat tartani. „Nem minden miniszter felel meg az igényeknek és elvárásoknak háború idején – fogalmazott a képviselő.
A kormányváltásnak akkor van értelme Ukrajnában, ha az egy olyan rendszerszintű változás része, amely a professzionalizmusra, a felelősségre és a helyi önkormányzatok tiszteletére épül
– véli eközben Artur Palatnij, Vitalij Klicsko Udar pártja végrehajtó bizottságának vezetője.
„Most intenzív tárgyalások folynak a kormány átalakításáról. Szükség van a kormány lecserélésére. De nem a népszerűség kedvéért. Hanem az eredmény érdekében. Rendszerszintű változásokra van szükség. Olyan nemzeti egységkormányra van szükség, amely egyesíti az összes erőfeszítést – beleértve a helyi önkormányzatokat is” – írta Palatnij a Facebookon. Hozzátette: „nincs értelme lecserélni a végrehajtókat, ha a megközelítés a régi marad”. Véleménye szerint a jelenlegi kormány jóváhagyott program, értékelési kritériumok és világos tervek nélkül működik, és ezt a hozzáállást meg kell változtatni.
Emellett a kormányban szakembereknek kellene dolgozniuk.
„Ha az újraindítás mögött nincs szakmai mérce, stratégiai célok és felelősség, akkor az nem megújulás, hanem puszta látszat. És ezek a látszatintézkedések nagyon sokba kerülnek az országnak” – mondta Palatnij.
Felmérés: az ukránok 66 százaléka ellenzi a választások megtartását a háború vége előtt
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.