Elfolyó pillanatok – Földessy Péter akvarell-világa│KISZó-beszámoló

Magyarország Ungvári Főkonzulátusán szerdán új időszaki kiállítás nyílt. Az Elfolyó pillanatok című tárlat Földessy Péter egyedi gondolatvilágába nyújt betekintést jellegzetes akvarelljein keresztül. Bacskai József főkonzul köszöntőbeszédében rámutatott arra, hogy a kárpátaljai magyar képzőművészet egyik doyenjének műveit, a szülőföld iránti szeretet és ragaszkodás, az egyediségre és megújulásra való fáradhatatlan törekvés hatja át.

Szabó Sándor

A kiállítás megnyitóján Vida László első beosztott konzul köszöntötte a jelenlévőket, majd átadta a szót Bacskai József főkonzulnak.

– Mindig nagy megtiszteltetés, amikor kárpátaljai alkotóművész munkásságából adhatunk ízelítőt, hiszen kulturális diplomáciai feladataink közé tartozik Kárpátalja sokszínű művészeti világának, a reményből és hitből táplálkozó, életigenlő kárpátaljai festőiskola kortárs képviselőinek bemutatása

– fogalmazott a diplomata. Hozzátette: életművével Földessy Péter már beírta nevét a kárpátaljai festészet történetének aranykönyvébe.

Bacskai József röviden ismertette a képzőművész életútját, kiemelve, hogy az alkotó az Ungvári Iparművészeti Szakiskolában olyan mesterektől sajátíthatta el a szakma alapjait, mint Medveczky Miklós, Kontratovics Ernő és Sepa Anton. Mint fogalmazott: Földessy Péter alkotásait kiemelkedő rajz és komponáló és színhasználati készség, kreatív formaalkotó fantázia, intelligencia, ízlés, alázat és munkaszeretet jellemzi. Sajátos akvarell stílust alakított ki, amelyről azonnal felismerjük alkotásait. Műveit sajátos világlátás, filozófiai mélység és hit, a drámaiság és az irónia egyidejű jelenléte hatja át, és mindez a szülőföld iránti szeretettel és ragaszkodással, az egyediségre és megújulásra való törekvéssel párosul.

– Ez a mai rendezvény újabb bizonysága annak, hogy Magyarország Ungvári Főkonzulátusa fontos kulturális missziót is felvállalva igyekszik elősegíteni a népeink, nemzeteink közötti jobb megértést, a Magyarország és Ukrajna közötti kapcsolatok javítását

– mutatott rá az ungvári magyar főkonzul, hozzátéve, hogy erre most még nagyobb szükség van, mint korábban. – Mi, magyarok továbbra is azt szeretnénk, hogy az együttműködésünk Ukrajnával mihamarabb visszatérjen a korábbi mederbe, méghozzá a kölcsönös tisztelet és a közös érdekeink, az egymás iránti bizalom alapján – zárta szavait Bacskai József.

– Az itt kiállított képeket egy kis kóstolót adnak a művészetemből, ugyanis egyetlen kivételével az összes alkotás a 21. században készült

– jegyezte meg Földessy Péter, aki köszönetet mondott a főkonzulátus munkatársainak a kiállítás megszervezéséért.

Az alkotó beszédében felelevenítette, hogy amikor magyar édesapa és ruszin édesanya gyermekeként 1944-ben Munkácson meglátta a napvilágot Kárpátalja átmenetileg ismét Magyarország része volt.

– Így két nemzetiségű család sarjaként, akár Franciaországban, vagy bárhol a világban alkotom a képeim hátoldalára mindig azt írom: Munkács, Kárpátalja, mintha itt lennének megalkotva

– mondta Földessy Péter. – De nemcsak akvarelleket festettem életem során, hanem mozaikokat is készítettem. Miért van ennek itt és most jelentősége? A konzulátussal szemben, az Ung folyó túlpartján található az ungvári gyermekvasút állomása. Az épület homlokzatán a mai napig látható az első kárpátaljai fríz, amelyet a főkonzul által felsorolt tanáraim terveztek. A kivitelezésében jómagam és diáktársaim is részt vettek. De ma már csak én élek a tervezők és kivitelezők közül – mondta, hozzátéve, hogy jelenleg tanárai portréján dolgozik, ugyanis szeptemberben 81. születésnapja alkalmából kiállítást szerveznek a Boksay József Kárpátaljai Megyei Szépművészeti Múzeumban. Emlékeztetett arra, hogy tavaly születése 80 éves jubileumára Munkácsy Mihály Magyar Házban állították ki a képeit.

A kiállítás előzetes bejelentkezés alapján látogatható.

Kapcsolódó tartalom:

Tavasz, remény, béke – kiállítás nyílt az ungvári főkonzulátuson

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó