Karrierépítés Kárpátalján │ KISZó-interjú

Buda Zsuzsanna a Rákóczi-főiskola Karrierkövetési Osztályának munkájáról.

A felsőoktatási intézmények egyik legfontosabb feladata, hogy ne csupán diplomát adjanak hallgatóik kezébe, hanem utat mutassanak számukra a munka világába is. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Karrierkövetési Osztálya ezt a feladatot vállalta magára: támogatja a diákokat a karrierépítésben, kapcsolatot tart az öregdiákokkal, és információval szolgál a munkaerőpiac elvárásairól. Az osztály vezetője, Buda Zsuzsanna több mint húsz éve dolgozik a főiskolán – tapasztalatáról, a karrierkövetés rendszeréről és a hallgatók jövőképéről beszélgettünk vele.

Simon Rita

– Hogyan került kapcsolatba a Rákóczi-főiskolával, és mikor kezdte meg munkáját a Karrierkövetési Osztály élén?

– 1999 júniusában végeztem az Ungvári Állami Egyetem Magyar Filológia Karán, majd augusztusban kezdtem dolgozni a főiskolán, amely akkor még Kárpátaljai Magyar Tanárképző Főiskola néven működött. 2001-től a Tanulmányi és Karrierkövetési Osztály vezetőjeként, 2022 májusától pedig – az osztály különválását követően – a Karrierkövetési Osztály vezetőjeként dolgozom. Feladataink közé tartozik a Karrierkövetési Osztály működésének szervezése, végrehajtási feladatok ellátása, valamint a végzett hallgatók diplomás pályakövetésének biztosítása. Nagy hangsúlyt fektetünk az aktív, személyes kapcsolattartásra, legyen szó jelenlegi hallgatóinkról vagy öregdiákjainkról.

Buda Zsuzsanna

– Miért tartja fontosnak ezt az élő kapcsolatot a hallgatókkal és az öregdiákokkal?

– Mert ez közösséget teremt, és hosszú távon is erősíti a főiskolához való kötődést. Ahogy egyik felhívásunkban is megfogalmaztuk: „Tudni egymásról, figyelni egymásra – ez a célunk.” A visszajelzésekből információt kapunk elhelyezkedésükről, továbbtanulásukról, karrierváltásukról, és gyakran örömmel értesülünk egykori hallgatóink sikereiről is. Megható, amikor öregdiákjaink immár kollégaként térnek vissza a főiskola életébe.

– Konkrétan milyen segítséget nyújt az osztály a hallgatóknak a karrierépítésben?

– Már a tanulmányi időszak alatt igyekszünk támogatni őket a tudatos karrierépítésben. Figyelemmel kísérjük a munkaerőpiac változásait, kapcsolatot tartunk a munkáltatókkal, álláslehetőségekről, ösztöndíjakról, pályázatokról és továbbképzésekről adunk tájékoztatást. Emellett minden évben megrendezzük a „Karriernapot és Öregdiák Expót”, ahol a végzősök életpálya-bemutatókon, gyakorlati tanácsadásokon és tematikus előadásokon vehetnek részt.

– Hogyan alakulnak a végzett hallgatók elhelyezkedési mutatói az elmúlt években?

– A statisztikáink szerint a hallgatók körülbelül 80%-a rövid időn belül munkába áll vagy továbbtanul. Ez az arány az utóbbi években nem mutat jelentős eltérést. Ráadásul sokan már tanulmányaik alatt elhelyezkednek különböző intézményekben. A 2024–25-ös tanévben például 646 jelenlegi vagy volt hallgatónk dolgozott kárpátaljai oktatási intézményekben.

– Vannak népszerűbb szakok, ahol könnyebb az elhelyezkedés?

– Nem is a könnyebbségen van a hangsúly, inkább az érdeklődés irányán. Népszerű a számvitel és adóügy, az angol szak, a turizmus, valamint a tolmács-fordító képzések. Ezeket a piac is jól fogadja, de természetesen minden szakon belül vannak lehetőségek.

– Mennyien választják a továbbtanulást az alapdiploma (BA/BSc) megszerzése után?

– A hallgatók mintegy 90%-a folytatja tanulmányait mesterképzésen. Sokan maradnak a főiskolán, de vannak, akik ukrajnai vagy külföldi intézményben tanulnak tovább.

– Milyen hatással van az ország háborús helyzete a hallgatók jövőtervezésére?

– A helyzet nehéz, mégis biztató, hogy a továbbtanulási kedv nem csökkent. Míg a 2020–21-es tanévben 162 hallgató iratkozott be az alapképzésre, 2024–25-ben ez a szám már 211 volt. Vannak, akik külföldön keresnek biztonságot és lehetőséget, ezt természetesen el kell fogadnunk, de bízunk benne, hogy sokan visszatérnek, ha lehetőség nyílik rá.

– Milyen munkalehetőségek állnak a friss diplomások előtt Kárpátalján?

– Kárpátalja oktatási intézményei keresik és várják a különböző tanár szakokon végzett vagy éppen még végzős hallgatóinkat, de a banki szektor, különböző vállalkozások is szívesen alkalmazzák számvitel és adóügy, valamint pénzügyek, bank és biztosítás szakos végzőseinket. A turizmus szakos hallgatóink nagy többsége a vendéglátás és szolgáltatás területén helyezkedik el, de túravezetők és saját vállalkozásukat vezetők is vannak közöttük.

– Hogyan tudják a fiatalokat helyben tartani, van-e erre stratégia, ösztönzés?

– Az új szakok és szakirányok indítása, a versenyképes szakkínálat, az ingyenes képzés, ösztöndíjprogramok, különböző nyelvtanulási és nyelvvizsga-lehetőségek, hallgatói mobilitási és kulturális, szabadidős programok, mind ösztönző tényezők ahhoz, hogy a fiatalok helyben, szülőföldjükön maradva kezdjék el felsőfokú tanulmányaikat. A Rákóczi-főiskola a már meglévő 19 BA/BSc képzési szinten működő mellett az idei, 2025. évben 4 új szakkal bővíti eddigi kínálatát. Ezek a következők: Középfokú oktatás. Ének-zene tanár, Kert- és parképítészet, Filológia. Magyar nyelv, irodalom és kommunikáció, Középfokú oktatás. Testnevelő tanár.

– Mennyire van kapcsolat a főiskola és a munkaadók között?

– Az intézmény 2025. március 26-án a Rákóczi Napok keretében a kárpátaljai iskolákkal és óvodákkal együttműködési megállapodást kötött. Ennek értelmében hallgatóink gyakorlati tudásának megszerzésére az adott oktatási intézmények biztosítanak lehetőséget és potenciális munkaadóként is számolhatunk velük. A főiskola további szakmai kapcsolatot tart fenn és hallgatóink értékes, gyakorlati tapasztalatokat szerezhetnek többek között Magyarország Beregszászi Konzulátusán, a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatási Hivatal Oktatási, Tudományos, Ifjúsági és Sport Főosztályán (nemzetközi kapcsolatok szakos hallgatóink), a beregszászi Pacsirta Egészségügyi Komplexumban, a mezőkaszonyi Kulacs étteremben (turizmus és rekreáció szakos hallgatók). A Számvitel és Auditálás Tanszék hallgatói a régió pénzügyi intézményeiben tett szakmai látogatásuk során nyerhetnek gyakorlati betekintést a bankszakmába. A Filológia Tanszék hallgatói az éves pedagógiai gyakorlatuk keretén belül a Mezőváriban működő „Nefelejcs” oktató, fejlesztő központban tesznek gyakorlati látogatást. A Kárpátaljai Megyei Állami Levéltár is szakmai gyakorlati helyszínt biztosít történész hallgatóinknak. A munkáltatók meghívást kapnak az évente megrendezésre kerülő „Karriernap és Öregdiák Expo” rendezvényünkre, részt vesznek azokon a tanszéki megbeszéléseken is, amelyek során a képzési programok továbbfejlesztésével kapcsolatos aktuális kérdések kerülnek megvitatásra.

– Mennyire fontos ma a többnyelvűség a munkaerőpiacon?

– Nagyon is. Az oktatás nálunk három nyelven – magyarul, ukránul és angolul – folyik. A kétnyelvű, sőt háromnyelvű szakemberek iránt egyre nagyobb az igény. A tolmács és fordító képzéseink ezt a szükségletet szolgálják ki.

– Mi a legnagyobb kihívás egy friss diplomás számára?

– Megtalálni azt a munkahelyet, ahol nemcsak hasznosíthatja a tanultakat, de szakmailag is fejlődhet. A cél, hogy ne csak a fizetés, hanem a szakmai motiváció is jelen legyen, és lehetőséget kapjon a továbblépésre.

– Van olyan végzett hallgató, akinek a történetét külön kiemelné?

– Számos sikertörténetünk van, sokan helytállnak világszerte: tanárként, kutatóként, pénzügyi szakemberként, vállalkozóként – akár Kárpátalján, akár az Emirátusokban, Kanadában, Németországban vagy Írországban. Külön öröm, hogy ma már generációkat is köszönthetünk: volt hallgatónk lányát avathattuk mesterré 2024-ben. Ezek a történetek megerősítenek minket abban, hogy van értelme annak, amit csinálunk.

– Mit tanácsol azoknak a fiataloknak, akik épp most állnak a pályaválasztás előtt?

– Éljenek a lehetőségekkel, ne adják fel az első kudarc után, legyenek kitartóak és merjenek nagyot álmodni! Hiszen soha nem lehet tudni, ki lesz a következő Einstein – vagy épp Louis Vuitton.

 

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó