Nyári étkezési kockázatok: így kerüljük el az ételmérgezést!

A nyár – a pihenés, az élmények és a finom ételek időszaka. A nagy meleg miatt azonban ilyenkor megnő az ételmérgezések kockázata. Különösen fontos odafigyelni, ha utcai ételt vásárolunk, mivel a hőségben a baktériumok nagyon gyorsan elszaporodnak.

Magyar Tímea

Kárpátalján számos népszerű ételt kínálnak fogyasztásra – a hagyományos lángostól, sasliktól és grillezett kolbásztól kezdve egészen a modern döner kebab, hot dog-ig vagy burritóig. Sok árus hivatalosan működik, betartja a higiéniai előírásokat és garantálja a termékek minőségét. Ugyanakkor saját biztonságunk érdekében érdemes megfogadni a következő tanácsokat:

– kerüljük azokat az élelmiszereket, amelyeket hűtés nélkül tárolnak vagy sokáig állnak a napon,
– tejtermékek, sajtok
– jelölés nélküli hús, hal, felvágottak
– házi befőttek, saláták, krémes sütemények
– csapolt italok ismeretlen eredetű jéggel
– hűtés nélküli fagyik mozgóárusoktól

Különös óvatosság szükséges a döner kebab, gyros, hot dog, hamburger és más gyorsételek esetén, ugyanis veszélyt jelenthet, ha készítésük során nem tartják be a megfelelő hőmérsékleti előírásokat, nem higiénikus a készítés, vagy nem megfelelően tárolják a szószokat és összetevőket. Már egy kisebb szabálytalanság is ételmérgezéshez vezethet, figyelmeztet az egészségügyi minisztérium Kárpátaljai Betegségmegelőzési és Járványügyi Központja.

Tanácsok az ételmérgezés elkerüléséhez:
–Vásároljunk megbízható, legális árusoktól, figyeljünk a tisztaságra, legyen kézmosási lehetőség, és a személyzet viseljen egyenruhát.
– Győződjünk meg róla, hogy az ételt hűtve vagy megfelelően hűtött környezetben tárolják.
– Kerüljük azokat a termékeket, amelyeknek kétséges a kinézete vagy az illata.
– Étkezés előtt mossunk kezet, vagy használjunk kézfertőtlenítőt.

A szakemberek arra is felhívják a figyelmet, hogy vannak kifejezetten a nyári hónapokra jellemző betegségek: első helyen áll ezek között a szalmonella, amelyet leggyakrabban fertőzött tyúk-, vagy kacsatojás fogyasztásakor kaphatunk el. Ezért a meleg szezonban érdemes kerülni a nyers tojást is tartalmazó ételek – például tiramisu – fogyasztását. Ezenkívül a vérhas, a rotavírus- és enterovírus – fertőzések okozzák a legtöbb gondot. Valamennyi bélfertőzést okozó kórokozó képes megtelepedni a tányérokon, a bútorokon, a kilincseken, de elsősorban a meleg, nedves helyeket kedvelik, rendkívül gyorsan szaporodnak a tejtermékekben, a darált húsban, a kocsonyában, a vízben.
Attól függően, hogy az adott, romlott élelmiszerben milyen csíraszámban van jelen a kórokozó, különböző tünetek alakulhatnak ki. Pár órával az étel elfogyasztása után enyhébb esetben hasfájás, gyomortáji görcsök, hányinger, súlyosabb esetben hányás, láz jön létre. Bizonyos kórokozók kihagyják a gyomor területét, és csak a beleket bántják: ilyenkor általában fél, egy nap lappangási idő után jelentkezik a haspuffadás és a hasmenés. A gyengébb immunrendszerű embereknél a fertőzés a véráramon keresztül az egész szervezetet érintheti, és súlyos, akár életveszélyes tüneteket okozhat. Ezen túlmenően a nagyfokú folyadékvesztés, étvágytalanság a nyári hőséggel kombinálva komoly kiszáradást is okozhat, főként csecsemőknél és idős betegeknél.

Azok a tojástartalmú, valamint húst tartalmazó ételek a legveszélyesebbek, amelyek egyáltalán nem, vagy nem eléggé vannak átsütve, átfőzve – figyelmeztet a szakember. – Ilyenek a tojáskrémes, tojáshabos sütemények, madártej, tojásos galuska, vagdalt hús, hamburger, tatár beefsteak, rakott, töltött ételek, majonézes saláták, nagy darabban egyben sütött húsok. Bármilyen étel kockázatos lehet, amely szennyeződött, és ezt követően nincs átsütve, megfőzve. Ide sorolhatók az ételmaradékok is, ha azokat nem forrósítjuk át fogyasztás előtt.

Mi a teendő, ha mégis megtörténik a baj? Az enyhe hasmenéses tünetek egy-két nap alatt általában maguktól elmúlnak. Gyógyszer szedése nem szükséges, azonban a folyadékpótlásról gondoskodni kell. Súlyosabb tünetek (hányás, láz, gyakori vagy véres hasmenés) esetén feltétlenül orvoshoz kell fordulni. Enyhe tünetek észlelésekor is javasolt a háziorvos felkeresése, hiszen az egyedi megbetegedés része lehet egy kiterjedt járványnak vagy tömeges ételfertőzésnek – ajánlják a szakemberek.

Forrás:
KISZó

Post Author: KISZó