A Kárpátaljai Határmenti Önkormányzatok Társulása (KHÖT), a Nemzetstratégiai Kutatóintézet (NSKI) és a Tisza Korlátolt Felelősségű Európai Területi Társulás (Tisza ETT) közös szervezésében az MCC Beregszászi Képzési Központjában került megrendezésre az – Interreg VI-A NEXT HUSKROUA Program támogatásával megvalósuló – Planning4U projekt első képzési eseménye.
Hegedűs Csilla
Az oktatási alkalom célja – illeszkedve a projekt küldetéséhez – a kárpátaljai határ menti önkormányzatok tudásának és kapacitásának bővítése a társadalmi-gazdasági kihívásokra való hatékonyabb reagálás, a régió fejlődésének elősegítése a határon átnyúló fejlesztési kezdeményezések megvalósítása érdekében. Ebből adódóan a képzésen a Planning4U projektben érintett kárpátaljai kistérségi önkormányzatok által delegált személyek vesznek részt.
A résztvevőket Babják Zoltán, a KHÖT elnöke köszöntötte. Mint mondta, az utóbbi idők történései teljesen új kihívások elé állították az önkormányzatokat.
– Úgy gondolom, egy polgármesternek talán még soha nem volt olyan nehéz a munkája, mint manapság, minden egyes nap a túlélésért kell megküzdeni. A kistérségek fenntartása, fejlesztése, illetve az ország védelmi képességének a megerősítése egyaránt szerepel a napirendi pontok között
– hangsúlyozta a Beregszászi kistérség polgármestere.
Rezes Károly, a Beregszászi Járási Tanács elnöke örömmel konstatálta, hogy a korábban még csak tervben lévő projekt mára megvalósult, amiért elsősorban Szász Jenőnek, az NSKI elnökének jár köszönet, de a többi szervezetnek is, melyek kivették a részüket az előzetes munkából. Hozzátette, jó dolog, hogy az EU-s pályázati lehetőségek immár a mi kistérségeinkhez is elértek, ezáltal a fejlődési és fejlesztési lehetőségek karnyújtásnyira vannak.
– A mai alkalom egy újabb mérföldkő a Planning4U pályázati programunk megvalósítására itt, Kárpátalján. Partnereinkkel közösen elkezdtünk a társulásunkhoz tartozó önkormányzatok számára egy olyan oktatási csomagot előadni, ami segítséget fog számukra nyújtani abban a következő lépésben, amikor a stratégiai terveink összeállításán fogunk együtt dolgozni
– fejtette ki Rezes József, projektmenedzser, a KHÖT ügyvezető igazgatója.
Mayer Gábor, a Közigazgatási és Területfejlesztési Minisztérium kormánybiztosa örömmel osztotta meg azon tapasztalatait, arról Magyarországon hogyan működnek a területfejlesztési projektek.
– A közigazgatási és gazdasági eltérések dacára sok párhuzamot lehet találni Ukrajna és Magyarország között. Fontos, hogy rendelkezzünk információkkal arról, hogyan használják az emberek azt a teret, ahol élnek, és az ismeretek alapján épüljenek fel azok a területi programok, amelyek később a fejlesztési források elosztásának a rendszerét keretezik
– fogalmazott a politikus.
Seszták Oszkár, a Szabolcs-Szatmár-Bereg Vármegyei Közgyűlés elnöke megjegyezte, a Tisza ETT több mint tíz éve működik Kárpátalján, ezalatt az idő alatt számtalan program valósult meg a régióban.
– Nagyon fontos, hogy a területtervezés a határ mindhárom oldalán azonos módszertannal rendelkezzen, hogy egymás fejlesztési lehetőségeire tudjon épülni. Ennek a projektnek az eredményeképpen remények szerint még inkább össze tudjuk hangolni a fejlesztési terveinket, gondolok itt az útvonalakra, különböző turisztikai lehetőségekre, infrastrukturális összeköttetésekre
– mondta Seszták Oszkár.
A szakmai előadásokat Péti Márton, az NSKI elnökhelyettese, a Planning4U projekt szakmai vezetője moderálta, aki néhány szóban bemutatta a projektet.
– Az EU-s finanszírozású határ menti program 2026 végéig tart, és az a célja, hogy a különböző térségekben élőket, önkormányzatokat összehozza egymással, hogy minél szorosabb kapcsolatok épüljenek a szervezetek között
– emelte ki, majd azon reményének adott hangot, hogy a projekt hozzásegíti a nehéz helyzetben lévő kárpátaljai szereplőket a kibontakozás lehetőségéhez.
A nap folyamán előadást tartott Pataki Csaba, a Szatmár Megyei Tanács (Románia) elnöke, Pavlo Lohvinov, a Kárpátaljai Regionális Iroda vezetője, aki az ukrajnai és a kárpátaljai terület- és településfejlesztési tervezési feladatokat, jogszabályi hátteret mutatta be. Dr. Bacsó Róbert, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola Számvitel és Auditálás tanszékének tanszékvezetője, aki Kárpátalja társadalmi, gazdasági folyamatairól beszélt.
Kapcsolódó cikkünk:
Tisztújító közgyűlést tartott a KHÖT – Babják Zoltán maradt az elnök
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.