Ezek a szakmák lesznek a legkeresettebbek Ukrajnában a háború után

Megnevezték azokat a szakmákat, amelyek a legkeresettebbek lesznek a háború befejezése után Ukrajnában. A legnagyobb hiányt a munkáltatók a felsőfokú végzettséggel rendelkező szakemberek és képzett munkások körében érzik.

Az év első felében a legtöbb állásajánlat a szolgáltatási szektorban volt, speciális készségeket és tudást igénylő szakmáknál (például sofőrök, lakatosok, varrónők, villanyszerelők), továbbá felsőfokú végzettséggel rendelkezőknél (tanárok, könyvelők, mérnökök, egészségügyi dolgozók), illetve a képzetlen munkásoknál (rakodók, takarítók és segédmunkások).

A Munkaügyi Szolgálat szerint jelenleg a legnagyobb hiány speciális készségekkel rendelkező munkásokból és felsőfokú végzettségű szakemberekből van.

Előrejelzések szerint a háború után ez a helyzet nem változik meg jelentősen, és továbbra is ezekben a szektorokban lesz a legnagyobb munkaerő-kereslet.

Kikre lesz a legnagyobb szükség?

Katonák. A háború után is megmarad az igény egy jól felszerelt és felkészült hadseregre. A képzések hosszabbak lesznek, a jelentkezőkkel szemben magasabb elvárásokat támasztanak.

Egészségügyi dolgozók. Szinte minden egészségügyi intézmény szakemberekre fog szorulni. A legkeresettebbek a sebészek, kardiológusok, rehabilitációs szakemberek, fizioterapeuták és gyógymasszőrök lesznek.

Építőipari szakmák. Az ország újjáépítése nagyarányú építkezést jelent majd, így óriási szükség lesz hegesztőkre, festőkre, asztalosokra, lakatosokra, kőművesekre, vakolókra, ácsokra, vízvezeték-szerelőkre és más építőipari szakemberekre.

Energetikai szakemberek. Az energetikai ágazat Ukrajna háború által egyik legsúlyosabban érintett területe. Az infrastruktúra helyreállításhoz mérnökökre, technikusokra, villanyszerelőkre, fejlesztőkre, elektrokémikusokra, technológusokra és meteorológiai energetikusokra is szükség lesz.

Rendvédelmi dolgozók. A bíróságok, ügyészségek, rendőrség, biztonsági szolgálatok és korrupcióellenes szervek új szakemberekre fognak támaszkodni a felszabadított és még mindig harcok sújtotta területek jogrendjének biztosításához.

Programozók. A gazdaság digitalizációja és az adatok védelme kulcsfontosságú lesz. Az informatikai szakemberek iránti kereslet tovább nő.

Védelmi ipar szakemberei. Az ukrán hadiipari termelés, valamint a külföldi partnerekkel közös projektek mérnökök, kutatók, közgazdászok és fejlesztők tömegét igénylik majd.

Közlekedési szakemberek. A háború során kialakult új közlekedési útvonalak a jövőben az újjáépítés logisztikai alapját képezik. Vezetőkre, vasutasokra, diszpécserekre, logisztikusokra és szállítmányozókra nagy szükség lesz.

Pszichológusok. A harci tapasztalatok, a bombázások, a hozzátartozók elvesztése, valamint a poszttraumás stressz hatással van az ukránok mentális egészségére. Ezek kezelése, a rehabilitáció fontos feladattá válik.

Oktatók. A tanárok, szakoktatók, módszertanosok és szociálpedagógusok fő feladata az lesz, hogy a lakosságot az újjáépítéshez szükséges szakmákra képezzék ki.

Munkaerőpiaci trendek Ukrajnában
2024 júniusában a Munkaügyi Szolgálat foglalkoztatáspolitikai osztályának helyettes vezetője, Olena Melnyik arról számolt be, hogy Ukrajnában nagy kereslet mutatkozik a fizikai munkakörök iránt, ugyanakkor sok ukrán nem talál a végzettségének és igényeinek megfelelő állást. Emiatt a nőket egyre gyakrabban képezik át hagyományosan „férfias” szakmákra.

Kiderült, melyek a legrosszabbul fizető szakmák Ukrajnában

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó