Az alkalomra az akadémikus születésének 85. évfordulóján került sor az ungvári elektrofizikai kutatóintézetben.
Simon Rita
Az emléktábla elhelyezését a professzor fia, dr. Spenik Sándor, és a kutatóintézet vezetése kezdeményezte.
Az ünnepségen a három éve elhunyt elismert fizikus munkásságát Hanna Homonai, az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia Ungvári Elektrofizikai Kutatóintézetének igazgatója, Olekszandr Szlivka, az Ungvári Nemzeti Egyetem első rektorhelyettese, Volodimir Lazur, a fizika kar dékánja, Ivan Safranyos, a kvantumelektronikai tanszék vezetője, illetve Sztepan Szember, az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia kárpátaljai központjának igazgatója méltatta.
A felszólalók hangsúlyozták, Spenik Ottó egész életét a kutatásnak szentelte, egykori munkatársai büszkék arra, hogy ő volt a vidék első akadémikusa. Megjegyezték, a mai napig érzik annak a rengeteg erőfeszítésnek a hatását, amit az intézet és a kárpátaljai tudományos élet fejlesztése érdekében tett.
Elhangzott, egy ember addig él, amíg emlékeznek rá, éppen ezért tartották fontosnak, hogy az akadémikusnak emlékjelet állítsanak.
A rendezvényt Bacskai József, Magyarország Ungvári Főkonzulátusának főkonzulja is megtisztelte jelenlétével.
Az emléktáblát Hanna Homonai intézetvezető, Olekszandr Szlivka korábbi prorektor és Spenik Ingrid, az akadémikus legfiatalabb unokája leplezte le.
Az alkotás Bohdan Korzs szobrászművész munkája.
Spenik Ottó 1992-től az elektrofizikai intézet igazgatójaként tevékenykedett. Az Ukrán Nemzeti Tudományos Akadémia rendes és az MTA külső tagja volt.
A professzor 1961-ben az Ungvári Állami Egyetemen szerzett fizikatanári oklevelet. 5 évvel később, 1966-ban a fizika tudományok kandidátusa lett, majd 1975-ben doktorrá avatták. Az 1965-ben alapított elektron-atom ütközési problémákat vizsgáló laboratórium tudományos főmunkatársa, majd osztályvezetője lett.
Ungváron egy utcát is elneveztek az akadémikusról, aki egyben Ungvár díszpolgára is volt.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.