Kárpátalja egyik legrégebbi tábora a Mikes Kelemen Hagyományőrző Alkotótábor – korábbi, ismertebb nevén Jurtatábor – hiszen a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség szervezésében a múlt héten (július 10-15.) immár 28-ik alkalommal rendezték meg. A programnak a Karácsfalvai Sztojka Sándor Görögkatolikus Líceum adott otthont, ahová 51 gyermek érkezett.
Hegedűs Csilla
A tábor megálmodója és elindítója dr. Kész Barnabás, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola történelemtanára, hagyományőrző, akinek távollétében most felesége, dr. Kész Margit, aki szintén a főiskola pedagógusa, táborvezető és lánya, Kész Réka programfelelős szervezte meg a rendezvényt.
– Már a kezdetek óta igyekeztünk interaktívan bemutatni, eljátszani őseink életét. Minden évben kiemelten foglalkoztunk egy-egy korral – jegyezte meg Kész Margit. – Első nap felállítottuk a jurtát, és a Rákóczi-korra koncentrálva az esti tábortűznél Rákóczi-mondák és -nóták hangzott el, emellett a lovagkor is megjelent. Barnabás online tartott előadást a honfoglaló magyarok harcmodoráról, életmódjáról – mondta a táborvezető. Hozzátette, mivel most többnyire kisiskolások vettek részt a táborban, számos magyar népmesét mondtak el nekik.
A hét folyamán a szervezők nagy hangsúlyt fektettek az újrahasznosításra, a természetes életmód fontosságára. Ellátogatott a táborba Csorba Ferenc nagyszőlősi méhész, aki mesélt a gyerekeknek a méhek fontos szerepéről, és természetesen mézkóstolót is tartott. A népi gasztronómia jegyében salánki asszonyok (Kiss Mónika, Tegze Ida és Barta Ildikó) segítségével a táborlakók töltött káposztát készítettek. Egyik nap a Tiszacsomai Honfoglalási Emlékparkba kirándultak, ami szintén nagy élmény volt.
A gyerkőcöket emellett megannyi szórakozási lehetőség várta. Kész Réka segítségével kipróbálhatták a nemezelést, a papírmerítést.
Gál Árpád salánki kosárfonótól is sokat tanultak, míg Kalanics Éva kézművessel régi ruhákból rongybabákat készítettek, a szövésre-fonásra pedig Ilosvai Borbála tanította őket. Idősebb Hidi Endre is elfogadta a meghívást. A mindig vidám keramikus agyagozott a gyerekekkel. Csurman Bencével íjászkodhattak, a lovaglást is kipróbálhatták, esténként tábortűz mellett zajlott a beszélgetés. A gyerekek végül lúdtollal írhatták meg saját oklevelüket.
A rendezvény támogatója a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt., a Belügyminisztérium és a magyar kormány volt. Az íjászat kellékeinek beszerzését a Szent István Nemesi Rend Első Alapítványa támogatta.