A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola a kárpátaljai magyar oktatás érdekében egy új líceumhálózatot hozott létre, melynek célja, hogy a diákok a 9. osztály elvégzése után az anyanyelvükön tudjanak továbbtanulni. Augusztus első hetében a helyszíneken nyílt napot szerveznek, hogy a térségben élő szülőket és gyermekeiket bátorítsák az líceumba történő jelentkezésre.
Varga Brigitta
Orosz Ildikó, a II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola (II.RFKMF) és a Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség elnöke elmondta, elsődleges céljuk a kárpátaljai magyar tannyelvű oktatás biztosítása.
– Ukrajnában az új közoktatási törvény nagymértékben korlátozza a magyar nyelvű oktatást a középiskolai szinten. A rendelet értelmében csak azokon a településeken maradhat fenn középiskola, ahol két párhuzamos osztály nyílik. Ehhez viszont minimum 36 gyermek szükséges. A pedagógusszövetség kiharcolta, hogy az általános iskolában a könnyebb tantárgyak oktatása történjen ukrán nyelven, így nem sérülnek a tanulók jogai. 9. osztály után azonban a tanórák 60 %-át ukránul kell megtartani. A főiskola vezetősége sokáig tanakodott azon, hogyan tudnánk ezt a problémát orvosolni. Rájöttünk, hogy az oktatási törvénynek van egy kiskapuja, mely kimondja, hogy a magán oktatási intézményekre ez az előírás nem vonatkozik. Ebből kifolyólag a II. RFKMF 2023-ban egy magyar tannyelvű magán líceumhálózat alapítását kezdeményezte. Ez egy olyan intézményrendszer, amelynek előbb-utóbb kihelyezett képzési központja lesz minden olyan kistérségben, ahol magyarok laknak.
A Csapi kistérségben például már az idén leépítik elemi iskolai szintre a szalókai és a salamoni iskolát, az eszenyi és a tiszaásványi általános iskola marad, ám a csapi középiskolát is „lefokozzák” általánossá. A Szürtei kistérségben csak a Szürtében és a líceumhálózat kiépítésének köszönhetően Kisgejőcön marad meg a középiskolai oktatás.
A Kárpátaljai Magyar Pedagógusszövetség Kisgejőcön még 2017-ben vásárolta meg a régi kultúrház elhagyatott épületét. A Kárpát-medencei óvodafejlesztési program keretében felújított épületben 2019-ben a líceum elemi osztályai és óvodai csoportjai kaptak helyet. Idén szeptemberben pedig szintén ebben az épületben indulna el a fiatalok szakképzése.
– Az épületben, ahol csupán két tantermet vennénk használatba, továbbra is zavartalanul működik majd az elemi oktatás és az óvodai nevelés. A tanórákat a líceum jelenlegi tanárai tartanák, a szaktantárgyak oktatóit pedig a főiskola rendeli majd ki.
Az diákok számára sokkal inkább az lenne újdonság, hogy nem 45 perces, hanem 1,5 órás tanórák, vagyis órapárok lesznek, továbbá a kémia, biológia, fizika és földrajz nem külön tantárgyakként lenne oktatva, hanem egy természettudományi blokként, azonban a félév végén mind a négy tantárgyból külön moduldolgozatot kell majd írni.
Emellett sok gyakorlati foglalkozás lesz. A tanulók 4-5 fős csoportokban, heti 6 órában sajátíthatnak el valamilyen szakmát. Ezen felül kiemelt feladatunk, hogy felkészítsük őket az érettségi vizsgákra, így a kötelező vizsgatantárgyakat emelt óraszámban oktatjuk majd, valamint minden tanuló kap egy tabletet, melyen gyakorolják majd az elektronikus rendszerben történő tesztírást. A sikeres érettségi után pedig további két lehetőséget biztosítunk számukra: szakirányuknak megfelelően jelentkezhetnek az Egán Ede szakképzési centrumok valamelyikébe vagy a Rákóczi főiskolára.
A főiskola elnöke kifejtette, a 2023/2024-es tanévben Beregszászban, Nagydobronyban, Tiszapéterfalván, Nagyszőlőson és Kisgejőcön indulnak képzések.
– Szeretnénk majd bővíteni ezen intézmények számát. Visken már zajlik egy új iskola építése az Egán Ede Kárpátaljai Gazdaságfejlesztési Központ Jótékonysági Alapítvány támogatásával.
A Csapi kistérségben kialakult helyzetet is orvosolni szeretnénk, jelenlegi terveink szerint Eszeny községben létesítenénk egy líceumot, de tudomásunk szerint jövőre a Kaszonyi és a Nagybégányi kistérségben is megszűnik a középiskolai oktatás. Úgy látjuk, legalább 10 líceumra lesz szükség a magyar tannyelvű középiskolai oktatás fenntartásához Kárpátalján. A most szeptemberben megnyitó 5 intézmény diákjai ugyan egymástól távol sajátítják el a tudást, ám közös vetélkedőket, csapatépítőket szeretnénk szervezni számukra. Ennek részleteit augusztus 8-12 között dolgozzuk majd ki a Kölcsey nyári akadémián, ahová szeretettel várjunk az intézményeinkben munkát vállaló kollégákat.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.