Augusztus 25-ig várják a jelentkezőket.
Magyar nyelvű oktatást, egyedi szakirányokat és ösztöndíjakat kínál a jelentkezőknek az újonnan létrehozott líceumhálózat. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola alintézményei szeptembertől Beregszászban, Nagydobronyban, Kisgejőcön, Nagyszőlősön és Tiszapéterfalván várják a diákokat. A részletekről Kóré Dórát, a Kárpátaljai Magyar Líceum (KML) igazgatóját kérdeztük.
Simon Rita
– Mi hívta életre a Kárpátaljai Magyar Líceumot?
– Habár egy évvel, 2024. szeptember 1-ig elhalasztották a magyar tannyelvű iskolák ukrán nyelvre történő fokozatos átállását, mi szeretnénk, hogy a diákok a későbbiekben is anyanyelvükön tanulhassanak. A törvény szerint ugyanis a 10-11. osztályokban a tantárgyak legalább 60 %-át ukrán nyelven kell előadni.
Annak érdekében, hogy az általános középiskolai oktatás mellett valami pluszt is nyújtsunk, úgy döntöttünk, széles profilkínálatot biztosítunk.
A testnevelés, művészet, technológia és a természettudományokon belül több mint 30 szakirányból lehet választani. Ez azt jelenti, hogy a diák választ magának egy profiltantárgyat, amit aztán emelt, heti 5-6 óraszámban tanulhat. Csak úgy, mint bármilyen más állami vagy egyházi intézményben, a tanulók nálunk is kapnak ukrán érettségi bizonyítványt a külső független tesztelés vagy nemzeti multiteszt vizsga megírását követően. És emellé még elsajátíthatja az általa választott szakma alapjait is. Így,
aki befejezi a líceumot, már előnnyel indul, ha például a Rákóczi-főiskola Egán Ede Szakképzési Centrumába akar felvételizni, hiszen a szakirányok összecsengenek.
Aki például az autószerelés vagy a cukrászat alapjait tanulta nálunk, az a szakképzőben elmerülhet ennek a mesterségnek a rejtelmeiben. De a végzősök ugyanúgy felvételizhetnek a főiskolára vagy bármilyen más ukrán, illetve külföldi felsőfokú oktatási intézménybe.
– Ott van még a főiskola szakgimnáziuma is. Ezek az intézmények nem jelentenek konkurenciát egymásnak?
– Nem hiszem. Ha céltudatos a fiatal, akkor saját maga mérlegeli, hová érdemesebb felvételiznie. A Szakgimnáziumban a diákok szintén anyanyelvükön tudnak érettségi bizonyítványt szerezni és emellé szakdiplomát is kapnak óvodapedagógia, szociális munka, számvitel és adóügy, alkalmazott matematika vagy turizmus és rekreáció szakon. Itt négyéves a képzés. A Szakképzési Centrumokba csak a 11. osztály elvégzése után felvételizhetnek, ott már középiskolai tantárgyakat nem tanulnak.
A mi líceumainkba azonban a 9. vagy a 10. osztály elvégzése után is lehet jönni.
(Megjegyzendő, hogy aki a 10. osztály után jelentkezik, annak újra kell járnia azt az évfolyamot.) Nálunk két évet tanulnak és a profiltantárgyak érdekesebbé teszik a tananyagot. Beregszászban, Nagydobronyban és Tiszapéterfalván kollégiumot is biztosítunk, a többi helyszínen pedig megoldjuk az utaztatást.
– Az új érettségit, a nemzeti multitesztet (NMT) már nem fordítják le a kisebbségi nyelvekre. Erre is felkészítenék az anyanyelven tanuló diákokat?
– Természetesen. A tanterv megengedi, hogy néhány órával mi magunk rendelkezzünk, és önállóan döntsük el, miből tartunk plusz órát. Mi plusz órát szánunk az ukrán nyelvre, a matematikára és az idegen nyelvre.
– Diákszempontból nézve nem megerőltető ez a sok plusz óra és egyéb foglalkozás, ami a profiltantárgyak elsajátítására irányul?
– Nem megterhelő, ugyanis ez már be van építve a tantervbe. Máshol is heti legfeljebb 38 órát szabnak meg, ezt mi sem lépjük túl.
Ez a heti 5-6 óra nem plusz, csak máshogy osztjuk be a tanterven belül. Úgy gondolom, ha mindenki azt választja, amit szeret, akkor egyáltalán nem tűnik majd tehernek, sőt, inkább kikapcsolódásként fog tekinteni a foglalkozásokra. Hiszen aki szeret röplabdázni vagy táncolni, annak öröm lesz ezt hetente több órán keresztül tennie.
– Miért éri meg a KML-t választani?
– A már említett anyanyelvi oktatás és változatos szakirányok mellett fontos megemlíteni, hogy a hozzánk jelentkezőknek nincs szükségük felvételi vizsgára. Csak be kell iratkozniuk.
Ezt az öt helyszínen akár személyesen is megtehetik egészen augusztus 25-ig. A két év alatt ösztöndíjban is részesülnek a diákok. Az első félévben egy közel 1000 hrivnyás támogatást biztosítunk. Aztán ez majd a tanulmányi átlagtól függően nő vagy csökken. Az intézményi nyílt napokon bemutattuk a líceumokat, részleteztük, mi várja a hozzánk felvételiző diákokat, de aki esetleg lemaradt vagy bővebb információt szeretne, az az intézmény honlapján (kml.org.ua) tájékozódhat.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.