Idén két hét alatt négyen haltak meg kanyaró következtében, azon belül egy nyolchónapos csecsemő is. Az egészségügyi minisztérium szerint ötezer páciens közül egy számára végzetesnek bizonyul a fertőzés. Figyelembe véve, hogy a szaktárca szerint Ukrajnában 390 ezer gyerek nincs beoltva, nagy a kockázata a további halálos eseteknek, ezért nagyszabású oltási kampányt terveznek a közeljövőben, melynek első helyszíne Lemberg megye lesz. Ennek során 30 éves korig minden lakost beoltanának, áll a szaktárca értesítőjében.
Mint arról korábban írtunk, tavaly 16 halálos áldozatot követelt a kór és 54 500 kanyarós eset történt az országban. A Kárpáti Igaz Szónak nyilatkozó Mihajlo Poljak, a megyei infektológiai kórház főorvosa kifejtette,
a gyermekbetegségek ellen az egyetlen megoldás az aktív immunizálás.
A rég leküzdött torokgyík, szamárköhögés, gyermekbénulás ugyanis föléled, ahol hézagos a lakosság „átoltottsága.” Jó példa erre Oroszország, ahol két évvel a Szovjetunió megszűnése és vele a szigorú közegészségügyi rendszer összeomlása után ötezer gyermek kapta meg a diftériát. Ahhoz, hogy ne alakuljanak ki járványok, a lakosság 95 százalékának rendelkeznie kell védőoltásokkal. Az infektológus szakemberek ebben egyetértenek, ennek ellenére az egészségügyi minisztérium egészségügyi bizottsága mégis tiltakozik a tárca tervezett kampánya ellen.
A bizottság tagja, Olga Golubovszkij professzor, a Bogomolcev nevét viselő Nemzeti Orvosi Egyetem infektológiai tanszékének vezetője szerint, a vakcinálás valóban a leghatékonyabb módja a kanyaró terjedése megállításának,
azonban hiba lenne, ha az országban kialakulófélben lévő influenzajárvány közepette kezdenék el a lakosság tömeges oltását.
A kanyaró elleni vakcina mellékhatásaként ugyanis gyakran jelentkeznek az influenzához hasonló tünetek, gyengül az immunrendszer, ezáltal a szervezet kevésbé lesz ellenálló az egyéb fertőzésekkel szemben is, tehát számos negatív következménye lehet egy most megkezdett kampánynak. A professzor szerint a szaktárca az Egészségügyi Világszervezet idevágó, de elöregedett – 2008-ban kiadott Vaccines book –instrukcióját vette alapul, holott a szervezet tavaly új javaslatot – Plotkin’s Vaccines – adott ki. Azt sem vette figyelembe, hogy a belga származású Priorix oltóanyag gyakori mellékhatásaként felső légúti megbetegedések jelentkeznek, melyeket könnyen összetéveszthetnek az influenza tüneteivel, mondta el sajtótájékoztatóján a tanszékvezető.
Az egészségügyi bizottság tagjai ez ügyben beadvánnyal fordultak a Miniszteri Kabinethez, a nemzetbiztonsági és védelmi tanácshoz, valamint azon megyék vezetőihez, melyekben már kialakult az influenzajárvány. Arra is választ várnak, meddig használhatók az állami költségvetésből beszerzett oltóanyagok.
A szakemberek szerint ugyanis a sietség hátterében elsősorban az áll, hogy közeleg ezek lejárati ideje.
Maga a tárca közölte korábban, hogy 2019. január 31., március 31. és május 31.-ig használható szérumokat vásárolt.
Felmerült tehát a gyanú: valóban a lakosság egészségéről akar gondoskodni a szaktárca, vagy csupán meg kíván szabadulni a rövid szavatossági idejű, tehát valószínűsíthetően olcsón beszerzett oltóanyagtól. Az, hogy a legfelső szinten kialakuló botrányok kapcsán újfent sérülhet a lakosság bizalma a védőoltások iránt, úgy tűnik, nem izgatja az illetékeseket.
Magyar Tímea