Az országban dúló háború ellenére a magánbefektetők készek új projekteket finanszírozni az energia, a vetőmag- és a cigarettagyártás területén – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung című német lap.
A kiadvány szerint tavaly Ukrajnában 29,5 százalékkal csökkent a bruttó hazai össztermék.
„Miközben azt számolják, hány milliárd dollárba kerül az ország helyreállítása, az amerikai pénzügyi csoportok, mint például a BlackRock befektetési szándékaikról nyilatkoznak” – áll a cikkben.
Egyelőre a befektetőket két kézen meg lehet számolni. A svájci Nestlé élelmiszeripari vállalat 40 millió eurós beruházást tervez az instant tésztagyártó üzem bővítésére. Az ír Kingspan cég 5 éven belül új gyárat épít Ukrajnában 200 millió euró értékben. A Bayer AG és a Fixit német óriáscégek is több millió dolláros befektetést jelentettek be.
A közelmúltban a Philip Morris dohányipari vállalat is bejelentette, hogy új cigarettagyárat kíván építeni Lemberg közelében.
A háború első napjaiban a dohányóriás biztonsági okokból leállította termelését Harkiv megyében. Az egykori üzem területén lévő adminisztratív épület egy rakétatámadás következtében megrongálódott. A vállalat számára fontos a kapacitások újjáépítése. A leállás következtében Ukrajnában ma már csaknem minden harmadik doboz eladott cigarettát illegálisan állítanak elő. A Philip Morris képviselői azonban interjúikban inkább az ukrán gazdaság támogatására koncentrálnak.
„Ez a befektetés az ukrán gazdaságba, az ukrán népbe és Ukrajna jövőjébe vetett bizalom erős jele” – fogalmazott Massimo Andolina, a Philip Morris International európai régiójának elnöke.
A 30 millió dollár értékű új gyár Ukrajna nyugati részén, Lembergől nem messze épülne, és várhatóan kielégítené az ukrajnai keresletet, ugyanis évente mintegy 10 milliárd cigarettát állítana elő. A cég szerint az új helyszínt az alkalmazottak és családtagjaik biztonsága érdekében választották.
A Frankfurter Allgemeine Zeitung szerint sok cég már készenlétben van, ilyen például a német Knauf építőanyag-gyártó. A cég elvesztette a donecki régióban működő vállalkozását, amelybe 200 millió eurót fektettek be. A cég vezetése szerint azonban a Knauf új üzemet kíván építeni Ukrajnában. Jelenleg a belföldi piacra a Kijev melletti üzemből érkezik a szállítás, amelyet kezdetben felfüggesztettek, majd 2022 közepén újraindítottak. A Knauf azon is gondolkodik, hogy részt vegyen szociális létesítmények, például óvodák, iskolák, kórházak stb. újjáépítésében.