Egyetlen egészségügyi intézmény sem kerül bezárásra
Az egészségügyi reform keretében a szaktárca a napokban közölte, milyen új rend szerint működnek ezentúl a kárpátaljai kórházak. Az intézmények osztályozása működésük optimalizálása céljából az igényelhető szolgáltatások szintje szerint történt. Egyébként minden megye egy különálló kórházkerület, amelyben a klinikákat általános, klaszter és klaszterfeletti besorolású intézményekre osztották. A laikusoknak nem sokat mond azonban ez az információ, ezért lássuk, mi is rejlik mögötte.
Magyar Tímea
Az Egészségügyi Minisztérium elfogadta a Kárpátaljai Kórházkerület működőképes távlati tervét, amelyben 7 klaszterfeletti, 7 – klaszter és 8 – általános kórház működik majd. A hálózatban nem szereplő intézmények (családorvosi rendelők) a Nemzeti Közegészségügyi Szolgálattal kötött szerződés keretében dolgoznak tovább. A kórházi körzet létrehozásának folyamata semmilyen módon nem befolyásolja működésüket, hiszen azok autonómok. A besorolás szerint Kárpátalján:
Klaszterfeletti kórházak:
- Novák A. nevét viselő megyei kórház,
- Munkácsi Megyei Gyermekkórház,
- Megyei Kardiológiai és Kardiosebészeti Központ,
- Megyei Onkológiai Központ,
- Megyei Idegsebészeti és Neurológiai Központ,
- Összevont Megyei Tüdő- és Infektológiai Kórház,
- Összevont beregszászi, megyei és vilsinkai (Egreshát) pszichiátriai kórház.
Klaszter kórházak:
- Beregszászi Linner B. Járási Kórház,
- Nagyszőlősi Járási Kórház,
- Munkácsi Szent Martin Kórház,
- Rahói Járási Kórház,
- Összevont Técsői Járási Kórház és poliklinika,
- Huszti Vicinszki O. P. Központi Járási Kórház,
- Összevont Ungvári klaszter: Ungvári Központi Klinikai Kórház, Ungvári Városi Gyermekkórház, Ungvári Szülészet, Ungvári
- Városi Poliklinika, Ungvári Városi Többprofilú Klinikai Kórház
Általános kórházak:
- Nagybereznai Kórház,
- Volóci Központi Kórház,
- Dubivszki Kórház,
- Ilosvai Városi Kórház,
- Ökörmezői Járási Kórház,
- Szolyvai Városi Kórház,
- Perecsenyi Kórház,
- Kőrösmezői Városi Kórház
Bezárásra tehát egyetlen intézmény sem kerül.
– Az Ukrajnában 2017-ben megkezdett egészségügyi reform célja, hogy az ukrajnait minél közelebb hozza az európai ellátási rendszerhez. Ennek keretében első lépésben a családorvosi hálózat került átalakításra. Második lépésben a kórházak a Nemzeti Közegészségügyi Szolgálattal kötött szerződés alapján folytatták tevékenységüket és áttértek az elektronikus ügyintézésre. 2020-ra meghatározásra kerültek a súlyponti kórházak is. Arra, hogy kiderüljön, mennyire képesek feladataik ellátására, kaptak három évet. Az egészségügyi minisztérium munkatársai felmérték az egészségügyi intézmények látogatottságát, valamint az általuk nyújtott szolgáltatások számát és minőségét (anyagi-műszaki bázis, humán erőforrás). Ennek eredményeként az ugyanazon funkciót ellátó kórházak egyesítésére került most sor.
A mostani klaszterizáció, azaz a minősítésük, a harmadik lépés, melynek keretében a megyei kórházak klaszterfelettiként lettek besorolva – fejtette ki lapunknak, dr. Biró Erzsébet megyei képviselő, a Munkácsi Megyei Gyermekkórház igazgatója.
– A klaszterfelettiekben az ellátás legszélesebb spektruma A-tól Z-ig elérhető. A klaszterintézmények is magasabb szintű felszereltséggel és szakképzett orvosokkal rendelkeznek, és ezáltal a szolgáltatások skálája is szélesebb. Ezekben a leggyakoribb betegségeket kezelik, mint például a hipertónia, a stroke, az asztma. A klaszterkórházak hálózat formájában működnek és több kistérséget fednek le, maximum 200 ezer főt. A hegyvidéki térséget is figyelembe véve a megközelítésük nem tarthat másfél óránál tovább. Minimum 13 féle szolgáltatást kell biztosítaniuk. Hogy egy szemléletes példát is mondjak, a klaszterkórházakban például szemészet, fül-orr-gégészet és urológia is van, a klaszterfelettiekben pedig már lennie kell arcsebészetnek, valamint égéssebészeti osztálynak is.
Az általános kórházak szolgáltatásai pedig 50–80 ezer főre terjednek ki, és ezek fél órán belül elérhetők kell legyenek. Összesen 11 féle alapszolgáltatást képesek nyújtani.
Érdekesség tette hozzá a szakember, hogy a Beregszászi járásban például két klaszter kórház is maradt. Hogy mennyire indokolt ez, azt újabb három év múlva fogják kiértékelni és felülbírálni. Ugyanis sokat nyom a latban például régiónk népességszáma.
Sajnos a belső menekültek érkezése ellenére is csökkenőben van a lakosságszám.
Tavaly alig tízezer csecsemő született, holott korábban ennek a duplája volt a jellemző. Tehát a szaktárca időről időre felméri, mennyire kifizetődő számára fenntartani az adott intézmény struktúráját.
Hisz, ha nincs elegendő betege egy intézménynek, akkor az állam számára nem kifizetődő fenntartani az adott intézmény személyzetét és infrastruktúráját. Akkor az oda szánt pénzt olyan intézménybe irányítja át, ahol az maximális felhasználásra kerül, tehát racionalizál.
Hogy egy beteg adott egészségügyi problémájával hová forduljon, annak elmagyarázásában jelenleg nagy segítséget kell hogy nyújtsanak a családorvosok. Ugyancsak nagy felelősség hárul a mentőszolgálatra a magas szintű szakellátást igénylő páciensek megfelelő intézménybe való szállításában. Például egy infarktusos beteget nem lehet oda szállítani, ahol nincs ilyen ellátás. Egy diabéteszes kómában lévő gyereket sem mindegy, hová viszik, magyarázta el a szakember.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.