Bemutatók, filmvetítések, kulturális programok a színházban │KISZó-interjú

A 30 éves beregszászi színház megannyi programmal várja vendégeit.

A Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház új gyakorlatot kívánt meghonosítani azzal, hogy az új évad küszöbén évadnyitó és -ismertető sajtótájékoztatóra hívta a kárpátaljai magyar sajtó és média képviselőit. A találkozót a színház Fedák-termében tartották, ahol Sin Edina, a Kárpátaljai Megyei Magyar Drámai Színház és Jótékonysági Alapítvány igazgatója tájékoztatott. Szó esett az új bemutatók időpontjáról és helyszínéről, a színház 30 éves fennállása alkalmából tartandó fesztivál részleteiről, kárpátaljai előadáskörutakról, a Ficseri Gyermekstúdió működéséről, vendégelőadók érkezéséről, a Fedák Sári-díjátadóról, képkiállításról, tervezett filmvetítésekről, valamint a kulturális turizmus lehetőségeiről. Az igazgató beszélt a december 31-ig tartandó eseményekről, a lezajló programokról.

Hegedűs Csilla

– Négy új előadással készülünk. Brian Friel Pogánytánc című darabjával szeptember 22-én indul hivatalosan a beregszászi színházi évad. A Gyevi Bíró Eszter által rendezett darab nálunk azért kerül bemutatásra, mert egyrészt csak nők játsszák (öt lánytestvér életét mutatja be, akiknek egyetlen férfi sincs az életükben), és a hiányról szól. Arról a hiányról, amely beépült a hétköznapjainkba… Ez a második olyan produkciónk, amit a történelmi-politikai helyzet szült, az első a Háztűznéző volt a férfiakat alakító, szakállas nőkkel. A következő a Petőfi 200 zenés-verses összeállítás, melyet szintén Gyevi Bíró Eszter rendezett, és fiatal tehetségeink mutatkoznak majd meg benne. Ezt az előadást helyi civil szervezetek támogatásával Kárpátalja hat településén tudjuk bemutatni, és főképpen iskolákba szeretnénk elvinni, mert tulajdonképpen egy ifjúsági előadásról van szó – hangsúlyozta az igazgató. Mint megjegyezte, a harmadik darabbal nagy fába vágják a fejszéjüket, ugyanis Shakespeare Szentivánéji álom műve alapján és a beregszászi színház elmúlt harminc évéből inspirálódva ifj. Vidnyánszky Attila rendezésében kerül bemutatásra a Beregszászi álom című előadás. A negyedik pedig, műfajában különleges meglepetés-bemutató a Sétáló színház. – Tulajdonképpen a Kulisszajárás-On színházbejáró programunkat gondoltuk tovább: ugyanúgy bemutatjuk majd a színház alkotóhelyeit, de közben jelenetszerű előadások születnek egy vezérmotívum alapján, így az érdeklődők egy következő szinten ismerhetik meg teátrumunkat – jegyezte meg Sin Edina.

A kárpátaljai magyar kultúrának, azon belül a magyar színháznak nemcsak jelene és remélhetőleg jövője van, hanem múltja is, nem is akármilyen. Mi sem bizonyítja ezt jobban, mint a tény, hogy a beregszászi színház idén ünnepli fennállásának 30. évfordulóját. Október 4-8. között, 30 éves a Beregszászi színház címmel fesztivált szerveznek, melynek keretében számos híres magyarországi és marosvásárhelyi előadóművész lép majd színpadra.

– A négynapos fesztiválon nemcsak előadásokkal szeretnénk kedveskedni az érdeklődőknek, számos egyéb programmal is készülünk. Az egyik egy képkiállítás, amely bemutatja az elmúlt harminc évet, illetve Van képe hozzá? elnevezéssel várjuk nézőink fotóit, melyeket rólunk, társulatunk tagjairól készítettek, és ebből kiderülne, ők hogyan láttak minket az elmúlt három évtized alatt. Emellett meglepetés attrakcióink is lesznek, amiket most még nem árulok el – jegyezte meg az igazgató.

A fesztivál keretében a Fedák Sári-díj is átadásra kerül, immár másodszor. A kitüntetést 2021-ben alapították, a tavaly kimaradt díj Beregszászban kerül tehát átadásra, míg az ideit a budapesti Nemzeti Színházban nyújtják majd át az ősz folyamán.

A beregszászi ünneplés után a Nemzeti Színházban október 19-23-án beregszászi színházi napokat szerveznek Vidnyánszky Attila alapító, mai napig főrendező kezdeményezésére.

A régi, nagy sikerű előadások mellett újakat is láthat majd a közönség, így próbálják megmutatni az ottani közönségnek, és az ideiglenesen Magyarországon tartózkodó kárpátaljaiaknak, hogy minden nehézség ellenére él, mert élni akar a beregszászi színház.

Sin Edina elmondta, a KMKSZ támogatásával a kárpátaljai előadáskörutaknak is nekifutnak, hogy minden nagyobb regionális (Ungvár, Munkács, Nagyszőlős, Felső-Tisza-vidék) központba eljussanak. A közönségtalálkozóval egybekötött filmvetítések szintén nagy fontosságúak. Az igazgató kifejtette, a következő hónapokban Kárpátalja-szerte több helyszínen újra bemutatásra kerül A sátán fattya és a Déryné ifjasszony Tarpai Viktória főszereplésével.

A jövő színészeit megtalálni, képezni és útjukon elindítani is a fontos feladatok közé tartozik. Ezért hívta életre közel 25 évvel ezelőtt Vidnyánszky Éva a Ficseri Gyermekstúdiót. Immár az akkori tanítványok viszik tovább ezt a szép kezdeményezést, és egy év kihagyás után szeptembertől ismét várják a jelentkezőket.

– A színházi világ iránt érdeklődő gyerekekkel Vass Magdolna színművész, illetve Heczel Jázmin és Cséke Adrienn Johanna segédszínészek foglalkoznak majd. Zajlik a toborzás, nagy örömmel látunk neki a színházi-nevelési munkának, ugyanis nagyon fontosnak tartjuk, hogy szem előtt legyenek azok a fiatalok, akiknek a Ficseri után tovább is egyengethetjük az útjukat – emelte ki Sin Edina.

A felsorolt programok közül utoljára maradt a legérdekesebb. A színház és a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács (KMTT) között együttműködési megállapodás született a kulturális turizmus lehetőségei Kárpátalján címszó alatt.

– Úgy vélem, fontos a társadalmi szervezetek és kárpátaljai intézmények együttműködése. Állandó jellegű attrakció a határ mentén nincs sok, ezért ezen is változtatni szeretnénk, így a tájházak és múzeumok mellett a színházlátogatás, tárlatvezetés is nagyszerű lehetőség lehet a Kárpátaljára érkező turisták számára. Ez kötheti össze a KMTT-t és a beregszászi teátrumot, mert mi is népszerűsíthetjük a színházat a múzeumok és tájházak mellett – emelte ki Mester András, a KMTT elnöke, majd kézjegyével látta el az együttműködési egyezményt, amit Sin Edina szintén aláírt.
Tervek, elképzelések tehát vannak bőven, már „csak” békére lenne szükség, hogy a magas szintű kulturális élet, turizmus, vendégek fogadása és szórakoztatása ismét a régi legyen.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó