Szőlőszezon Kárpátalján: van remény a jó borra, a zamatos fürtökre │KISZó-háttér

Kárpátaljai szőlészet

Kárpátalja egyre több településén foglalkoznak szőlőtermesztéssel. Új, fagynak ellenálló fajták jelennek meg, illetve olyan területeken is ültetnek szőlőt, ahol ez eddig nem volt megszokott. Ezenkívül a fóliaházban történő termesztés is virágkorát éli. Vidékünk számos pontján találkozhatunk szemet gyönyörködtető szőlőültetvényekkel. Varga István benei falugazdászt, szőlész-borászt kérdeztük arról, hogyan alakul az idei szőlőszezon.

Bujdosó Ivett

– A csemegeszőlők szüretje már nagyjából egy hónapja tart, az árak változóak. Bár a tavalyinál kicsit magasabbak, az inflációt így sem fedezik, tehát nagyobb haszonra nem lehet számítani. A borszőlők szürete, mint általában, a korai fajtákkal szeptemberben elkezdődött – kezdte beszélgetésünket Varga István.

Mint megtudtuk, az idei szezon kihívásokkal telinek bizonyult a szőlészek számára. A nyári időjárás – a sok csapadék miatt – nem volt túl kedvező.

– A tavalyi nagy szárazság után idén sok eső hullott, ami megnehezítette a növényvédelmet, ám mégis jobban ki tudott fejlődni a tőke. A bogyók és fürtök mérete is megfelelő. A csemegeszőlők esetében ez kimondottan kedvező, illetve ahol a növényvédelem sikeres volt, ott a mennyiségre sincs panasz. A borszőlők minősége és az idei évjárat az őszi időjárás függvényében még változhat. Optimista vagyok, ám több kollegám csak átlagos vagy átlag alatti minőségre számít – fejtette ki a szőlész-borász.

Varga István szerint a szőlő minőségét legfőképpen a gazda hozzáállása és hozzáértése befolyásolja.

– Emellett a terhelés megfelelő beállítása, a zöldmunka és a helyes növényvédelem is hatással van a termésre. Ezenkívül az időjárás is sokat számít, amit befolyásolni nem tudunk, legfeljebb hozzáigazítani a munkát, és kihozni minden évjáratból a legtöbbet – magyarázta.

A falugazdász elmondta, az idei évben – a korábbaikhoz hasonlóan – nagy szórás tapasztalható a piaci árak alakulásában.

– A csemegeszőlő ára 100-120 hrivnya körül indult, majd fokozatosan csökkent. Jelenleg 40-60 hrivnya között alakul a felvásárlási ár, aki pedig közvetlen a fogyasztónak árusít, ennél drágábban is túladhat a portékáján. Borszőlőknél még csak most indul a nagy tételben történő felvásárlás. Már most látszik azonban, hogy nemes fajtákból nem nagy a választék, mivel több helyen hiányosságok voltak a növényvédelem terén. Áruk jelenleg 25 hrivnya körül van, ami fajtától, cukorfoktól függően változhat – tudtuk meg.

Érdeklődésünkre Varga István elmondta, a belföldi felvásárlók vannak többségben.

– A csemegeszőlők esetében a helyi és a hágón túli piacokra egyaránt kerül kárpátaljai portéka. Külföldre csak az új fajták szaporítóanyaga jut el. A vidékünkön termesztett új variánsok sok esetben felülmúlják a külföldi fajtákat mind a fürt, mind pedig a bogyó méretét illetően, ezenkívül a formavilág és a színárnyalatok minősége és sokrétűsége is kiváló. A borszőlőket a vidékünkön élő borászok dolgozzák fel. Ám vannak, akik eladják a termést, jelenleg mégis inkább hiány van e tekintetben a piacon – fejtette ki a szőlész-borász. Hozzátette, a jó minőségű nemes borszőlőn viszonylag kedvező áron nagyon hamar túl lehet adni.

Varga István elmondta azt is, hogy a szőlőtermesztés igen költséges, ugyanis a vegyszerek ára évről évre emelkedik, a szőlő gondozásához elengedhetetlen előmunkálatok megszervezése és elvégzése szintén körülményes és drága.

– A gépesítést ajánlom minden olyan műveletnél, ahol ez lehetséges: jól működhet a szőlővenyigék gépi bezúzása és talajba forgatása tavasszal, így megspórolva a rőzse kihordásával, égetésével járó fárasztó munkát – javasolta a falugazdász.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó