Kijev be akar perelni három uniós országot, mivel azok nem hajlandók feloldani az ukrán mezőgazdasági termékekre vonatkozó importtilalmat.
Tarasz Kacska, Ukrajna kereskedelmi képviselője bejelentette, hogy Kijev pert indít a Kereskedelmi Világszervezetnél (WTO) azzal kapcsolatban, hogy Lengyelország, Magyarország és Szlovákia megtagadta az ukrán mezőgazdasági termékek tilalmának feloldását.
„Fontos annak bizonyítása, hogy ezek az akciók jogellenesek. És ezért holnap megkezdjük a bírósági eljárást” – mondta Kacska szeptember 17-én, hozzátéve, hogy Kijev megtorló intézkedések megtételére készül a lengyel gyümölcs- és zöldségexporttal kapcsán.
A három ország szembeszállt az Európai Bizottsággal, amely múlt pénteken engedélyezte az ukrán gabona értékesítését az EU-ban. Lengyelország, Magyarország és Szlovákia közölte, hogy saját tilalmat vezetnek be az ukrán gabonára vonatkozóan, miután az Európai Bizottság határozatot hozott a korlátozások feloldásáról. „Szerintünk Magyarország és Lengyelország ezen intézkedései az Európai Bizottsággal szembeni teljes bizalmatlanságot jelentik” – mondta Ukrajna képviselője.
„Szerintem az egész világnak látnia kellene, hogyan viselkednek az EU-tagállamok kereskedelmi partnereikkel és uniójukkal szemben, mert ez más államokat is érinthet” – mondta.
Míg Szlovákia egyszerűen meghosszabbította a korábbi uniós tilalmat négy gabonafajtára, Lengyelország a hétvégén további tilalmat vezetett be az ukrán lisztre és takarmányokra. Magyarország még tovább megy és 25 olyan élelmiszert is betilt, amelyekről korábban nem esett szó, köztük a húsról.
„Ezek az önkényes tilalmak egyszerűen nevetségesek” közölte Kacska. „Úgy gondolom, hogy Magyarország itt politikai nyilatkozatot tesz, hogy blokkolni akarja az Ukrajnával folytatott kereskedelmet, és teljesen figyelmen kívül akarja hagyni Brüsszelt.”
Míg Magyarország további tilalma nagyrészt szimbolikus, tekintettel arra, hogy Ukrajna nem exportál sok marha- és sertéshúst az országba, addig Lengyelország intézkedései az ukrán export jelentős részét érintik
– mondta Kacska. Ha Varsó nem oldja fel ezeket a további tilalmakat, „kénytelenek leszünk intézkedéseket hozni a további termékekre válaszul, és meg kell tiltani a gyümölcsök és zöldségek Lengyelországból történő importját”.
Az Európai Bizottság nem hosszabbítja meg az ukrán gabonára vonatkozó behozatali tilalmat
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.