Jövő vasárnap méltatják az idősek világnapját. Napjainkban kb. 600 millió hatvan év feletti személy él a világon, számuk 2025-re akár meg is kétszereződhet. Hogy Ukrajnában hány matuzsálemi korú ember él jelenleg, azt nem lehet pontosan tudni, mivel az utolsó népszámlálás 22 évvel ezelőtt, 2001-ben zajlott.
Magyar Tímea
Egy 2012-es riportban még 111 ezer kilencven év fölötti lakosról adnak hírt. Egy 2021-es internetes adat tanúsága szerint a világon számon tartott magas kort megélt emberek között egy ukrajnai férfi is volt: mégpedig a lemberg megyei Hrihorij Nesztor, aki 2007-ben hunyt el 116 év és 270 megélt nap után. 2013-ban a 116 éves Katerina Kozakot tartották az ország legöregebb lakosának, akinek se férje, se gyermeke nem volt. Egy másik agg ember, Krisztina Nahorna pedig 117. életévében hunyt el. Ő négy férjét és egy leánygyermekét élte túl, négy unokája és 12 dédunokája született.
Legutóbbi interaktív Facebook felmérésünkben arról kérdeztük olvasóinkat, a környezetükben élnek-e 90 éven felüliek. Mindössze 18 százalék válaszolt igennel.
– Szeptember 5-i adatok szerint megyénkben 254 600 nyugdíjas, azon belül 150 758 hatvanöt év feletti ember él. Közülük 52 396 férfi és 98 362 nő. A legtöbb hatvanöt év feletti nyugdíjas a Munkácsi járásban él, közel 22,8 ezer fő. Técsőn és környékén több mint 19 ezer, Ungváron és környékén több mint 16 200, Huszton és környékén 15 200 fő, Nagyszőlős környékén 12 500, Ilosván és mellette 12 100 fő – tudtuk meg Ljudmila Szubotinától, a megyei Nyugdíjalap sajtóreferensétől. – Ami a legéltesebb lakosainkat illeti, Kárpátalján 21 olyan ember van, aki betöltötte a 100. életévét. Közülük 5 férfi és 16 nő. többek közt három-három Ungváron és Munkácson, valamint a Munkácsi járásban, kettő-kettő a Huszti, az Ungvári, az Ilosvai és a Beregszászi járásban lakik.
Térségünk legidősebb embere jelenleg egy ungvári lakos, aki idén októberben tölti be a 106. életévét. Egy 105 éves férfi a munkácsi járási Kölcsény faluban él, míg egy másik hosszú életű hölgy – 104 éves – Munkácson. Ezenkívül idén még 8 kárpátaljai éri meg születésének 100. évfordulóját.
– Azzal nem mondok újat, hogy a Föld lakossága fokozatosan elöregszik. De a genetikai öröklődés a hosszú élethez szükséges erőforrások mindössze 15 százalékát adja – vélekedik dr. Olekszandr Poljakov, az Ukrán Orvostudományi Akadémia Gerontológiai Intézetének munkatársa. – A gerontológusok szerint az élet hossza elsősorban az élet- és a gondolkodásmódunk függvénye. A vizsgálatok ugyanis azt mutatják, legéltesebb állampolgáraink közös vonása, hogy keveset beszélnek és sokat nevetnek, azaz pozitívan szemlélik a világot. Országunkban Kijeven kívül a leghosszabb életű agg embereket Ivano-Frankivszk, Ternopil, Csernyivci és Lemberg megyében regisztrálták. A legalacsonyabb életkort a Zsitomir, Kirovohrad, Dnyipropetrovszk, Doneck és Herszon régiókban jegyzik.
A demográfusok szerint maguk az emberek okolhatók amiatt, hogy nem élnek meg magas kort, mivel a kelleténél több alkoholt és egészségtelen ételt fogyasztanak, sokat stresszelnek és nem mozognak. Ukrajnában a fiatal hadkötelesek mintegy 70 %-a békeidőben nem volt alkalmas a katonai szolgálatra, a lányok már egyre fiatalabban szenvednek olyan női betegségektől, amelyek az ötven felettiekre jellemzőek.
Ha az átlagos várható élettartamot nézzük, akkor az európaiak 77 évet élnek, a japánok, franciák, olaszok 80 évet. Az ukrajnaiak az átlagnál kevesebb, legfeljebb 70 évig maradnak életben. A szebbik nem átlagéletkora 73, az erősebbiké 61 év. Az élemedett korúak, akik átlépték a 90. életévüket, a lakosság nem több mint 1 százalékát teszik ki Európában. Ez áll Ukrajnára is.
És még néhány érdekesség. A hajlott korú ukrajnaiak 90 százaléka nő. 70 százalékuk kiegyensúlyozott ember, aki nyugodtan szemléli környezete történéseit, 25 százaléka dohányzott, de 45-50 évesen leszokott róla. Ebben a korban szinte mindenki életmódot váltott és megszabadult a rossz szokásaitól. 10 százaléka jól, 36 nagyon rosszul lát. Csupán 9 százalékuk nem küzd hallásproblémákkal, 3 százalékuk viszont egyáltalán nem hall, mások hallókészüléket használnak. Az aggok 44 százaléka általában megérti, mi történik körülötte, 10 százalékának vannak értelmezési gondjai. 68 százalékuk számára a rádió, 11 százalékuk számára az orvosok, mások számára pedig a család és a barátok jelentik az információforrást. A 90 évet túllépők 5 százaléka ágyhoz kötött, és csak a fele van friss levegőn naponta.
Mellesleg, az aggastyán korú emberek megyénkben 4127,54 hrivnya átlagnyugdíjból élnek.
Előző heti KISZó-kérdésünk is érdekelheti:
KISZó-kérdés: A többség támogatja a műszaki vizsga visszaállítását
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.