A férfiaknál a rövidpályás gyorskorcsolyázó Liu Shaolin Sándort, a nőknél a kajakos Kozák Danutát választotta a 2018-as év sportolójának a Magyar Sportújságírók Szövetsége (MSÚSZ) – számolt be a csütörtök esti eseményekről az MTI.
A 61. alkalommal rendezett szavazás győzteseit az M4 Sport-Az Év sportolója gálán, a Nemzeti Színházban hirdették ki, itt vehették át díjaikat a kategóriák legjobbjai. A sorrend 439 szavazat alapján alakult ki, ez pedig rekord, a tavalyi csúcs alkalmával 436-an vettek részt a voksoláson. Most másodszor kárpátaljai kollégák, számszerűen hatan is szavaztak, az itteni sajtósok részvétele azok után vált lehetségessé, hogy 2017 májusában a Magyar Sportújságírók Szövetsége és a Magyar Újságírók Kárpátaljai Szövetsége (MÚKSZ) között partneri együttműködési megállapodás született az MSÚSZ győri kongresszusán. Az idén további kárpátaljai tagokkal bővülhet a sportújságírók szövetsége.
Visszatérve a gálához: köszöntő beszédében Szöllősi György, az MSÚSZ elnöke, a Nemzeti Sport főszerkesztője felhívta a figyelmet arra, hogy az idén ünnepli 110. évfordulóját a sportújságírók szakmai testülete, amely – az idézett korabeli sajtócikk alapján – a Magyar Sporthírlapírók Szindikátusa néven kezdte el működését a huszadik század első évtizedében.
– Szándékunk száz év után is változatlan, a száraz sporthírek megírása mellett egy téglácskával hozzájárulni a kultúra építéséhez – hangsúlyozta a szövetség mai vezetője.
Ami a díjazottakat illeti, a férfi győztes címét a Phjongcshangban történelmi olimpiai aranyérmet nyerő rövidpályás gyorskorcsolyaváltó alapembere, Liu Shaolin Sándor érdemelte ki, aki a montreali világbajnokságon összetettben ezüstérmet szerzett. A férfi győztesnek járó díjat Tarlós István főpolgármesterrel együtt Carl Lewis kilencszeres olimpiai, nyolcszoros világbajnok amerikai atléta adta át.
Női győztes a kajakos Kozák Danuta lett, aki szülés után visszatérve két aranyat és egy ezüstöt szerzett a belgrádi kontinensviadalon, majd triplázott a portugáliai világbajnokságon.
Az edzők kategóriájában az olimpiai bajnok rövidpályás gyorskorcsolyaváltót felkészítő Bánhidi Ákos és Csang Csing Lina kapta a legtöbb szavazatot. Előbbi egy kanadai magyar kollégáját idézte, aki azt mondta neki: nem jó, hanem szerencsés edző akar lenni.
Az év legjobbja a hagyományos csapatsportokban a női kézilabda Bajnokok Ligája-győztes Győri Audi ETO KC lett, az egyéni sportágak csapatversenyei kategóriában pedig a férfi rövidpályás gyorskorcsolyaváltó végzett az élen.
Az év férfi labdarúgójának Gulácsi Pétert, az RB Leipzig és a magyar válogatott kapusát választották, az év női futballistája Jakabfi Zsanett, a Wolfsburg játékosa lett. Az év találatára a szurkolók szavazhattak, a legtöbben a ferencvárosi Sigér Dávid MTK-nak lőtt gólját látták a legszebbnek.
A Magyar Labdarúgó Szövetség életműdíját az olimpiai és Eb-bronzérmes Rákosi Gyula kapta.
A Magyar Olimpiai Bizottság és az MSÚSZ életműdíját az 1979-ben világbajnoki aranyérmes férfi asztalitenisz-csapat tagjainak, Jónyer Istvánnak, Klampár Tibornak és Gergely Gábornak ítélték.
A fogyatékos sportolókkal foglalkozó edzők közül a kerekesszékes vívókat felkészítő Beliczay Sándor kapta az elismerést, az év fogyatékos csapata a női kerekesszékes vívóválogatott lett, a férfiaknál Gelencsér Róbert szervátültetett atléta, a nőknél Gyurkó Alexandra szervátültetett úszó volt a tavalyi év legjobbja.
A díjátadó ceremóniákat elválasztó öt produkcióban csaknem háromszázan léptek színpadra.