Szalagavató a Beregszászi Bethlen Gábor Líceumban ● Kárpáti Igaz Szó

A KEGYES – Kárpátaljai „Elfelejtett” Gyermekek Segítése Jótékonysági Alapítvány javára gyűjtöttek az eseményen.

Az egyszeri és megismételhetetlen ünnepek közé tartozik az érettségire készülő diákok számára a szalagavató. Ez az ünnepség a Beregszászi Bethlen Gábor Líceumnak is az egyik legszebb hagyományai közé tartozik. Az idei az iskola 26. szalagavatója volt. De az ünnepeltek, a végzősök számára ilyen nap csak egyetlenegyszer van, amikor az utolsó iskolás évük kezdete táján tanáraik, szüleik, szeretteik elé állnak, hogy egyszerre gondoljanak az eddig megtett útra, és az előttük álló célokra.

Hegedűs Csilla

A Beregszászi Bethlen Gábor Líceum végzős diákjai pénteken tartották szalagtűző ünnepségüket a művelődési házban.

Szabó Árpád igazgató köszöntőjében kihangsúlyozta: ma, amikor a háború árnyékában tartják a szalagavató ünnepséget, arra gondolnak, egyszer mindennek vége lesz, és következik a megújulás, hiszen az élet élni akar.

– Ennek a megújuló életnek ti vagytok a záloga, ezért arra biztatlak benneteket, hogy harcoljátok meg saját harcotokat –  szólt a végzősökhöz az igazgató. – De gyökerek nélkül nincs boldogság és szebb jövő,

a ti gyökereitek a kárpátaljai magyarságban, a Beregszászi Bethlen Gábor Líceumban rejlik.

Az igazgató a jövőről, a reményről és a hitről „csak” annyit mondott, hogy a magyar kormánynak köszönhetően és a Kárpátaljai Magyar Főiskoláért Jótékonysági Alapítvány közreműködésével befejezéséhez közeledik Kárpátalja egyik legmodernebb iskolájának építése, amely hamarosan a BMG diákjait fogja szolgálni.

A szalagtűzés ünnepélyes pillanatai után Gyebnár István, a beregszászi konzulátus ideiglenes ügyvivője osztotta meg gondolatait a megjelentekkel. A diplomata kifejtette, a BMG fontos szerepet játszik abban, hogy utat nyisson a kárpátaljai fiatalok előtt a felsőoktatási intézmények felé, és megteremtse annak lehetőségét is, hogy a felsőoktatás világában is megtalálják a helyüket.

– A líceum fontos szerepet játszik annak a törekvésnek a megvalósításában is, hogy az ifjúság megőrizze nemzeti identitását, ápolja kultúráját, gyarapítsa magyar és idegen nyelvi ismereteit. Tehát az anyanyelven folytatott tanulmányok mellett fontos szerepe van annak is, hogy a fiatalok minél több nyelvet beszéljenek, hiszen, ahogy mondják, ahány nyelv, annyi ember.

Meggyőződésem, hogy a tanárok kiváló munkát végeztek, és végeznek, mindent megtettek azért, hogy diákjaik sokoldalúak, tájékozottak és kultúraszeretők legyenek.

A jelenlévők a legjobb tudói annak, mennyi munka és fáradság van abban, hogy most büszkén állhatnak itt – hangsúlyozta a diplomata.

– A szalagavató az első jele annak, hogy a ballagó hamarosan elhagyja az almamatert – kezdte köszöntőjét Babják Edit, a Beregszászi Városi Tanács Oktatási és Művelődési Osztályának vezetője. – A feltűzésre került zöld szalag arra emlékeztet titeket, hogy hamarosan befejezitek tanulmányaitokat abban az intézményben, amely életetek meghatározó korszakában nevelni, oktatni, fegyelmezni, jutalmazni, az életre készíteni próbált.

Büszkék lehettek erre a szalagra, hiszen egy olyan nagy múltú magyar tannyelvű intézmény jelképét viselhetitek, amely Kárpátalja oktatási rendszerében a tehetséggondozást tűzte ki fő céljául.

Azt kívánom, hogy a most megkapott szalag emlékeztessen titeket mindig arra, hogy hamarosan egy olyan életszakaszba léptek, amikor nektek is komoly, életre szóló döntéseket kell meghoznotok. Ehhez használjátok majd jól fel az itt megszerzett tudást, tapasztalatot, ismereteket.

Jakab Enikő bár nem a kezdetektől osztályfőnöke a 11-eseknek, de már évekkel korábban tanította őket, így az elmúlt esztendőkben tanúja volt annak, hogy milyen csodálatos és egyedülálló fiatalok ők. Köszöntőjében is erre fektette a hangsúlyt.

– Számomra mindvégig inspiráló volt látni, ahogyan felnőttetek, és váltatok azokká a fiatal emberekké, akik ma a szalagavatót ünneplik. Ma azokat az éveket ünnepeljük, amelyek során szoros közösséggé váltunk, tanultunk, kihívásokkal néztünk szembe. A mai nap mérföldkő mindannyiótok életében, ezért öröm és megtiszteltetés számomra, hogy veletek ünnepelhetek – fogalmazott az osztályfőnök, majd azon reményének adott hangot, hogy a líceumban megszerzett tapasztalatok, és az itt kialakult barátságok a jövőben segítenek nekik abban, hogy világ bármely részén boldoguljanak.

A közös értékek szimbóluma a staféta, amelynek egyre gyarapodó szalagjai az előző évek végzőseinek emlékét hordozzák és viszik tovább. Egy évig a mostani végzősök őrizték az összetartozásuknak eme jelképét, s az ünnepségen saját értékeikkel gazdagítva adták tovább a nyomukban haladó osztálynak.

A végzősök sok évvel ezelőtt kisgyermekekként lépték át a tanintézmény küszöbét, s az eltelt idő alatt ismeretekkel, tudással, tapasztalatokkal gazdagodva értek el a szalagtűző ünnepség napjához. Mit gyűjtöttek a tarsolyukba, milyen értékeket tartanak majd szem előtt, amikor a felnőtt életre készülnek? Ezt mutatták be műsorukban. Az ünnepség záróakkordjaként az ifjú lányok és fiúk keringőt táncoltak.   A gimnázium vezetése rendhagyó módon, közös döntés alapján arra kérte a vendégeket, a nekik szánt virágok ellenértékével járuljanak hozzá adománygyűjtő akciójukhoz, ezúttal a KEGYES – Kárpátaljai „Elfelejtett” Gyermekek Segítése Jótékonysági Alapítvány javára.

Forrás:
KISZó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó