„Beregszász szíve”: bemutatták az egykori zsinagóga tervezési munkálatait

A régi és az új összeillesztése. Kisfilm készült a tervezési munkálatokról.

2022. február 18-án Magyar Levente, Magyarország Külgazdasági és Külügyminisztériumának parlamenti államtitkára, miniszterhelyettes Beregszászban jelentette be Ukrajna és Magyarország közös projektjét, a Beregszászi Városi Művelődési Ház (volt Nagyzsinagóga) épületének rekonstrukcióját. Úgy volt, hogy a Kárpátaljai Magyar Kulturális Szövetség (KMKSZ) és a Beregszászi Városi Tanács kezdeményezésére, Magyarország Kormányának anyagi hozzájárulásával, valamint a Kárpátaljai Megyei Katonai Közigazgatás, az Emlékezet és Gyökerek Nemzetközi Jótékonysági Alapítvány és a Shalom Jótékonysági Alapítvány támogatásával 2023-ban megkezdődnek az épület felújítási munkálatai.

Hegedűs Csilla

De sajnos, ahogy mondani szokták, ember tervez… Február 24-én Oroszország megtámadta Ukrajnát, és ezzel minden megváltozott. Az emberek a mindennapjaikért küzdöttek, felújításról, vagy építkezésről szó sem eshetett. De az élet, ha nem is teljes békében, de megy tovább, valamelyest tekinteni kell a jövőbe, legyen szó oktatásról, kultúráról, hagyományőrzésről, vagy építkezésről. A Beregszászi Művelődési Ház rekonstrukciója, átépítése sem merült a feledés homályába, szakemberek hozzáláttak az épület feltérképezéséhez, a felújítási tervezéshez, a lehetséges munkálatok hozzálátásához.

Erről „Beregszász szíve” címmel dokumentumfilm is készült, melynek vetítésére a beregszászi konzulátuson került sor. A kisfilm a tervezési munkálatokat mutatja be, a projektben részt vevő munkatársak elbeszélései alapján.

A filmet Debreceni Kamilla, Balla Béla, Bereczky Tamás, Molnár Ildikó, K. Debreceni Mihály, Vass Tamás, Debreceni Mihály és Koczáver Sándor készítette.

– Az 1880-1883 között elkészült gyönyörű épületet, az egykori zsinagógát a ’60-as években betonszarkofággal vették körül. Akkor a feladatot végrehajtó szakemberek között, úgy mesélik, létezett egy hallgatólagos megegyezés: úgy kell a zsinagógát „becsomagolni”, hogy az a betondobozban lehetőleg sértetlenül megőrződjön, és majd kicsomagolható legyen – kezdte a felújítással kapcsolatos beszédét Gyebnár István, a külképviselet ideiglenes ügyvivője. Hozzátette, az egykori zsinagóga épülete igazán lenyűgöző része Beregszász történelmének, ez a vidék egyik meghatározó szimbóluma, amiről semmiképpen nem szabad megfeledkeznünk.

Babják Zoltán köszöntötte mindazokat, akik már eddig is sokat tettek annak érdekében, hogy a régi álom valóra váljon, és a művelődési ház épülete felöltse régi-új arculatát.

Elsősorban Magyar Leventének, Brenzovics Lászlónak, a KMKSZ elnökének, Tamási Judit projektkoordinátornak mondott köszönetet, továbbá a két alapítványi vezetőnek, Weisz Józsefnek, a Shalom Jótékonysági Alapítvány elnökének, és Gutmann Hugónak, az Emlékezet és Gyökerek Nemzetközi Jótékonysági Alapítvány elnökének, akik a kezdetektől folyamatosan a projekt mellett állnak.

– Úgy hiszem, a városunk főterén lévő épület nemcsak Beregszász, a kistérség, de még nem is a megye, hanem Nyugat-Ukrajna kiemelkedő kulturális beruházása. Ezért nekünk nagyon meg kell felelnünk ahhoz, hogy ezt a kulturális bástyát megfelelő energiával tudjuk megtölteni. Bízom benne, hogy a későbbiekben a szervezőkkel együtt tudunk majd egy a felújítást, az építést bemutató filmet is készíteni, ami bizonyosan Kárpátalja legértékesebb dokumentumfilmjei között szerepel majd – hangsúlyozta a Beregszászi kistérség polgármestere.

A filmből lenyűgöző részleteket tudhattunk meg, például azt, hogy a nézőtér mozgatható lesz, vagyis a legkorszerűbb technológiáknak köszönhetően akár konferenciaterem kialakítására is alkalmas lesz a hatalmas terem, vagyis egyéb kulturális funkciók befogadására is alkalmas színháztermet alakítanak ki.

Egy modern, üveghomlokzatú épületszárnyat is építenek majd, amelyben közönségforgalmi terek és a színházat kiszolgáló helyiségek lesznek kialakítva, a kettőt pedig egy üvegezett átrium köti majd össze a beregszászi Barna Miklós építész tervei alapján.

A speciális technológiákat a budapesti Bárdos Tamás tervezte. A projekt koordinátora a szintén budapesti Tamási Judit, aki a felkérést Magyar Leventétől kapta. – Egy ilyen, a határon túl élő magyarságot érintő projekt, mindig nemzetpolitikai projekt. Tehát a végcél a külhoni magyarság szülőföldön maradásának és boldogulásának a segítése – jegyezte meg a kisfilmben a projektvezető.

– De van egy célrendszerünk. A cél a hierarchia alján, mondjuk így, egy történeti épületnek a megmentése.

Cél az, hogy Beregszász és a Beregszászi járás lakosságát, de még a Magyarországról átutazó színházlátogatókat is maradandó kulturális élményhez segítsük, az életviszonyaikat javítva ezzel.

Az is a célunk, hogy a hullámzó magyar-ukrán viszonyt egy kicsit javítsuk. Ugyanis nagyon sokszor tapasztaltuk azt, hogy amikor a politika esetleg egymásnak feszül, akkor a kulturális beruházások terén mindig konszenzusra lehet jutni, és ez a projekt is egy nagyon jó példája annak, hogy itt magyarországi, kárpátaljai magyar és kárpátaljai nem magyar, ukrán szereplők tudnak együtt békésen és összehangoltan dolgozni. De a végcél az említett nemzetpolitikai cél. Ezt soha nem szabad szem előtt téveszteni – hangsúlyozta Tamási Judit.

Éke lesz tehát Beregszásznak a műemléki épület, amely erősíteni fogja a város kulturális és társadalmi értékeit. Bár még tart a háború, de mindenki abban reménykedik, hogy hamarosan vége lesz, és akkor erőteljesen láthatnak hozzá az építkezéshez, amelynek tervei egy percre sem maradtak a feledés homályában.

Forrás:
KISZó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó