A megyei idegsebészeti és neurológiai központban idén októberben megtörtént az első szívátültetés egy posztumusz donortól. A páciens hozzátartozóinak beleegyezése után a beavatkozást a Lembergi 1. Számú Megyei Egészségügyi Egyesület és a Megyei Idegsebészeti és Neurológiai Klinikai Központ csapata végezte el Ungváron. Egy 39 éves, két éve donorra váró férfi életét mentették meg. Máját, veséit további három beteg kapta meg.
Magyar Tímea
A transzplantológia az orvostudomány talán legérzékenyebb ága. Jogi és morális vetületei miatt sokan ódzkodnak attól, hogy felajánlják szerveiket mások megmentésére. Hogy milyen arányban vannak a beavatkozások támogatói, arról legutóbbi online felmérésünkben érdeklődtünk olvasóinknál. A kérdésre: „Ön lenne szervdonor?”, meglepetésre a válaszadók 81 százaléka, tehát abszolút többsége, igennel válaszolt. Egyik olvasónk hozzátette, kialakulhat az életben olyan helyzet, amikor az ember hozzátartozója, rokona, testvére olyan helyzetbe kerül, hogy nincs más megoldás. Ezzel nyilván arra utalt, hogy ő csak egy hozzá közelálló személy számára ajánlaná fel valamely szervét.
A múlt év folyamán az országban összesen 384 szervátültetésre került sor, ami 20 százalékkal több mint 2021-ben volt. Jelenleg 32 egészségügyi intézménynek van engedélye ilyen beavatkozás végzésére, de a legtöbbet a Lembergi 1. Számú Megyei Egészségügyi Egyesületben, valamint a Kijevi Salimov Nemzeti Sebészeti és Transzplantációs Intézetben hajtották végre, közli az egészségügyi minisztérium.
Tavaly 275 vese, 74 máj és 35 szív „cserélt gazdát”.
Gyerekeken 2021-2023 során 111 szervátültetést végeztek, ami az erek mérete miatt jóval nehezebb feladat, mint a felnőttek körében végzett hasonló beavatkozás. A sebészek 81 vesét, 24 májat és 6 szívet transzplantáltak. Jelenleg 5000 ember, azon belül 81 gyerek vár donorszervre.
Ukrajnában az eddigi legfiatalabb szervdonor egy kilenchónapos kijevi kislány volt, akinek veséje egy 5 éves dialízisre szoruló kislány életét mentette meg. A beavatkozást a Lembergi Nyugat-Ukrajnai Szakosodott Gyermekorvosi Központban végezték el.
Andriana Korcsak, a megyei neurológiai és idegsebészeti központ aneszteziológusa, transzplantológus koordinátora kifejtette, a szakemberek azt remélik, külföldi mintára egyre többen döntenek úgy még életükben, hogy haláluk után szeretnék megmenteni valaki életét. Ennek egyszerű a módja, ez ügyben bármely egészségügyi intézmény transzplantológus koordinátorához kell fordulni a személyi igazolvánnyal, akinek hozzáférése van az egységes országos nyilvántartáshoz, és kérvényt kell írnia, hogy bekerüljön a rendszerbe.
– Amennyiben intézményünkben valakinél agyhalált konstatálnak, arról értesítjük az országos transzplantológiai központot. Ha még életében beleegyezését adta, vagy ha hozzátartozói engedélyezik szervei felhasználását, akkor a helyszínre érkezik egy mobil orvoscsoport, mely kiveszi a szükséges szerveket, elszállítja, majd beültetik azt a több azonos mutatónak megfelelő páciens testébe.
A parlament 2018. május 17-én fogadta el a szervátültetésről szóló új, módosított törvényt, mely 2019. január 1-től lépett érvénybe. Ennek értelmében jött létre az országos adatbázis, mely kilenc különféle nyilvántartási rendszert tartalmaz (számon tartja a donorokat, az átültetésre szorulókat, a szerveket stb.), párosítja azokat, akik adják és akik kapják az életmentő szerveket. Az átültetésre vonatkozó általános szabály megköveteli a szervet befogadó páciens beleegyezését. Azonban egyes életveszélyes helyzetekben, súlyos következményekkel járó esetekben enélkül is végrehajtható rajta a beültetés, kivéve, ha a páciens erről írásban lemond.
Élő donorrá az a nagykorú, cselekvőképes személy válhat, aki írásos beleegyezését adta szervei eltávolításához vér szerinti rokona számára. Minden felnőtt cselekvőképes személy még életében írásban dönthet arról, hogy halála után felajánlja-e vagy sem a szerveit. Azt bármikor joga van megváltoztatni, minden egyes új dokumentum felülírja a régebbit. Nyilatkozata bekerül az országos nyilvántartási rendszerbe, kívánsága esetén személyi igazolványába és jogosítványába.
Ezenkívül mindenki megjelölhet egy személyt, aki halála esetén képviseli az érdekeit, s helyette rendelkezik. Ha az elhunyt illető életében sehogy nem rendelkezett, s képviselőt sem jelölt meg, a transzplantációs koordinátor a hozzá legközelebb álló családtagtól – férj, feleség, gyerek stb. (vagy attól a személytől, aki a temetésről gondoskodik) kér beleegyezést vagy ellenvetést. Tehát a szerv eltávolításához mindenképpen szükség van beleegyező nyilatkozatra.
A hivatalos adatok arról tanúskodnak, hogy Ukrajnában, ha lassan is, de nő a posztumusz donorrá válni hajlandók száma. A Nemzetközi Transzplantációs Nyilvántartás szerint 2022-ben Ukrajnában egymillió emberre számítva 4,77 ember vállalta, hogy halála után eladományozza szerveit. Összehasonlításképpen 2020-ban ez a szám 0,25 volt. Az Egyesült Államokban tavaly ez a mutató elérte a 44,5-et, Spanyolországban pedig a 46,03-at. Hogy mi változott Ukrajnában a transzplantációs reform 2019-es érvénybe lépése után, és milyen kihívások merültek fel e téren a háború kitörése miatt, lapunk jövő heti Medicina oldalán olvashatnak további részleteket.
Megtörtént az első szívátültetés Ungváron ● Kárpáti Igaz Szó
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.