KISZó-kérdés: A többség nem örülne a levelező tagozat eltörlésének

Az ukrán parlamentben nemrég bejegyeztek egy törvénytervezetet, amely az alap- és mesterképzésre jelentkezők esti és levelező tagozatra történő felvételének megszüntetését javasolja. Az újítást már a 2024-es felvételi kampány során alkalmazni szerették volna. Végül a Legfelső Tanács oktatási, tudományos és innovációs bizottsága úgy döntött, egyelőre nem szüntetik meg a levelező oktatási formát. Ugyanakkor hangsúlyozzák, hogy a koronavírus-járvány és a háború kezdete óta a levelező tagozatos és az esti oktatási formák ténylegesen elvesztették relevanciájukat, távoktatássá alakultak át, ezért azt javasolják, hogy a jövőben a levelező tagozat helyett távoktatás legyen. Legutóbbi KISZó-kérdésünkben arra voltunk kíváncsiak, mit gondolnak erről olvasóink?

Simon Rita

A nem reprezentatív felmérésben részt vevők 80 százaléka nem helyesli a levelező oktatás eltörlését.

Ádám Adrienn szerint a levelezői oktatás nagyszerű megoldás abban az esetben is, amikor már családja, munkája van az embernek, illetve ha valaki még fejleszteni szeretné a tudását.

– A levelezői oktatás eltörlése szerintem sok kaput zárna be. Tisztában vagyok vele, hogy a tervek szerint a helyét az online oktatás venné majd át, ami nem rossz megoldás, de nem is feltétlenül jó. A II. Rákóczi Ferenc Kárpátaljai Magyar Főiskola korábban nappali, jelenleg levelező tagozatos tanulójaként elmondhatom, hogy számomra nagyon fontos a jelenléti oktatás, a szemtől szemben való találkozás. Minden embernek van kisugárzása, jelleme, amit az online tanulás nem ad át. Nekem szükségem van a szociális kapcsolatokra, nem egy „dobozba zárt” alak nézésére vágyom. Bízom benne, hogy a döntéshozók is megértik, mennyire fontos a levelező oktatás a hagyományos, jelenléti formában.

Kovács Szkárlett Szintia szintén úgy gondolja, hogy a levelező tagozat nagyon jó lehetőség azok számára, akik nem akarják idejüket csak és kizárólag a tanulásra áldozni, hanem emellett szeretnének karriert építeni, családot alapítani, világot látni.

– Ez sokkal kötetlenebb formája a tanulásnak, mint a nappali képzés. Az sem elhanyagolható, hogy vannak olyan vállalkozó szellemű emberek, akik több képzést visznek párhuzamosan, így az egyiket mindenképp csak levelező tagozaton tudják megtenni – vélekedik a Rákóczi-főiskola magyar nyelv és irodalom, illetve tanítói szakos végzős hallgatója, aki nappalin kezdte tanulmányait, ám a harmadik évfolyam második félévétől mindkét szakon levelező tagozaton tanul. – Szerintem a nappali és a levelező tagozat egyenértékű, a különbség mindössze annyi, hogy utóbbin a tananyag túlnyomó részét önállóan kell elsajátítani. Viszont szerintem ez nem befolyásolja a megszerzett tudás minőségét.

Váradi Viola szintén ellenezné, hogy eltöröljék a levelező tagozatot, mivel jelenleg ő is ebben a formában tanul a beregszászi főiskolán. (Meg kell jegyezni, a törvénytervezet készítői kiemelték, hogy amennyiben eltörölnék ezt az oktatási formát, azok a hallgatók, akik a módosítás pillanatában esti vagy levelező tagozatos képzésben vesznek részt, még befejezhetnék a képzést a korábban megkezdett formában, tehát őket nem érintené a változás.) Az óvónőként dolgozó édesanya jelenleg párhuzamosan tanul az óvodapedagógiai és a tanítói szakon. Megjegyezte, „bele sem mer gondolni”, mi lenne, ha a levelező helyett átállnának a távoktatásra. Ha így lenne, valószínűleg félbehagyná a tanulmányait.

Kacsó Viktória az Ungvári Nemzeti Egyetem Ukrán–Magyar Oktatási-Tudományos Intézetének történelem szakos diákja, ám emellett levelező tagozaton végzi a magyar nyelv és irodalom szakot is. Jövőre már a történelem mesterképzést is így szeretné, ezért nem örülne annak, ha eltörölnék ezt az oktatási formát. Az eszenyi lány véleménye szerint a távoktatásra való átállás még mindig jobb, mintha teljesen eltörölnék a levelező lehetőségét. Jelenleg is online tanulnak levelezőin, az előadások, a gyakorlati foglalkozások és a vizsgák online formában zajlanak.

Lenya Viktória szintén az ungvári magyar intézetben szerzett diplomát. Ő azért választotta a levelező tagozatot, mert 18 évesen férjhez ment és nem akartak külön élni a férjével.

A levelezőt esetlegesen felváltó távoktatásról elmondta, ha így meg tudnák szerezni a diplomát azok, akik már külföldön vállaltak munkát, akkor az mindenképp pozitív lenne. Ugyanis sokan azért választják ezt az oktatási formát, mivel már nem tartózkodnak az országban.

Előző heti KISZó-kérdésünk elemzése:

Megtörtént az első szívátültetés Ungváron ● Kárpáti Igaz Szó

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!

Segítse Ön is a Kárpáti Igaz Szó munkáját!
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.

Post Author: KISZó