Évente hétszázezerrel csökken az ország lakossága. Négyszázezren szív- és érrendszeri betegségekben hunynak el, ami elsősorban az egészségtelen életmód és a káros szenvedélyek következménye, állítják a szakemberek. Folyamatosan nő az alkoholisták, a kábítószerfogyasztók és a dohányosok száma. Vajon miért terjed járványszerűen a drogfogyasztás? – tettük fel a kérdést a káros szenvedélyek megelőzését célzó egyhónapos kampány kapcsán Vaszil Krucsanicának, a megyei narkológiai gondozó főorvosának.
– Az ukrajnai átlagfogyasztó az Egészségügyi Világszervezet szerint évente tizenöt liter alkoholt fogyaszt el. Holott már 6-8 liter is visszafordíthatatlan degradációt okoz…
– Nyilvántartásunkban bizony több mint 17 ezer személy szerepel, többségük vidéki. Pácienseink átlagéletkora 25–40 év. De akadt példa arra is, hogy narkológusaink egy tizenévest, illetve 76 éves pácienst gyógyítottak.
Az alkoholizmus az utóbbi években, sajnos, „fiatalodott”.
Szociális helyzetüktől függetlenül eme pusztító szenvedélynek sokan már húszéves korukban rabjaivá válnak. Az italfüggők többnyire házi készítésű, rossz minőségű kisüstit isznak, mely a szervezet számára rendkívül veszélyes, nagy mennyiségű kozmaolajat és metilalkoholt tartalmaz. Szervezetükben emiatt idővel visszafordíthatatlan elváltozások mennek végbe. Segítség nélkül elég nehéz harcolni ezzel az ádáz ellenséggel.
A narkológusokon és a milícián kívül senki sem foglalkozik az alkohol és kábítószer rabjaival.
Holott a megfelelő szociális szolgálatok sokat tehetnének. S ha a mindennapi bizonytalansággal küzdő emberek biztos megélhetéssel, tisztességes jövedelemmel rendelkeznének, jóval kevesebb „vendége” lenne a gondozónak.
– Mi visz rá valakit, hogy kábítószerhez nyúljon?
– Egyrészt az illető tájékozatlansága azzal kapcsolatban, milyen következményekkel jár a fogyasztásuk, másrészt a hatása miatti tudatos használat. A tapasztalat azt mutatja, hogy többnyire az érzelmileg ingatag, pszichikailag éretlen, gyenge jellemű személyek válnak a bódító anyagok rabjaivá, akiknél az önkontroll saját szükségleteik kielégítésére korlátozódik.
– Vajon miért nem sikerül megállítani ezt a veszedelmes szenvedélyt?
– Gyökeresen más hozzáállásra van szükség a kábítószer-fogyasztás megelőzése terén. Nem a narkotikumokat fogyasztók “üldözésére”, kiközösítésére kell pazarolni az energiát, hanem meg kell erősíteni a körükben végzett megelőző munkát, s
meg kell teremteni a szükséges körülményeket ahhoz, hogy visszatérjenek a normális életvitelhez.
Egyszóval javítani kell az érintett réteg számára nyújtott szociális és egészségügyi szolgáltatások minőségén és hozzáférhetőségén. A probléma megoldása, vagy legalább enyhítése csakis a hatalmi szervek, a családok, a pedagógusok, nevelők, egészségügyi dolgozók, a média, egyszóval a társadalom valamennyi rétegének összefogásával képzelhető el.
– A narkotikumok előállítása, eladása háromtól nyolc évig terjedő, fogyasztása három évi börtönbüntetéssel sújtható. Miért nincs mégsem visszatartó ereje?
– Mert a narkobizniszben túl nagy a haszon. A becslések szerint a dílereknek évente száznyolcvanmilliárd hrivnya bevételük származik az eladásból.
Magyar Tímea