Történelmi csoportelsőséggel zárta kiváló szereplését a jövő nyári németországi Európa-bajnokságra kvalifikáló selejtezősorozatban a magyar labdarúgó-válogatott. Marco Rossi csapata veretlenül zárja a 2023-as esztendőt, a legtöbb győzelemmel (5), a legtöbb rúgott és legkevesebb kapott góllal (16-7), s értelemszerűen a legtöbb ponttal (16 a megszerezhető 24-ből) fejezte be a G-csoport küzdelmeit, ahol oda-vissza megverte az erősebbnek vélt szerb együttest. Válogatott-ügyben véleményünk csupán egy szó: Bravó!
Dunda György
Utoljára 1976-ban fordult elő, hogy a magyar labdarúgó-válogatott veretlenül abszolváljon egy naptári évet. Összességében pedig 12 mérkőzés óta veretlenek Szoboszlaiék, utoljára tavaly szeptemberben az Eb-címvédő olaszok verték meg a magyar nemzeti tizenegyet.
Rossi legénysége keretbe foglalta az idei selejtezősorozatot. Márciusban a Puskás Arénában egy Bulgária elleni meggyőző 3–0-val indították a kvalifikációt, amit november derekán Montenegró 3–1-es legyőzésével koronáztak meg. Ezen a bizonyára még sokáig felejthetetlen találkozón Szoboszlai Dominik és Dibusz Dénes valósággal repítette a több kulcsjátékosát nélkülözni kényszerülő nemzeti tizenegyet. A mindössze 22 évesen csapatkapitánnyá avanzsáló közönségkedvenc most nyújtotta legjobbját címeres mezben, világklasszis teljesítményt idéző egyenlítő gólja pedig Détári Lajos méltó örökébe emelte.
Évtizeden át mondtuk, Döme óta nem volt nemzetközi klasszisa a magyar focinak. Most már végre ismét van! Dibusz Dénes parádés védéseivel jelezte: jövő nyáron őt illeti meg a kapusposzt.
A Ferencváros hálóőre kint volt mindkét legutóbbi Eb-n, de egyetlen percet sem védhetett. A Montenegró elleni meccs hajrájában, még 2–1-nél, sorozatban négy gólba tartó labdát hárított (!), ami után egyszerűen képtelenség, hogy ne az ő nevével kezdődjék Németországban a magyar csapat összeállítása.
Magyarország a második kalapból várja a 2024-es kontinenstorna december 2-i csoportbeosztásának sorsolását, amire soha korábban nem volt példa, s amivel öt további csoportelsőt biztosan elkerül. Az első kalapból persze bivalyerős európai topválogatott jön majd. A lehetséges ellenfelek sorában találjuk a csoportját pontveszteség nélkül megnyerő Franciaországot és Portugáliát, a három évvel ezelőtti torna döntősét, Angliát, Spanyolországot, a generációváltáson átesett, de szemernyit sem gyengülő Belgiumot, valamint a házigazda németeket. A nevek ugyan félelmetesek, de megijedni semmi ok. A luzitánok mindkét megelőző Eb-n ellenfeleink voltak, 2016-ban Franciaországban úgy lett 3–3, hogy mindháromszor mi vezettünk, s a későbbi győztes, ha ott kikap, kiesik a csoportból. Öt év múlva Budapesten úgy lett 0–3, hogy hat perccel a rendes játékidő vége előtt még döntetlen volt, s Schön Szabolcs hajrában lőtt gólját a VAR vonta vissza. A 2018-as világbajnok ellen Fiola Attila örökre felejthetetlen góljával három éve vezettünk a Puskásban játszott Eb-meccsen, 1–1 lett a vége. A 2021-es torna csoportkörének zárómeccsén pedig Münchenben egészen a közvetlen hajráig mi álltunk továbbjutásra, s Leon Goretzka számukra szerencsés, nekünk peches góljával lett 2–2. Később a Nemzetek Ligájában azért törlesztettünk, a budapesti 1–1 után Lipcsében győztük le őket. A tavaly nyári angolok elleni budapesti 1–0 és különösen a wolverhamptoni 4–0 pedig semmilyen kommentárt nem igényel.
Az elmúlt évek bravúros eredményeiből kiindulva még az is lehet, hogy a harmadik és negyedik kalapból érkező riválisok több borsot törnek az orrunk alá, mint az európai futballnagyhatalmak. Szoboszlai Dominik azt ígérte a szurkolóknak, hogy jövő nyáron valami igazán nagy dologra készülnek a srácokkal, de a potenciális ellenfelek listájára pillantva – hogy csak a szomszédokat említsük: Szerbia, Horvátország, Szlovénia, Ausztria, Szlovákia, Románia és még az is lehet, hogy Ukrajna – azért nem árt óvatosnak maradni, ám annak a bizonyos gyeplőnek a kézben tartását nyugodtan rábízhatjuk Rossi mesterre.
Most pedig nézzük a selejtezőcsoportok továbbjutóit, valamint azon pótesélyt kapó csapatokat, melyek jövő márciusban a vigaszágról még bekerülhetnek a torna 24-es mezőnyébe, ahol már 21 hely elkelt.
Az A-csoportot a toronymagasan esélyes spanyolok nyerték meg 21 ponttal, de a 17 ponttal második skótok nagyon sokáig szorongatták a hispánokat. Norvégián a csodagyerek Haaland sem tudott segíteni, a magyarok 2015-ös playoff-riválisa ezúttal sem utazhat sehova. A csoportnegyedik Grúzia előtt még ott a rájátszás lehetősége, Ciprus meglepetésre pontot sem szerzett.
A B-csoportot Franciaország nyerte hibátlan teljesítménnyel, Didier Deschamps alakulata Gibraltárt nagyon megalázta, 14–0-ra nyert ellene. Másodikként végül Hollandia jutott tovább, de az egykor szebb napokat látott Oranje nagyon megkínlódott. A harmadik görögök jövő tavasszal pótselejtezhetnek.
A C-csoportban Ukrajna és Olaszország utolsó körös csoportmeccse döntött az Anglia mögötti továbbjutó helyről. Szerhij Rebrov csapata dicséretet érdemlő módon, oroszlánként küzdött, de így sem sikerült fogást találnia az esélyesebb taljánokon. A ráadás perceiben Mihajlo Mudrik esett el a tizenhatoson belül, akár büntetőt is ítélhetett volna a bíró, de nem tette, így gólnélküli döntetlennel zárult a csoportrangadó, aminek az olaszok örülhettek, főként úgy, hogy a tavalyi vb-ről szégyenszemre lemaradtak. Az ukrán válogatott korábbi jó Nemzetek Ligája-szereplésének köszönhetően pótselejtezhet, Rebrovval a kispadon bizonyosan nem esélytelenül.
A D-csoportban Törökország már korábban bebiztosította továbbjutását, míg az elmúlt két vb érmese, Horvátország kemény verejtéket izzadva váltotta csak meg Eb-belépőjét. A csoportharmadik Wales számára sincs minden veszve, irány a pótselejtező.
Az E-csoportban Albánia csoportgyőzelme számít meglepetésnek, Csehországot és Lengyelországot utasítva maga mögé. Lewandowskiék pótselejtezhetnek, akárcsak az adott ötös meglepetéscsapata, a végül negyedik Moldova.
Az F-csoportban Belgium (20 pont) és Ausztria (19) kéz a kézben besétált az Eb főtáblájára, előbbi veretlenül. Itt Svédország szégyenkezhet, nem is annyira a harmadik helye miatt, mint inkább a szerzett pontjainak (10) száma okán. Az NL sajátossága miatt a mindössze egy ponttal tökutolsó Észtország indulhat a rájátszásban, de a pótselejtezők 12 válogatottja közül ők a leggyengébbek.
A Magyarországot is felvonultató G-csoportot alaposan kiveséztük, úgyhogy folytassuk is azonnal a H-jelű hatossal, ahol Dánia végzett az élen, mellette Szlovénia örülhetett. Ebből a csoportból Kazahsztán és Finnország előtt még megnyílhat az út az NL-pótselejtezők révén.
Az I-csoportban Románia és Svájc örülhetett, Izraelnek pótselejtezőn sikerülhet a kijutás. És befejezésül a J-csoport végeredménye: 1. Portugália 30 pont, 2. Szlovákia 22. 3. Luxemburg 17, 4. Izland 10, 5. Bosznia-Hercegovina 9, 6. Liechtenstein 0. Innen a csoportutolsót leszámítva a másik három együttes egyaránt pótselejtezhet 2024 márciusának végén. Magát a tornát jövő nyáron, június 14. és július 14. között rendezik meg Németország tíz városában. Ahogyan a magyar szurkolók is üzenték transzparensükön: Irány az Eb!