Újabb két évre bizalmat szavaztak Mester Andrásnak, a KMTT elnökének
Makkosjánosiban, a Helikon Hotelben tartották a „Via Tisa” elnevezésű HUSKROUA határon átnyúló, közös turisztikai projekt záró rendezvényét. A Fehérgyarmat önkormányzatával közösen elindított program céljairól és a megvalósult eredményekről Mester András, a Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanács (KMTT) elnöke számolt be.
Hegedűs Csilla
– A projektnek köszönhetően az elmúlt években két kiadványt sikerült megjelentetnünk ukrán és magyar nyelven egyaránt, elméleti képzéseket szerveztünk, konferenciákat tartottunk a kárpátaljai turizmus szereplőinek – összegezte a program eredményeit a KMTT elnöke. – Alkalmazkodnunk kellett a háború okozta megpróbáltatásokhoz, új szolgáltatásokkal kell előrukkolnunk, ahhoz, hogy talpon maradhassunk. Mester András a tájházak létrehozásával kapcsolatban megjegyezte, hogy ezek nagy szerepet játszanak a turistacsalogatásban, de a helyiek számára egyaránt érdekes lehet. Elmondta, hogy a Nagymuzsalyi Tájházban a szőlő feldolgozását mutatják be, a salánkiban a kádármesterségbe, Visken a kovácsolás rejtelmeibe lehet betekintést nyerni, míg Tiszacsomán honbeli hagyományokkal ismerkedhetnek meg az oda látogatók.
A turizmus Kárpátalja egyik húzó ágazata, szögezte le Gyebnár István, Magyarország Beregszászi Konzulátusának ideiglenes ügyvivője. Hozzátette: ezt a tényt akkor is szem előtt kell tartanunk, ha bő három évvel ezelőtt a pandémia, most pedig a háborús helyzet tette lehetetlenné az ágazat normális működését.
– Ezért ilyenkor bölcsen tesszük, ha továbbképzésekre, a szakmai tapasztalatok átadására fordítunk jelentős energiákat, hogy ha véget ér a háború, akkor felkészülten tudjuk folytatni a már megkezdett munkát – hangsúlyozta a diplomata.
Csizmár Sarolta az elsők között kezdett falusi turizmussal foglalkozni vidékünkön. Előadásában úttörőként emlékezett vissza a közel három évtizeddel ezelőtti kezdetekre.
– Harminc évvel ezelőtt, amikor elkezdtük a turizmus fellendítését Kárpátalján, belföldi és külföldi vendégekre egyaránt számíthattunk. Belső ukrajnai, valamint zömében magyarországi turistákat fogadtunk. Hatalmas fejlesztésekbe kezdtünk a szálláshelyek, az ellátás, a programok stb. terén. Ez egészen a COVID-19-járvány kitöréséig működött is, annak ellenére, hogy közben árvíz, gazdasági válság nehezítette a munkánkat. Mi mégis talpon tudtunk maradni. Az orosz-ukrán háború azonban újratervezésre késztet bennünket. Sajnos úgy néz ki, hogy külföldi turistákra nem számíthatunk, viszont azt semmiképp sem szeretnénk feladni, amit eddig elértünk. Ezért a belső ukrajnai turistákra kell koncentrálnunk, hiszen Kárpátalja továbbra is a legbiztonságosabb régió az országban. Feladatunk, hogy az ide látogatókat megismertessük az értékeinkkel, gondolok itt a gasztronómiára, a tájházakra, hagyományaink bemutatására – hangsúlyozta a KMTT alelnöke.
– A Kárpátaljai Magyar Turisztikai Tanácsot 2014-ben jegyeztettük be, de tulajdonképpen már egy évvel korábban megkezdtük a munkát – jegyezte meg Tarpai József, a KMTT alelnöke. – Akkor, a Majdan-forradalom miatt egyik napról a másikra eltűntek a magyarországi turisták, ezért azonnal megkezdtük a kiútkeresést a problémára. Így jöttek létre azok a bizottságok, melyek a falusi turizmussal, a múzeumok, az attrakciók fejlesztésével, valamint az idegenvezetők képzésével foglalkoztak. Meghatároztuk, hogy mit szeretnénk öt-tíz év múlva elérni, és most, közel tíz év elteltével elmondhatom, hogy minden nehézség ellenére sikeresnek mondhatóak a mögöttünk álló évek. Tarpai József hozzátette, minden, amit tíz év elkezdtek, motiváló és szakmailag is előremutató volt. Ennek köszönhető, hogy sok fiatal választja a turizmus-vendéglátás ágazatban való továbbtanulást, ami arra utal, hogy a fiatalok még mindig látnak jövőt a helyi turizmusban. A támogatóink is látják ebben a lehetőséget, Ukrajna is az Európai Unió tagja szeretne lenni, tehát ezen az úton kell tovább haladni – fejtette ki az alelnök.
Sor került a „Via Tisa” program keretében létrehozott, illetve kibővített tájházak bemutatására. A 2000 óta működő Viski Tájház úttörő volt ezen a téren, az élő tájház koncepciója alapján nemrég Salánkon, majd Nagymuzsalyban nyitottak a népi hagyományok értékeinek befogadására tájházat. A Viski Tájház működéséről Ötvös Ida, a Viski Zöld Falusi Turizmus Szövetség elnöke szólt, a salánkiról dr. Kész Margit néprajzkutató, míg a nagymuzsalyiról Jakab Erika, a KMKSZ helyi alapszervezetének elnöke beszélt.
A találkozó második részében tisztújító közgyűlésre került sor. Levezető elnökként Tarpai József ismertette a napirendi pontokat, majd felkérte Mester Andrást elnöki beszámolójának megtartására. A KMTT elnöke az elmúlt két évről szólt, mint mondta, nem volt könnyű ez a turizmussal foglalkozók számára, de mindent megtesznek azért, hogy a turizmus folytatódjon Kárpátalján. A tagok egyöntetűen Mester Andrásnak szavaztak bizalmat, Csizmár Sarolta lemondott az alelnöki tisztségről, Berghauer Sándor és Tarpai József továbbra is alelnökként tevékenykedik a szervezetben.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.