Összevonások igen, bezárások nem történtek Kárpátalján
A háborús Ukrajnában az akadozó finanszírozás miatt az egészségügyi reform több tervezett fejlesztését is el kellett halasztani. Azonban a kialakult helyzet ellenére is történt néhány újítás, aminek az volt a célja, hogy megkönnyítse a páciensek életét. Ez elsősorban a medicina digitalizálása terén volt tetten érhető.
Magyar Tímea
Amint azt Viktor Ljasko egészségügyi miniszter évértékelőjében elmondta, az egészségügyi rendszer, más néven az e-egészségügy fejlesztése nagyban megkönnyítette a hálózat koordinációját. Az Egyesült Államok Nemzetközi Fejlesztési Ügynöksége (USAID) közreműködésével az ukrán egészségügyi tárca a digitalizás révén több szolgáltatást egyszerűsített és tett kényelmesebbé.
– Az egészségügyi szektor digitalizálása leegyszerűsíti az orvosok, a betegek és az állami intézmények életét. 2023 nehéz év volt. És 2024 sem lesz könnyű – ismerte el Viktor Ljasko. – Sok kívánság merül fel a folyamatok digitalizálásával kapcsolatban. A minisztériumunk érdekelt ennek az iránynak a fejlesztésében. Az elektronikus egészségügy fejlesztését koordináló hivatalra azért van szükség, hogy világosan megértsük a lehetőségeket és elmozduljunk a prioritások megvalósítása felé – mondta.
A tavalyi eredményes innovatív projektek közül a következők a legfontosabbak:
Elektronikus receptek: az új szolgáltatásnak köszönhetően a vényköteles gyógyszereket elektronikus recept alapján vásárolhatja meg a beteg.
Térítési program: A Térítési programon keresztül a betegek immunszuppresszív gyógyszereket, fájdalomcsillapítókat, vércukormérő tesztcsíkokat kaphatnak elektronikus recept alapján.
COVID-tanúsítványok: COVID-tanúsítványok létrehozásának lehetősége azon betegek számára, akik külföldön kaptak védőoltást.
Rehabilitációs beavatkozások elektronikus elszámolása: 125 000 beteg számára több mint egymillió rehabilitációs kezelés került elkönyvelésre.
„e-Stock” elektronikus készletkezelési rendszer gyógyszerekhez és gyógyászati termékekhez: kísérleti projekt indult, amelyet a következő 5 évben terveznek megvalósítani.
A MedData rendszer funkcióinak bővítése: olyan új modulok kerültek bele, mint a Humanitárius segítségnyújtás, az Oltás és a Számvitel.
UNITED24: több mint 1,5 milliárd hrivnya gyűlt össze egészségügyi szükségletekre a digitális eszközök segítségével, mely összegből berendezéseket vásároltak, egészségügyi létesítményeket állítottak helyre.
Elektronikus járványügyi felügyeleti rendszer (ESEN): bevezették és kibővítették a járványügyi monitorozás funkciót.
A katonaorvosi bizottságok tevékenységének digitalizálása: megkezdődött a katonaorvosi bizottságok munkájának digitalizálása.
Telemedicina fejlesztése: elfogadták a távgyógyítás fejlesztési stratégiáját, és jogszabályi változások történtek a távgyógyítás egészségügyi rendszerbe való integrálása érdekében.
Állami nyilvántartások korszerűsítése: a Diya.Engine bázisán elkezdődött az új rendszerek és nyilvántartások korszerűsítésének és bevezetésének folyamata.
A tervek szerint jövőre további 142 digitális projekt indul Ukrajnában az elektronikus egészségügyi rendszer továbbfejlesztésére.
A COVID-19 világjárvány aktív időszaka után csökkent az egészségügy költségvetési finanszírozása, mivel a háború miatt az ország összkiadásai jelentősen megnőttek. Ugyanakkor a kiutalt összegek a teljes körű háború és a járvány vége ellenére is tovább nőnek. Az alábbi táblázatból jól látszik, hogy a nehéz idők milyen hatással voltak az egészségügy finanszírozására, és hogyan változik jövőre az orvosok állami támogatása.
2014-ben csak 8,8 milliárd hrivnya jutott az egészségügyre az állami költségvetésből. A szaktárca részesedése az állami költségvetés kiadásaiból 2% volt.
2015-ben az összeg nőtt – csaknem 58 milliárd hrivnyát juttattak az Egészségügyi Minisztérium kiadásaira (ez 557%-kal több, mint az előző évben: az állami költségvetésből minden 10. hrivnya az egészségügybe került). 2016-ban körülbelül ugyanennyit fordítottak a gyógyításra – mintegy 57 milliárdot.
2017-ben, 2018-ban és 2019-ben emelkedtek az ukrán gyógyszerekre fordított kiadások, miközben az Egészségügyi Minisztérium teljes részesedése a költségvetési kiadásokból megközelítőleg azonos volt (8,8-8,9%).
Amikor a világot, így Ukrajnát is megbénította a koronavírus-járvány, az egészségügy és az akkor új fertőzés elleni küzdelem költségei ismét emelkedtek – 133 milliárd hrivnyára.
2021-ben ismét megemelték az egészségügy finanszírozását. 172 milliárd hrivnya támogatást kapott a szféra és az egészségügy költségvetési részesedése először érte el a 12%-ot.
2022-ben több mint 196 milliárd hrivnyát különítettek el a medicinára. Az előző évhez képest ez 14%-kal több, de az állami költségvetés teljes részaránya 6,5% volt.
A teljes körű háború miatt az egészségügyre szánt összeget csökkentették. 2023-ra 178 milliárd hrivnyát ígértek, ami 9%-kal kevesebb, mint 2022-ben volt. Csökkent az egészségügyi minisztérium teljes részesedése is a teljes „háborús” költségvetésből.
2024-re a már elfogadott állami költségvetésben több mint 201 milliárd hrivnya kerül elkülönítésre az egészségügyre.
Vagyis a háború ellenére az országnak sikerül 13%-kal növelni az egészségügyi kiadásokat (2023-hoz képest), ha év közben nem módosítják a költségvetést.
Ami megyénket illeti, a legnagyobb horderejű esemény volt, hogy több megyei egészségügyi intézményt vontak össze. Az átszervezés keretében négy-négy megyei egészségügyi intézmény került egyesítésre. A megyei tanács ülésén megszavazták az aknaszlatinai allergológiai, a megyei veteránkórház és a megyei
sztomatológiai poliklinika hozzácsatolását a Novák András nevét viselő megyei klinikai kórházhoz. Ezenkívül a megyei tüdőközponttal ugyanazon irányítás alá került a megyei infektológiai, a megyei bőr- és nemibeteg-gondozó, valamint a megyei közegészségügyi központ. Az optimizációra az egészségügyi minisztérium ajánlása alapján került sor, a Miniszteri Kabinet rendelete alapján. Az egészségügyi reform keretében az intézményrendszer klaszterizációja megy végbe. Az intézmények osztályozása működésük optimalizálása céljából az igényelhető szolgáltatások szintje szerint történt. Egyébként minden megye egy különálló kórházkerület, amelyben a klinikákat általános, klaszter és klaszterfeletti besorolású intézményekre osztották.
A Kárpátaljai Kórházkerületben 7 klaszterfeletti, 7 – klaszter és 8 – általános kórház működik majd ezentúl. A besorolásnak megfelelően Kárpátalján klaszterfeletti kórház: a Novák András nevét viselő megyei kórház, a Munkácsi Megyei Gyermekkórház, a Megyei Kardiológiai és Kardiosebészeti Központ, a Megyei Onkológiai Központ, a Megyei Idegsebészeti és Neurológiai Központ, az Összevont Megyei Tüdő- és Infektológiai Kórház.
Jó hír, hogy egyetlen egészségügyi intézmény sem zárt be Kárpátalján, az viszont még a jövő zenéje, vajon az átalakítások miatt nem kerül-e sor elbocsátásokra.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.