A borúlátó előrejelzések ellenére bő termés és relatív stabilitás jellemezte az évet.
Ukrajna gazdaságának egyik fő ágazata a mezőgazdaság – az orosz invázió előtt az agrárszektor termelte az ország bruttó hazai termékének mintegy 20 százalékát. A háború előtti években Ukrajna szisztematikusan növelte a gabonatermesztést, amit 32 millió hektár csernozjom segített elő, ami az összes európai szántó mintegy harmada. Az ország a 2010-es évek elején a világ gabonanövény-termesztésének csaknem három százalékát, a világ gabonakereskedelmének pedig tíz százalékát adta. A 2023-as év ismét bebizonyította az ukrán mezőgazdasági ágazat ellenálló képességét a háborús valósággal szemben. A végleges mezőgazdasági mutatók ugyanakkor messze vannak a háború előtti időszak eredményeitől.
Bujdosó Ivett
A háború nagyon súlyos csapást mért a gazdaság egészére, különösen az agráriparra. Az agrárpolitikai és élelmezésügyi minisztérium valamint a Kijevi Gazdasági Főiskola szakértőinek számításai szerint a mezőgazdaság háborúból származó közvetlen vesztesége tavaly szeptemberben elérte a 6,6 milliárd dollárt. A károk leginkább a mezőgazdasági gépeket érintették, a veszteségek csaknem hárommilliárd dollárra rúgtak.
Hogyan élte túl az agráripar 2023-at?
Az év elején az agrárpolitikai minisztérium előrejelzései kilátástalannak tűntek. A feltételezések szerint az exportproblémák és a vetésfinanszírozási forráshiány miatt a betakarított mennyiség 13 százalékos csökkenését várták. Ezek a jóslatok azonban távol álltak az igazságtól. December harmadik hetére 78,7 millió tonnát – gabonából 57,86 milliót, olajos növényből 20,76 milliót – takarítottak be a gazdálkodók. A 2023-as össztermés az azelőtti évhez képest tehát 23,6 százalékkal, 15,02 millió tonnával volt magasabb.
De miért van ekkora különbség az előrejelzések és az eredmények között? 2023-ban is több millió hektár maradt bevetetlenül, viszont sikerült felszabadítani és aknamentesíteni a korábban megszállt területek egy részét. A kedvező időjárás is segítségére volt a gazdáknak.
„Amikor esőre volt szükség, akkor eset. Amikor melegre volt szükség, akkor meleg volt” – mondta Szerhij Ivascsenko, az Ukrán Gabonaszövetség vezetője.
Az ukrán gazdák rekordhozamot értek el. Míg 2022-ben átlagosan 45,8 mázsa gabona termett hektáronként, addig 2023-ban ez a mutató 51,8 mázsa volt.
2022-höz képest az állattenyésztésben is pozitív dinamika valósult meg. 2023-ban – elsősorban a baromfitenyésztésnek köszönhetően – a hústermelés 3,1 millió tonnára nőtt. A termelési volumen még így is kilenc százalékkal alacsonyabb volt a 2021-es adatnál.
Exportálási problémák
A tavalyi évre a mezőgazdasági termékek exportja terén soha nem látott problémák voltak jellemzők.
A logisztikai kihívások, a logisztikai zárak hatalmas károkat okoztak. Még ezeknél is nagyobb veszteséggel jártak az orosz támadások. Az oroszok júliusban hajtották végre az egyik legnagyobbat. Csornomorszk kikötőjében a támadásban 60 ezer tonna gabona semmisült meg.
Tavaly júliustól szeptemberig pedig arakéták további 280 ezer tonna gabonát semmisítettek meg.
Mindez természetesen rendkívül negatívan hatott a mezőgazdasági termékek exportjára. Dmitro Szolomcsuk, a parlament agrár- és földpolitikai bizottságának tagja szerint jelenleg Ukrajna a szükséges mezőgazdasági exportmennyiségnek csak 50 százalékát szállítja tengeri kikötőkön keresztül. Míg a háború előtt havonta mintegy hétmillió tonna gabonát tudtak exportálni a kikötőkből, most ez a mutató nem haladja meg a négymillió tonnát.
Az ukrán mezőgazdaság másik problémája a tárolók hiánya.
Pozitív trendek
Az ellátási nehézségek ellenére világszerte továbbra is növekszik az ukrán mezőgazdasági termékek iránti kereslet, aminek objektív okai vannak. Például Európában szinte egyáltalán nem termesztenek napraforgót, így Ukrajna továbbra is vezető szerepet tölt be az európai napraforgóolaj-piacon. Az Európai Unió egyébként csak a 2023/24-es gazdasági évben (2023. július 1. és december 17. között) több mint egymillió tonna ukrán napraforgóolajat importált, ami 13 százalékkal haladja meg a 2022 azonos időszakában mért mennyiséget.
Az európaiak mellett 2023-ban az afrikai országok voltak az ukrán mezőgazdasági termékek fő importőrei. De míg Ukrajna szójalisztet, napraforgóolajat és napraforgómagot szállít az EU piacára, a búzát Afrikába és a Közel-Keletre exportálják. Az ukrán agráripar teljes exportszerkezetében ugyanakkor nő Európa részesedése:
2021-ben Európa részesedése 32 százalék volt, 2023 tíz hónapjának eredményei szerint ez a mutató 59 százalékra nőtt.
Az ok továbbra is ugyanaz – a kikötők blokkolása, ami miatt a szállítási útvonalak megváltoznak.
Az állam jelentős szerepet vállalt a gazdálkodók támogatásában: 10500 mezőgazdasági vállalkozást finanszíroztak. Az Elérhető hitelek program keretében 42 milliárd hrivnya került a gazdákhoz. Összességében az év eleje óta csaknem tizennégyezer mezőgazdasági vállalkozás kapott 75 milliárd hrivnya bankhitelt fejlesztésre.
Előrejelzés a jövőre nézve
„Az agrárium három fő kihívással zárta 2023-at, amelyek idén is aktuálisak maradnak: korlátozott export, drága logisztika és munkaerőhiány” – mondta Oleh Homenko, az Ukrán Agrár Üzleti Klub vezérigazgatója. Idén a logisztika árát befolyásoló fő tényező az odesszai kikötőkből induló humanitárius folyosó működése.
Szintén meghatározó lesz az Európai Bizottság döntése Ukrajna EU-val folytatott kvóta- és vámmentes kereskedelmének meghosszabbításáról. Ezen túlmenően minden eddiginél fontosabb lesz a pénzügyi stabilitás kérdése.
2024 a földreform második szakaszának bevezetéséről és a jogi személyek piacra való bejutásáról fog szólni.
Ez a lépés alkalmat nyit a gazdálkodók számára a hosszú távú befektetésekre. Emellett lehetőség nyílik további források bevonására a mezőgazdasági cégek számára.
Ami a munkaerőhiányt illeti, a mozgósítás miatt a mezőgazdasági termelést biztosító szakképzett munkaerő akut hiánya tapasztalható. Ez a tendencia 2024-ben is folytatódik.
Az agrárszektor helyzete, mint Ukrajna gazdaságának bármely más ágazatában is, elsősorban a csatatéren zajló események alakulásától függ, a háború a fő tényező, amely az ország egészét és annak gazdaságát érinti.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.