Amikor az otthon nem biztonságot, hanem veszélyt jelent
Megaláztatás, manipuláció, zsarolás, verés. Mindezek a családon belüli erőszak részei. Sajnos a jelenség a háború alatt sem szűnt meg. Pont ellenkezőleg, inkább elharapódzott. A belügyminisztérium adatai szerint csak 2023 első felében közel 40 százalékkal nőtt a családon belüli erőszakkal kapcsolatos panaszok száma az előző év azonos időszakához képest.
Magyar Tímea
Mint azt tavaly decemberben Marianna Kologyij, „A családon belüli erőszak megelőzése” nevet viselő kampány koordinátora kifejtette,
megyénkben 22 százalékkal nőtt a családon belüli erőszakkal kapcsolatos rendőrségi értesítések száma 2022-höz képest.
8500 bejelentés érkezett az illetékes szervekhez, ami azt mutatja, hogy némileg többen kértek segítséget a tűrhetetlen helyzetek leküzdésével foglalkozó rendfenntartó szervektől és szakszolgálatoktól.
A bántalmazott családtagok többsége azonban még mindig nem akarja „kihozni a házból” a problémákat, fél jelenteni a bántalmazást, nem mer segítséget kérni. Mivel az ilyen erőszakot az esetek túlnyomó többségében zárt ajtók mögött követik el, nincs tanú, és gyakran nincs meggyőző bizonyíték, sajnos az elkövetők többnyire büntetlenek maradnak. Hogyan lehet tehát kilépni a félelem és a fájdalom ördögi köréből?
Még mindig sok mítosz él a családon belüli erőszakkal kapcsolatban, amelyek megakadályozzák, hogy legyőzzük azt. Az egyik leggyakoribb: „az erőszak csak verés.” Valójában azonban különböző formákat ölthet. A fizikai erőszakon kívül létezik mentális bántalmazás is. Mert a megaláztatások, a sértések is sebeket hagynak, bár az erőszakos helyzetbe kerülők lelkében, nem pedig a külsején. Nem véletlenül különböztetik meg a családon belüli erőszak több fajtáját. Amikor egy személy állandó nyomás alatt van partnere vagy rokona részéről, minden lépéséről beszámol. Manipulálják, zaklatják, irányítják, fenyegetik vagy zsarolják.
– A gazdasági erőszak is gyakran észrevétlen marad. A bántalmazó mindent megtesz azért, hogy a másik embert teljesen függővé tegye magától. Előfordulhat, hogy nem engedi neki, hogy dolgozzon vagy tanuljon. Gyakran, állítólag az élete megkönnyítése érdekében. Végül a bántalmazottnak pénzt kell kérnie a legapróbb dolgokra is, minden vásárlásról az utolsó fillérig el kell számolnia, minden döntéshez engedélyt kell kérnie – magyarázza Kacsur Viktória ungvári pszichológus.
A nem kívánt terhességre vagy az abortuszra való ösztönzés a szexuális erőszak megnyilvánulása, amelyet szintén nehéz felismerni. A beleegyezés nélküli szexuális aktus is ebbe a kategóriába tartozik, ahogyan egy szexuális tartalmú videó rögzítésére való kényszerítés is.
Tavaly csaknem 30 ezren keresték meg a La Strada szervezet által működtetett Országos Családon Belüli Erőszak Prevenciós Forródrótot. Az áldozatok és a tanúk többnyire éjszaka telefonáltak, és elsősorban a családban történt lelki és testi bántalmazásról számoltak be. Gazdasági és szexuális erőszakról is érkeztek bejelentések. A panaszok 76%-a nőktől származott. Fontos megjegyezni, hogy a családon belüli erőszak áldozata életkortól vagy nemtől függetlenül lehet gyerek, idős ember, nő, férfi.
Egy másik rendkívül helytelen sztereotípia, hogy a bántalmazásért a bántalmazott is felelős. Olykor azt hallani, hogy az áldozat bizonyára „provokálta” az agresszort, vagy mindkettőjük hibás. E miatt a hozzáállás miatt az áldozatok sokszor ahelyett, hogy segítséget kérnének, elkezdik magukban keresni a hibát, és hisznek a saját bűnösségükben. Úgy vélik, hogy viselkedésük megváltoztatásával elkerülhetik az agressziót. De ez nem így van! Az erőszakért mindig csakis az elkövető a hibás.
A zaklatásra és az erőszakra nincs mentség. Az elkövetőt kell felelősségre vonni.
Az ember sokszor nem veszi észre, hogy szenved az erőszaktól, és ami vele történik, az nem normális. Vagy tisztában van a helyzetével, de fél vagy szégyelli megtörni a hallgatást. Ezért nagyon fontos ilyenkor a hozzá legközelebb állók, barátok, rokonok vagy ismerősök támogatása. Ítélkezés, kritika helyett megbízható támaszként kell szolgálniuk.
Téves hiedelem, hogy csupán az áldozat kérhet segítséget. Valójában az erőszak szemtanúi és a közeli barátok is megtehetik ezt és meg is kell tenniük. Amennyiben valakinek tudomása van a családi erőszakról, a következő szervekhez fordulhat segítségért:
– Rendőrség (102-es szám) – sürgős segítséget tud nyújtani: megállítja az erőszakot, rögzíti az esetet, az áldozatot az illetékes szolgálatokhoz irányítja;
– Sürgős megoldásként kapcsolatba léphet a szociális és pszichológiai segítségnyújtást adó mobil csapatokkal. A Szakítsd meg a kört honlapján https://rozirvykolo.org/kontakty-dopomogy meg tudja keresni kapcsolataikat a régiójában;
Támogatást és tanácsot az 1547-es kormányzati forródróton, a 116 123-as vagy a 0 800 500 335-ös Országos Családon Belüli Erőszak Forródróton lehet kérni. Minden hívás ingyenes, anonim módon lehet felvenni a kapcsolatot a segítőkkel, és a szakértők éjjel-nappal készséggel a rendelkezésre állnak;
Férfiak pszichológiai szaktanácsadása és támogatása a 2345-ös telefonszámon történik, névtelenül, a nap 24 órájában;
A krízisszoba biztonságos, rövid ideig vehető igénybe. Címe titkosított. Ide személyesen kell jelentkezni, rendőrségi ajánlással, és mobil brigáddal vagy egyéb szociális szolgálattal lehet odajutni;
A nők és a gyermekek menedékházban találhatnak oltalomra akár huzamosabb időre. Ez is biztonságos hely, csak a rendőrség, mobil brigád vagy más szociális szolgálat beutalójával lehet oda bejutni;
A 0 800 213 103-as telefonszámon ingyenes jogi segítség, tanácsos és szakjogászok és ügyvédek támogatása kérhető.
Ne feledjék: az erőszakra nincs mentség. Kérjenek segítséget, vagy támogassák azokat, akiknek erre szükségük van.
Folyamatosan frissülő háborús hírfolyamunkat ITT találja.